Anasayfa » Dijital Fotoğraf Makinesi, İnceleme

Canon EOS 400D

Fotoğraf sektörünün son yıllarda atağa geçmesinin ve popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri dijital teknolojinin sihirli dokunuşu. Artık fotoğraf çekmek ya da çektirmek bizim için anlık bir olay. Cep telefonları bile 5 Megapiksel sınırına dayandı. Fotoğraf çekmenin maliyetleri düştüğü gibi kolaylaştığı için herkes tarafından kullanılır hale geldi. Bu pazar da kendi içinde bazı bölümlere ayrılıyor. En temel ayrım kompakt, SLR olarak karşımıza çıkıyor. SLR pazarı da özellik ve fiyatlarına göre giriş, orta ve ileri seviye olarak üç bölümde değerlendiriliyor.

SLR pazarının en hızlı geliştiği alan ise giriş seviyesi modeller. Sebebi ise amatör kullanıcıların düşen fiyatlar sebebiyle objektifi değiştirilebilen modeller kullanma isteği. Objektifi değiştirilebilen dijital SLR makineler, kompakt muadillerine göre daha büyük sensöre sahip olmaları ve esneklik sınırlarının genişliği sebebiyle tercih ediliyorlar.

Canon, dijital SLR alanında giriş seviyesi kategorisini icad eden firma olarak tarihe geçti. 2003 yılında piyasaya sürülen EOS 300D (6 Megapiksel), kendi alanında bir ilkti. Ardından 2005 yılında gelen 350D (8 Megapiksel) ise efsaneyi devam ettirdi. Son versiyon ise 2006 yılında piyasaya sürülen EOS 400D (10.1 Megapiksel) oldu. Uzun ve maceralı bir süreçten sonra bize ulaşan EOS 400D’yi sizler için inceliyoruz:

KUTU İÇERİĞİ
•Canon EOS 400D dijital fotoğraf makinesi
•Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 objektif (kit olarak satın alınırsa)
•Şarj adaptörü
•USB kablosu
•TV Out kablosu
•Kullanım Kıavuzu Kitapçığı (Türkçe)
•Yazılım CD’si

GENEL ÖZELLİKLER
•10.1 Megapiksel çözünürlük
•22.2 x 14.8 mm CMOS sensör
•1.6X fokal çarpan
•JPEG, RAW, RAW+JPEG desteği
•Canon EF, EF-S objektif desteği
•DIGIC II imaj işlemcisi
•Toz temizleme fonksiyonu
•35 bölgeli pozlama
•9 noktalı netlik
•Dahili flaş
•ISO 100-1600
•30-1/4000 sn enstantane (B=Bulb modu da var)
•Saniyede 3 kare çekim (JPEG için 27, RAW için 10 kareye kadar)
•6.35 cm (2.5 inç) LCD ekran
•CompactFlash bellek yuvası

TASARIM
Bugünlerde giriş seviyesi dijital SLR ürünlerde yükselen trend küçük gövde. İleri seviye bilgisi olan ve fotoğrafçılığa meraklı olan kullanıcılar büyük makine istemiyorlar. Canon’un 300D ile başlayan giriş seviyesi dijital SLR macerasında üçüncü nesile gelindiğinde boyutların epey küçüldüğünü görüyoruz.

Canon artık birçok firmanın yaptığı gibi üst yüzdeki mono bilgi ekranını kaldırmış. Bu da ürünün daha küçük ve ince tasarlanmasına olanak vermiş. Üst yüzde bombeli sağ uç kısımda deklanşör, sonsuz dönebilen dial tuşu, çekim modları tuşu ve buna entegre edilen açma/kapama düğmesi bulunuyor.

Üst yüzde ortada ise dahili flaş ve harici flaş bağlantı yuvası konumlandırılmış. Arka yüzde ise tam bir düğme cümbüşü karşılıyor bizi. Sola yakın yerleştirilen LCD ekranın sağını ve solunu çeşitli fonksiyon tuşları sarmış durumda. Bunlardan soldakiler daha MENU, DISP, JUMP, PictBridge, PLAY ve DELETE tuşları. Sağdakiler ise daha çok çekimle ilgili Beyaz Ayarı, Poz Telafisi, seri çekim gibi tuşlar. Ayrıca sağda dört yönü işaret eden ve her bir yönüne bir görev atanan navigasyon tuşu bulunuyor. Arka yüzde sağ üst köşede ise uzaklaşma/yakınlaşma tuşu mevcut.

Arka yüzde orta üst kısımda bulunan optik vizörün hemen altında özel bir sensör bulunuyor. Bu sensör yardımı ile gözünüzü vizöre yaklaştırdığınızda LCD ekran otomatik olarak kapanıyor. Bu özelliğin pil ömrüne önemli katkısı oluyor.

Ön yüzde ise zamanlı çekimde kullanılan ve beyaz ışık veren LED, flaş açma kapama düğmesi ve alan derinliği ön izleme tuşu bulunuyor.

Arkadan bakıldığında sol yan yüzde bağlantı yuvalarını gizleyen yumuşak plastik bölüm bulunuyor. Sağ yan yüzde ise bellek yuvası mevcut.

KULLANIM
EOS 400D’nin açılış hızı, düğmesinin açılış hızı ile eşit. Yani ürünü açar açmaz kullanıma hazır hale geliyor. Genel olarak baktığımızda bir önceki versiyon 350D’de arka yüzde bulunan ana ekranın hemen üstündeki ikinci bilgi ekranı 400D’de bulunmuyor. Bunun yerine bilgi ekranı ana ekran ile bütünleştirilmiş. Benzerlerini farklı markalarda da (mesela Nikon) gördüğümüz bu uygulama ile ürünün ebatlarında ciddi anlamda küçülme meydana gelmiş.

Ürünün kullanımı gayet kolay. Biraz fotoğrafçılık bilgisi ile sorunsuz bir şekilde fotoğraf çekebiliyorsunuz. Çeşitli çekim modları kullanıcıya yardımcı olurken tam otomatik mod kullanıcıya çok yardımcı oluyor.

EOS 400D’de daha önceki versiyonlarda bulunmayan toz temizleme fonksiyonu mevcut. Objektifi değişitirilebilen fotoğraf makinelerinde zamanla bu değişim sırasında açıkta bulunan sensöre toz ve diğer zerrecikler bulaşabiliyor. Bu da fotoğrafta siyah noktacıklar halinde kendini gösteriyor. Buna engel olmak isteyen üreticiler son bir yıldır dijital SLR modellerine bu fonksiyonu koymaya başladılar. Bu özellik Canon’un Self Cleaning Sensor Unit adını verdiği komplike bir sistemi temel alıyor. Öncelikle sensörün etrafında tüm materyal toz tutmayan malzemeden üretilmiş. Ayrıca sensörün önünde bulunan özel bir filtre fotoğraf makinesi açarken ve kapatırken (isterseniz bu özelliği kapatmanız mümkün) ultrasonic titreşimler yayarak olası tozların düşürülmesini sağlıyor. Firma bu sistemi ilk olarak EOS 400D ile kullanmaya başladı. Pratikte işe yarayan güzel bir fonksiyon. Tüm markaların ürünlerine koyması dileğiyle.

Çekimle ilgili bilgiler ana ekranla bütünleştiğinden bu ekranın sürekli açık kalması pil ömrüne kötü etki edecekti. Buna bir çare düşünen Canon akıllıca bir çözüm bulmuş. Optik vizörün hemen altında bulunan algılayıcılar gözünüzü vizöre yaklaştırdığınızda LCD ekranı kapatıyor. Böylece boşu boşuna pil harcanmıyor. Akıllıca bir özellik.

Canon dijital SLR modellerinde özel netlik yardımcı ışığı kullanmıyor. Bunun yerine flaş açıkken gerektiği durumlarda çok az bir güçle seri halde çakarak netliğe yardımcı oluyor. Bu fonksiyon kullanışlı olsa da güçlü bir ışık yaydığından zaman zaman sıkıntı oluşturabiliyor. Her ne kadar netlik yardımcı ışığına çoğu zaman gerek kalmasa ve bu özelliği Custom Functions’dan kapatabiliyor olsak da yine de ayrı bir ışık kullanma fikri daha mantıklı gibi görünüyor.

Ürünün fotoğraf kalitesi, operasyon hızı ve diğer özellikleri günlük kullanım için fazlasıyla yeterli. Özellikle yüksek ISO’da alınan sonuçlar çok başarılı. Ancak seri çekimde JPEG fotoğraflarda en fazla 27 kareye kadar saniyede 3 kare çekilebiliyor. Bazı markalarda gördüğümüz hızlı bir bellek kartı ile sınırsız çekim özelliği olsa iyi olurdu. Ayrıca üründe spot pozlama ölçümü bulunmuyor.

FOTOĞRAF FORMATLARI VE EBATLARI
JPEG, RAW ve RAW+JPEG ürünün desteklediği fotoğraf formatları. JPEG fotoğraflar için 3888 x 2592 (L), 2816 x 1880 (M) ve 1936 x 1288 piksel (S) ebatlarında çekim yapılabiliyor. Ayrıca Normal ve Fine kalitesini de seçebiliyorsunuz. RAW+JPEG formatında JPEG fotoğraflar en yüksek çözünürlükte ve Fine kalitesinde çekiliyor.

ÇEKİM MODLARI
Üründe 12 farklı çekim modu bulunuyor. Bunlar Auto, Program AE (P), Shutter priority AE (Tv), Aperture priority AE (Av), Manual (M), Auto depth-of-field, Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Night portrait ve Flash off.

Çekim modları, hem fotoğrafçılık ile ilgili fazla bilgisi olmayanlara, hem de olanlara hitap edecek seçeneklere sahip. Bütün modlar görevlerini başarı ile yerini getiriyor.

ÇEKİM ÖZELLİKLERİ
EOS 400D’de netlik için 9 noktalı sistem kullanılıyor. Manuel netlik özelliği de bulunan üründe, 35 bölgeli netlik sistemi mevcut. Netlik modları ise Evaluative 35-zone, Partial 9% at center ve Center-weighted average olarak düzenlenmiş. Ancak üründe tam anlamıyla spot pozlama fonksiyonu bulunmuyor. Bu durum 300D’de de vardı. 350D ile Spot ölçüm özelliği geri gelmişti. Görüyoruz ki 400D ile bu özellik yine kaldırılmış.


Bir sonraki karede görülen ISO örneği bu fotoğraftan alınmıştır

Poz telafisi+2/-2 aralığında 0.5 ya da 0.3 basamaklarla verilebiliyor. Poz taraması ise +2/-2 aralağında 0.5 ya da 0.3 basamaklarla kullanılabiliyor. ISO değeri 100, 200, 400, 800 ve 1600 olarak atanabiliyor.
Enstantane değeri 30-1/4000 sn. arasında değişiyor. Ayrıca B (Bulb) modu ile uzun pozlamalı çekimler yapabiliyorsunuz.

Adobe RGB ve sRGB renk uzaylarını seçimli olarak kullabilen üründe Standard, Portrait, Landscape, Neutral, Faithful, Monochrome, User 1, User 2 ve User 3 (son üçü kullanıcı tarafından düzenlenebiliyor) renk seçenekleri bulunuyor. Ayrıca fotoğraflar çekimleri ile ilgili Sharpness, Contrast, Saturation, Color tone, B&W filter: N, Ye, Or, R, G, ve B&W tone: N, S, B, P, G seçenekleri de mevcut. Bu kadar renk ve düzenleme seçeneği ile çok farklı sonuçlar elde etmek de siz kullanıcılara kalıyor.

Beyaz Ayarı Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash ve Custom olarak atanabiliyor. Ayrıca ince ayar seçeneği de bulunuyor.

Üründe bilgi ekranı olarak da kullanılan ana LCD ekranda çekim modu, ISO, Beyaz Ayarı, çözünürlük, pil durumu, netlik noktaları, seri çekim modu, flaş çakma gücü, poz telafisi, mevcut belleğe çekilebilecek kare sayısı ve pozlama yöntemi gibi farklı bir çok bilgiyi görebiliyorsunuz.

OBJEKTİF
Fotoğraf makinesi kit objektif olan EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 ile test ettik. Amatör kullanım için bu objektif yeterli. Ancak biraz daha kalite ve açıklık isteyenler f2.8 diyaframlı objektiflere yönelmeleri gerekiyor. Ayrıca bu kategoride karşımıza çıkan fokal çarpan durumu EOS 400D’de de bulunuyor. 1.6X fokal çarpan uzun odaklı objektiflerde pek sorun olmasa da geniş açıda bir parça sıkıntı oluşturabilir.

Ürün Canon’un EF ve EF-S serisi objektifleriyle uyumlu. Bu da onlarca farklı objektif seçeneği ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Sigma gibi farklı markalara üretim yapan firmaların çözümlerini de sayarsak objektif konusunda sıkıntı olmayacağını söyleyebiliriz.

BELLEK
EOS 400D’de CompactFlash Type I ve II ile Microdrive desteğine sahip bellek yuvası bulunuyor. Canon, dijital SLR modellerinde CompactFlash kullanmaya devam ediyor. Benzerlerinde olduğu gibi kutusundan bellek kartı çıkmayan ürünü 1 GByte bellek kartı ile test etme imkanımız oldu. Bu belleğe en yüksek kalite ve çözünürlükte 260 kare JPEG, 100 kare RAW fotoğraf çekebiliyorsunuz. RAW + JPEG seçeneğinde ise bu değer 55 kareye düşüyor. Tavsiyemiz böyle bir ürünü en az 2 adet 2 GByte (set olması sebebiyle) almanızı tavsiye ediyoruz.

PİL
Canon marka 7.4Volt, 720mAh, NB-2LH kodlu pilin ömrü firmanın açıklamasına göre dahili flaşı kullanmazsanız 500, yarı yarıya flaş kullanırsanız 280 kare. Bu değerler 23 derecelik sıcaklık ortamlarında alınan sonuçlar.

Yaptığımız inceleme sırasında biz de bu değerlere yakın sonuçlar bulduk. Genel olarak baktığımızda bu kategorideki fotoğraf makineleriyle benzer değerler bunlar. Ortalama kullanım için yeterli. Ancak iş amaçlı kullanımlarda yanınıza yedek pil (ya da şarj cihazını) almanız gerekebilir.

MENU
Fotoğraf makinesinde menü temel olarak 5 bölüme ayrılmış. Bunlardan ikisi çekim ayarları, biri gösterim ayarları, ikisi de fotoğraf makinesi ile ilgili ayarları içeriyor.

Üründe 11 farklı Custom Functions da bulunuyor. Böylece kullanıcılar bazı ince ayarları kendileri yapabiliyorlar.

YAZILIM
Fotoğraf makinesi ile beraber zengin bir yazılım paketi geliyor. EOS Utility, Photo Stitch, Digital Photo Professional pakete dahil olan yazılımlar. EOS Utility hem fotoğraf aktarma hem de cihazı USB kablosu ile bilgisayar üzerinden kullanmaya imkan veren bir yazılım. Photo Stitch ise 2 ya da daha fazla fotoğraftan panoramik kareler elde etmeye yarayan bir yazılım. Digital Photo Professional ise ileri seviyede düzenleme seçeneklerine sahip hem JPEG hem de RAW dosyalarını işleyebilen gelişmiş bir yazılım.

EOS Utility bilgisayar üzerinden fotoğraf makinesini kumanda etme adına çok başarılı. Digital Photo Professional ise özellikle imaj editleme konusunda ileri seviye ayarlara sahip. Yazılımın paketinin giriş seviyesi bir model için fazlasıyla iyi olduğunu belirtmek isteriz.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Yüksek çözünürlük ve renk aktarmadaki başarı
•Dahili toz engelleme sistemi
•Operasyon hızı
•Uygun fiyat
•Zengin yazılım paketi

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Spot pozlama seçeneği yok
•Dahili flaşın aynı zamanda AF yardımcı ışığı olarak kullanılması

SONUÇ - YORUM
Firmanın giriş seviyesi modeli olan EOS 400D, yüksek çözünürlüğü, renkleri doğru aktarmadaki başarısı, toz engelleme sistemi, operasyon hızı, uygun fiyat ve zengin donanım gibi artılara sahip. Bu kategoride alternatif olarak Pentax K100D, Nikon D40, Olympus E-410 gibi seçenekler bulunuyor. Canon da bu ürünlerle rekabet edebilecek özelliklere sahip. Bugünlerde dijital SLR kategorisine geçiş yapmayı düşünüyor ve alternatif arıyorsanız EOS 400D’ye de göz atmanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Canon EOS 400D
Çözünürlük: 10.1 Megapiksel
Sensör: 22.2 x 14.8 mm
Fokal Çarpan: 1.6X
Desteklediği formatlar: JPEG, RAW, RAW+JPEG
Objektif Uyumluluğu: Canon EF, EF-S objektif desteği
İmaj İşlemcisi: DIGIC II imaj işlemcisi
Pozlama: 35 bölgeli pozlama
Netlik: 9 noktalı netlik
Flaş: Dahili
ISO: 100-1600
Enstantane: 30-1/4000 sn (B=Bulb modu da var)
İmaj Değerleri: Sharpness, Contrast, Saturation atayabilme, Siyah Beyaz filtre: N, Ye, Or, R, G, Siyah Beyaz ton: N, S, B, P, G
Seri Çekim: Saniyede 3 kare çekim (JPEG için 27, RAW için 10 kareye kadar)
LCD ekran: 6.35 cm (2.5 inç)
Bilgisayar Bağlantısı: USB 2.0 (Hi Speed)
Bellek Yuvası: CompactFlash
Ağırlık: 556 gram (pil ile beraber)
Ebatlar: 127 x 94 x 65 mm
Fiyatı: 799 Euro + KDV (kit objektifle beraber)
Türkiye Temsilcisi: Erkayalar

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 400d, beyaz ayarı, camera, canon, cmos, dslr, eos, fotoğraf, internet, iso, makinesi, objektif, profesyonel, sl, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>