Anasayfa » Haberler, Webcam, İnceleme

Orite NW100N

Emre Berkol 16 Mayıs 2009 Haberler, Webcam, İnceleme Yorum yok

İnceleme konuğumuz kablosuz olarak da kullanılabilen Orite NW100N IP kamerası. Dünyanın her yerinden görüntü aktarabilen bu ilginç ürünü sizler için inceledik.

IPCAM, özellikle internetin yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza giren yeni bir teknoloji. Temelinde ağ üzerinden çalışabilen sistemlerde kullanılan IP kavramı, internetin yaygınlaşması ile birlikte dış dünyaya açılan bir kapı haline geldi.

İşte bu kapıyı kullanan ve webcam benzeri bir mantığa sahip olan kameralar da modem ya da router yardımı ile ağ ve internet üzerinden yayın yapabiliyorlar. IPCAM adı verilen bu kameralar genelde kablolu olarak bağlantı sağlıyorlar ve gelişmiş olmaları sebebiyle geleneksel webcam ürünlere göre biraz daha pahalı bir fiyata sahipler.

Orite’ın kablosuz olarak bağlanabilen ürünü ise IPCAM mantığını bir adım daha ileri taşıyor ve aynı zamanda güvenlik amaçları için de kullanılabiliyor. Çünkü kablosuz bağlantı imkanına sahip olması evinizdeki ADSL modem ile bağlantı kurarak güvenlik amacıyla da hizmet etmesini sağlıyor.

Orite’ın NW100N modelini siz uruninceleme.com okurları için detaylı bir şekilde inceliyoruz:

KUTU İÇERİĞİ
• Orite NW100N IPCAM
•Güç adaptörü
•Kullanım kılavuzu
•Yazılım CD’si
•Bağlantı ayağı

GENEL ÖZELLİKLER
•İnfrared gece görüş özelliğine sahip IPCAM
•Kablosuz ya da kablolu (Ethernet)  bağlanabilme
•Cep telefonlarından canlı görüntü izleme özelliği
•Türkçe arayüz ve kurulum sihirbazı
•Yüksek kalite sesli video görüntüsü
•Hareket dedektörü
•Video kaydetme ve görüntüleme
•MPEG4 video sıkıştırma özelliği
•KDV dahil 500 TL


TASARIM
Dikdörtgen formda tasarlanan üründe ön yüzde kamera bulunuyor. Kameranın etrafına dairesel olarak dizilmiş30 adet infrared ışık yayan LED yardımı ile gece görüş özelliği de kullanılabiliyor.

Ürünün üst yüzünde kablosuz ağlara bağlanabilmek için gerekli olan anten yerleştirilmiş. Arka yüzde ise güç girişi, Ethernet bağlantı yuvası ve bağlantı ayağı için kullanılan vida yeri bulunuyor.

KULLANIM
Ürünün kullanımı kolay ancak kurulum biraz bilgi gerektiriyor. Kolay çünkü beraberinde verilen yazılımı bilgisayara yüklemek ve gerekli ayarları adım adım uygulamak kullanım için yeterli. Elbette ayarları yapmadan önce cihazı bir ağa bağlamak (ki burada Ethernet kullanan kablolu bir bağlantıdan söz ediyoruz) ve güç adaptörünü de ürüne takmak gerekiyor. Güç adaptörünün kablosu normalden epey uzun. Bu sayede fişe uzak noktalar için ek kabloya gerek duyulmuyor. Basit ama akıllıca bir tasarım düşüncesi.

Ürünün kurulumuna yaparken IE ayarlarında bir düzenleme yapmak gerekiyor. Çünkü cihaz tamamen web arayüzü ile kontrol ediliyor. Bu arayüzün kontrolü içinse ActiveX denetimi kullanılıyor. Bu denetimi çalıştırmak içinse IE üzerinde belli ayarları değiştirmek gerekiyor. Zaten gerekli değişiklik ile ilgili bilgi notu Türkçe bir şekilde kutusundan çıkıyor. Yani ileri seviye bilgili olmasanız da okuma/yazmanız varsa halledemiyeceğiniz bir şey değil.

Ayarları yaptıktan sonra cihazı kullanmaya başlıyorsunuz. Ancak ilk olarak kablolu başladığınız bu ayar bölümüne gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kablosuz ağa tanıtarak da devam edebiliyorsunuz. Fakat ilk ayarı yapmak için ille de kablolu bağlantı şart. Çünkü ağa tanıtma işlemini yapabilmek için ilk olarak cihaza bağlanmanız gerekiyor. Bunun için de kablolu bir bağlantı (burada bahsettiğimiz Ethernet bağlantısı) gerekiyor.

Beraberinde verilen yazılımı yükleyerek (ki adı Camera Setup) kuruluma başlıyorsunuz. Yazılımı yükledikten sonra Cemara Setup’ı çalıştırdığınızda (güç ve ethernet bağlantısını doğru yaptıysanız) kameranın IP numarasını görüyorsunuz (bizim örnekte aldığımız IP 198.168.1.4 oldu) . Yazılım üzerinden ayarları yapacağınız bölüme ya da doğrudan kameranın görüntüsünü göreceğiz sayfalara gitmek mümkün. Buradaki SETUP menüsü yazılım üzerinden çalışırken Open dediğinizde internet tarayıcısı açılıyor.

Kamerayla bağlantı kurduğunuzda size kullanıcı adı ve şifre soruyor. Fabrika ayarı olarak gelen ve kitapçığında yazan Admin/admin bilgileri ile giriş yapabiliyorsunuz. Kamera görüntüsü gerçekten başarılı ve belli başlı bazı ayarlar da görüntünün olduğu bölümde mevcut. Öte yandan bu bölüm Türkçe tasarlanmış ve gelişmiş seçeneklerin bulunduğu Ayarlar menüsü de yine burada. Kamera görüntüsünü istediğiniz zaman kayıt etmeniz mümkün. Ayrıca fotoğraf da çekebiliyorsunuz. Sesli kayıt yapan NW100’de bu sesi kısmanız ya da tamamen kapatma imkanınız da var.

Cihazla ilgili detaylı ayarlar ise Ayarlar bölümünde. Burada Kamera kurulumundan, ağ ayarlarına, Alarm seçeneklerinden, hareket dedektörüne kadar birçok ince ayar mevcut. Bu bölümden yapacağınız UPNP düzenlemeleri ile cihaza internet üzerinden de erişebilmeniz mümkün oluyor (ancak bunun için ADSL modeminizde bu özelliği aktif hale getirmeniz lazım). Hatta olayı abartıp cep telefonunuzdan bile (Java desteğine sahip renkli ekranlı) kamera görüntülerini takip etmek mümkün. Ürün ayrıca TCP/IP, PPPoE, DDNS seçeneklerine de sahip. Bunlarla ilgili ayarları da yapabiliyorsunuz.

Kamera kayıt yaptığı bir bölgede sorun olduğunda otomatik olarak e-posta gönderme, ftp’ye erişme gibi özelliklere de sahip. Günümüzde cep telefonu yardımı ile anında e-posta kontrolü yapılabildiğinden Alarm özelliğini aktif olarak kullanabilmek mümkün. Güzel ve fonksiyonel bir özellik.

r

Ürünü lokal ağda bir Dağıtıcı’ya (Router) bağlayarak kullanabildiğiniz gibi ADSL modeminizin ethernet ya da Kablosuz ağına dahil ederek de kullanabiliyorsunuz. ADSL modeme bağlantı kurarsanız ağ yardımı ile internete çıkış vermeniz de mümkün. Zaten bu cihaz asıl marifetlerini internette gösteriyor. Üzerinde bulunan sunucu oluşturabilme özelliği yardımı ile uzaktan erişime imkan veren cihaz belli bir IP üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu sayede çekilen fotoğraf ve videoları internetten takip görebiliyorsunuz. Bu da ürünün güvenlik kamerası olarak da kullanılabilmesine imkan tanıyor.

KURULUM HİZMETİ
Genel olarak baktığımızda görüntü kalitesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Cihazın özellikleri de çok başarılı. Muadillerine göre ucuz bir maliyetle internetten erişebileceğiniz bir güvenlik kamera sistemi kurabiliyorsunuz. Ancak kurulumun ve internet erişim olayının biraz teknik bilgi gerektirdiğini ve konuya vakıf olmayanların biraz zorlanabileceğini düşünüyorum. Cihazın Türkiye temsilcisi Beyaz Bilgisayar da benim gibi düşünmüş olacak ki kamerayı satın alanlara yerinde kurulum hizmeti veriyor. Üstelik de ücretsiz. Güzel düşünülmüş faydalı bir servis.

FİYAT
Ürünün fiyatı 500 TL. Bir webcam için biraz fazla gibi görünse de cihazın IPCAM ve kablosuz ağlara bağlanma özelliğinin bulunduğunu da unutmayın. Ayrıca bu fiyatı ücretsiz kurulum da dahil. Yine de biraz daha makul fiyat olsa yaygınlaşması anlamında daha iyi olabilirdi.

BEĞENDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•Kablosuz ağlara bağlanabilme
•Ücretsiz kurulum hizmeti
•Cep telefonundan bile görüntü takibi yapabilme
•Gece görüş özelliği

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Fiyatı biraz daha uygun olabilir

SONUÇ - YORUM
Evinizde ya da işyerinizde nisbeten makul fiyata güvenlik kamerası sistemi kurmak isteyenler için uygun bir ürün Orite NW100N. Hem kablolu hem kablosuz bağlanabilmesi de önemli bir artı. Gece görüş özelliği ise cihazın bir diğer fonksiyonu. Bu tip ihtiyacı olanlara tavsiye edebileceğimiz bir ürün.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: İnceleme, infrared, ipcam, kablosuz, kamera, orite, webcam, wireless

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>