Anasayfa » Haberler, Şirket Haberleri

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Sonuçları Açıklandı

deloitte fast 50
Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi: BIOTEKNO

Türkiye’nin teknoloji sektöründe son 5 yıl içinde en hızlı büyüyen şirketler belli oldu. Türk Telekom’un ana sponsor olduğu Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’nın sonuçları 4 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Four Seasons Hotel’de düzenlenen törenle kamuoyuna açıklandı.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’nın birincisi son 5 yılda %42.416 gibi çok yüksek bir büyüme performansı gösteren Biotekno oldu. Mobil iş çözümleri geliştiren Biotekno’yu, %39.484 oranında büyüme ile Millenicom takip etti. Deloitte’un yaptığı değerlendirmede üçüncü sırayı ise %8192′lik büyüme oranıyla katma değerli dijital eğlence ürün ve hizmetlerde uzmanlaşan Cetech aldı.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’nın ana sponsoru Türk Telekom tarafından verilen Türk Telekom Teknoloji Özel Ödülü’nü ise son üç yıldır üst üste programda yer almayı başaran firmalar arasında %13.65 ile en hızlı büyümeyi gerçekleştiren STM Savunma aldı. Programa bu yıl yeni bir kategori olarak eklenen Big Stars kategorisinde ise birinciliği 2008 yılındaki  372.354.750 Euro’luk net satış geliri ve %90′lık büyüme oranı ile Aselsan elde etti.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’nın sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı M. Sait Gözüm şunları söyledi:

“Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz ve katma değerleriyle öne çıkan şirketlerimizin başarılarını tanıtma olanağı bulduğumuz Teknoloji Fast50 programımız bu yıl bizlere birçok ilki tattırdı. Birincisi; Son 4 yıldır bu yarışmalarda gördüğümüz büyüme hızlarının bu yıl rekor seviyelere ulaştığını gördük. Şu ana kadar %42000′li büyüme hızlarına hiç erişmemiştik. İkincisi: Yaşanmakta olan kriz ortamına karşın programda bu yıl beş haneli büyüme oranları görüldü ve firmaların son beş senedeki büyümelerinin ortalaması %2720′yi buldu. Bu geçen senelere oranla %100′ün üzerinde bir artışı ifade ediyor. Bunlar çok önemli rakamlar ve bu yılki Fast500 EMEA sıralamasında Türk firmalarını ilk sıralarda görürsek hiç şaşırmayacağım. Üçüncüsü: Bu yıl ilk kez “Big Stars” olarak adlandırdığımız kategorimizde 50 milyon euro ve üzeri  firmaların yer aldığı Büyükler Ligi’nde Aselsan, Multinet, Datateknik, Havelsan ve KoçNet gibi  isimlerin %90 ile %300′ü aşkın büyüme başarısına imza atmış olmaları. Bunu, kurumsallaşmış yapının ve başarılı büyüme stratejilerinin bir sonucu olarak görüyor ve bu olgunun teknoloji şirketlerimizde artık gelenekselleşmeye başladığını mennuniyetle gözlediğimizi ifade etmek istiyorum. Ve en nihayet:  Son 3 yılın ard arda hızlı büyüme şampiyonuna  TürkTelekom tarafından verilen ödül bu yıl yine  STM Savunma’ya ait. STM Savunma bu başarısını sürdürülebilir yaratıcılığa ve kurumsallaşmasına borçlu. Tüm katılımcıları ve programda yer alan firmaları kutluyorum.”

İlk üç şirket

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 birincisi Biotekno, 2003 yılından bu yana müşterilerine mobil iş çözümleri sunuyor. Firma kurulduğu yıl Türkiye’nin ikinci büyük mobil telekom operatörü Vodafone’un Kurumsal Çözüm İşortağı olurken, gösterdiği hızlı büyüme performansıyla çeşitli ödüllere konu oldu. Biotekno’nun JetKontör ürünü, Vodafone’a hizmet veren 11.500 satış noktasında tüketicilerin görüşme amaçlı kontör yüklemelerini sağlarken, şirketin diğer ürünü JetSMS, kullanıcıların hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde kısa mesaj (SMS) göndermelerine imkan veriyor. Şirketin zengin teknoloji birikiminin ve gelişmiş uygulama geliştirme yetilerinin bir ürünü olan JetSMS platformu binlerce Vodafone abonesi arasında her türlü içeriğin gönderimini sağlarken, 7/24 destek sunuyor.

Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 ikincisi Millenicom ise yüksek katma değerli iletişim hizmetleri vermek amacıyla kurulan firma aynı zamanda Avrupa genelinde de hizmet veriyor. Avrupa ülkelerinde saygın bir ünü olan iki markası Alovatan ve Mobi ile pazarda yerini alan Millenicom, 2004 yılından bu yana geniş bir müşteri tabanına ulaştı. A Tipi Uzak Mesafe Haberleşme Lisansı sahibi ve İnternet servis sağlayıcısı olan Millenicom, İnternet üzerinden ses iletimini (VoIP) baz alan iletişim hizmetleri ile hem kurumsal, hem bireysel tüketiciye sesleniyor. Türk Telekom ve mobil operatörlerle bağlantılı olarak çeşitli hizmetler sunan Millenicom, 1045 hizmetiyle kısa sürede 2 milyon kullanıcıya erişme başarısı gösterdi. Arama kartı pazarının da öncü firmalarından olan Millenicom, 2009 itibarıyla kendi altyapısı üzerinden Doping ADSL2+ hizmetini sunmaya başladı. Millenicom iletişim ağı üzerinden ayda 200 milyon dakikanın üzerinde görüşme yapılıyor.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’nda üçüncü sırada yer alan Cetech, bugün 10 milyon kullanıcısı ile dijital eğlence ürün ve hizmetleriyle telekom sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline geldi. 3G operatörleri ve cihazlar için geliştirdiği uygulamalarla mobil içerik, oyun, sosyal ağ ve bilgi servisleri sunan Cetech, Ringofon ve Cebin.de gibi başarılı servisleriyle ün yaptı. The Last War adını taşıyan oyun servisiyle de ilgi gören Cetech, Astrozena gibi bilgi servisleriyle de geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından takip ediliyor.

2009′da yeni kategori: Big Stars

Büyükler Ligi olarak adlandırılan ve Big Stars adıyla başlatılan yeni ödül kategorisinde, 2008 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon Euro ve üzeri olan şirketler son beş yıldaki büyüme  hızlarına göre kendi aralarında değerlendirildi. Diğer ödül kategorilerinde olduğu gibi Big Stars firmalarının da kendi geliştirdikleri teknolojilerin gelirlerine büyük bir katkı yapıyor olması ve AR-GE’ye ciddi oranda para ayırmaları önemli seçim kriterleri arasında yer alıyordu.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’na katılan ve cirolarının büyüklüğünün yanı sıra hızlı da olabileceklerini gösteren firmalardan Aselsan, 2008 yılında elde ettiği 372.354.750 Euro’luk net satış geliri ve %90′lık büyüme oranı ile Big Stars kategorisinde birinciliği elde etti. Aselsan’ın ardından, 2008 yılında 190.598.485 Euro’luk net satış geliri ve %282′lik büyüme oranı ile Multinet ikinci sırada yer aldı. Üçüncülüğü 259.080.041 Euro net satış geliri ve %451 büyüme oranı ile Datateknik, dördüncülüğü 109.798.477 Euro net satış geliri ve %314 büyüme oranı ile Havelsan ve beşinciliği de 63.631.221 Euro net satış geliri ve %315 büyüme oranı ile Koç.net aldı.

Ar-Ge ile birlikte gelir de artıyor

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nın dördüncü yılında İstanbul en hızlı büyüyen şirketler açısından yine liderliği elinden bırakmadı. Fast50 içinde yer alan şirketlerin %84′ü İstanbul’dan çıkarken, Ankara %12 ile İstanbul’u izleyen ikinci şehir oldu. Bu yıl %2 ile listeye giren Kayseri de dikkatleri üzerine çekti.

Fast50′nin en hızlı büyüyen kurumları yine yazılım ağırlıklı işler yapan şirketler arasından çıktı. Yazılım şirketleri, Fast50′nin %44′ünü oluşturdu. Telekomünikasyon ve ağ şirketleri %22 oranı ile listede yerini alırken, geçen yıl %8 paya sahip bilgisayar ve çevre birimleri sağlayan şirketlerin payı bu yıl biraz daha azalarak %6 düzeyinde gerçekleşti.

Araştırma ve geliştirmeye yatırım yapan şirketlerin payı ise yıldan yıla artış gösteriyor. Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nda yer alan şirketler arasında 1-12 milyon Euro’luk Ar-Ge bütçesine sahip olan şirketlerin payı %5′ten %26′ya çıktı. Teknoloji şirketlerinin yenilikçiliğe yatırım için daha fazla çaba harcadığını gösteren bu bulguya karşılık 100 - 500 bin Euro ve 500 bin - 1 milyon Euro aralığında Ar-Ge bütçesine sahip olan şirketlerin bu kalemdeki yatırımlarını çok az da olsa kıstığı anlaşılıyor.

Fast50 Programı içinde 30 milyon Euro ve üzeri gelir sahibi şirketlerin payı da giderek artış gösteriyor. 30 milyon Euro ve üzeri gelir elde eden teknoloji şirketlerinin listedeki payı 2007 yılında %14,5 iken, 2008′de %20 ve nihayet 2009′da %24 oldu.

Deloitte Teknoloji Fast 50 hakkında

Deloitte’un 1995 yılından beri dünyanın 37 ayrı bölgesinde 3 ayrı program halinde oluşturduğu Teknoloji Fast50 listeleri şirketlerin son 5 yıldaki net gelirlerindeki büyümeye göre belirleniyor. Ayrıca aday olmak için, teknoloji şirketlerinin ilk yıl en az 50.000 Euro, beşinci yıl ise en az 800.000 Euro net satış gelirine ulaşması ve merkezlerinin Türkiye’de yerleşik olması gerekiyor. Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nda yer alan şirketler, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA Fast 500 listesine de aday oluyorlar. Geçen yıl Türkiye’den 21 şirket bu programa dahil olarak uluslararası bir başarı kazandı.

Deloitte Türkiye hakkında

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Deloitte, 140′tan fazla ülkede, 168 bini aşkın personeli ile faaliyet gösteriyor. Deloitte’un dünya çapında cirosu 26,1 milyar dolardır.

İleri teknoloji kullanan, değişik alanlardaki bilgi ve becerilerini bir araya getiren Deloitte, dünya çapındaki tüm müşterilerine aynı yüksek kaliteli hizmeti sunmayı ilke edinmiştir. Dünyanın en büyük şirketlerinin yarıdan fazlasına ve büyük ulusal teşebbüslere, kamu kurumlarına, ulusal devlere ve küresel çapta hızla büyüyen şirketlere hizmet veren Deloitte, birçok gelişmekte olan pazarda da liderliğini sürdürmektedir.

Türkiye’de çalışmalarına 1986 yılında başlayan Deloitte faaliyetlerini İstanbul, Ankara ve İzmir’de 900′ü aşkın çalışanıyla sürdürüyor. Deloitte Türkiye’de denetim, vergi, yönetim danışmanlığı, kurumsal finansman ve kurumsal risk alanlarında hizmet vermektedir.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 2009, Aselsan, Biotekno, büyüme, Datateknik, Deloitte, emea, Fast50, Havelsan, Koçnet, M. Sait Gözüm, Millenicom, Multinet, STM Savunma, Teknoloji, türk telekom, türkiye

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>