Anasayfa » Makale

Nikon Capture NX

Özgür Çetin 20 Ocak 2007 Makale Bir yorum var


Dijital fotoğrafçılık sektöründe rekabet sadece donanım alanında yaşanmıyor. Firmaların çarpıştığı farkıl bir alan daha var: Yazılım. Evet her yıl gerek ülkemizde gerekse dünyada satılan fotoğraf çekebilen ürün sayısı hızla artıyor. Hangi marka, model ve özellikte olursa olsun eninde sonunda fotoğrafları işlemek zorunda kalıyoruzç. Bu kimi zaman basit bir ebat küçültme olabildiği gibi gelişmiş seçenekleri değiştirmeye kadar uzanıyor.
Bu alandaki açığı kapatmak isteyen firmalar da konu ile alakaları olsun olmasın yazılımlar üretmeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde atağa kalkan Apple, Aperture yazılımı ile ‘bu alanda ben de varım’ diyerek ilk adımı attı. Ardından Adobe’un cevabı olan Lightroom geldi (ki bu yazılımı daha önce inceledik). Her iki yazılım da gelişmiş ayarlara sahiptiler ve özellikle RAW işlemi alanında iddialılardı. Arenaya çıkan son yazılım ise Nikon’un Capture NX oldu. Nikon’un Capture isimli yazılımının bir devamı niteliğindeki bu yeni versiyon gelişme olarak görülebilecek özelliklere sahip.
Capture NX’de özellikle Nikon makineleri için tasarlanmış olsa da genel olarak birçok fotoğraf makinesinin çektiği fotoğrafları düzenleme yeteneğine sahip. Yazılımı her yönüyle sizler için inceliyoruz:
GENEL ÖZELLİKLERİ
Tam sürümü 149.95 gibi biraz yüksek bir fiyattan satılan Capture NX, Nikon’un Capture yazılımının geliştirilmiş versiyonu olarak görülebilir. Yazılım JPEG, TIFF ve RAW dosyalarını işleyebiliyor. Doğal olarak işlenecek formata göre yazılımın kullanabildiğiniz özellikleri de farkılaşabiliyor. Genel olarak baktığımızda tek bir arayüzden oluşan Capture NX hakkındaki bu yazımızı 30 günlük deneme sürümü ile hazırladık. Capture NX’in hem PC hem de Mac versiyonu bulunuyor. Yazımız için PC versiyonu ile çalıştığımızdan bütün ekran görüntüleri de PC’de alındı.
İLK BAKIŞTA CAPTURE NX
Yazılım tek bir arayüzden oluşuyor. Menü klasik olarak üst kısımda yerleştirilmiş. Fotoğrafları açmak için gerekli olan araçlar ise sol köşede bulunuyor. Bu araçlar açılıp kapanacak şekilde tasarlandığından kapandıkları zaman fazla yer kaplamıyorlar. Bu araçlar:
•File Directory (Hangi klasörü görmek istiyorsanız buradan seçiyorsunuz)
•Browser (File Directory menüsünden seçilen klasörü görüyorsunuz)
•Camera Settings (Açık olan fotoğraf ile ilgili fotoğraf makinesi ve çekim bilgileri)
•IPTC Bilgileri

Bu menülerin açılır kapanır (sağa doğru açılıyor, sola doğru kapanıyorlar) güzel olmuş. Ekranda fazla kalabalık yapmıyorlar ve istediğiniz zaman kenarlarlarında + ya da !“ simgelerine basarak açma/kapama işlemi yapabiliyorsunuz.

Yazılımın belli editleme araçları ise üst menünün hemen altına gruplar halinde dizilmiş.Bu araçlara üstteki menüden de ulaşabiliyorsunuz. Ama hızlı erişim adına buraya konmaları iyi olmuş. Bunlara göz atmak gerekirse:
•Kısa yolu F2 olan araç üç ayrı seçeneğe sahip: Direct Selection, Hand Tool, Zoom Tool. Bu üç araç da seçim ve yakınlaştırma ile ilgili.
•Kısa yolu F3 olan araç üç ayrı seçeneğe sahip: Rotate (Döndürme), Straighten (Düzleştirme) ve Crop (kadrajlama)
•Kısa yolu F4 olan araç üç ayrı seçeneğe sahip: Black Control Point, White Control Point, Neutral Control Point. U Point teknolojisine sahip olan bu araçlar ile ilgili detaylara ilerleyen satırlarda değineceğiz.
•Kısa yolu F5 olan araç iki ayrı seçeneğe sahip: Color Control Point ve Red-Eye Control Point.
•Kısa yolu F6 olan araç dört ayrı seçeneğe sahip: Selection Brush (renk fırçası), Lasso and Marque Tools (kendi içinde 4 farklı seçim aracına sahip olan bu tool, belli alanları seçmeye yarıyor), Selection Gradient (degrade renk verme işlemini yapıyor), Fill/Remove Tool (Renk verme ve silme işlemi yapıyor.
Bütün bu araçlara üst menülerden de ulaşmak mümkün. Bu araçlar içinde en önemlileri ‘Point’ kelimesine sahip olanlar. Nikon’un U Point yani U Noktası adını verdiği bir teknoloji yardımı ile fotoğraflar üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz. Şimdi biraz da U Point teknolojisine göz atalım:
NEDİR BU U POINT?
Capture NX’in öne çıkan özelliklerinden biri de Nikon’un U Point adını verdiği bir teknolojiye sahip olması. Bu teknoloji ile fotoğraf üzerinde istediğiniz bir rengi, alanı ya da açıklığı/koyuluğu değiştirmeniz mümkün. Yazılımda bu U araçlarından bol miktarda bulunuyor. Bu araçların bir kısmı parlaklık ile ilgili değişiklikler yaparken bir kısmı da renk değişikliklerine sebep oluyor.

Herhangi bir U aracı kullandığınızda fotoğraf üzerinde tıkladığınız yere bu nokta yerleşiyor. Seçilen araca göre bu noktanın altında uzantılar bulunuyor. Bu uzantılar seçilen araca göre değişiyor . Bir adet olabildiği gibi 5-6 taneye kadar uzantı da var. Bu uzantıları fare ile değiştirebildiğiniz gibi (uzatıp kısaltma mümkün) U noktası seçildikten sonra ekrana gelen menüden de yapabiliyorsunuz.

Teknoloji güzel çalışıyor. Sonuçlarını da anında görebiliyorsunuz. Örneğin White Control Point’i seçerseniz fotoğrafın o alanındaki beyaz renge göre düzenleme yapabiliyorsunuz. Parlaklığı Luminosity yani ışık gücüne göre yapabildiğiniz gibi RGB değerlerine göre de yapabiliyorsunuz. Benzer şekilde diğer Point kelimesi içeren araçlarla da istediğiniz gibi değişiklek yapmak mümkün.

Soldaki fotoğraf U Point uygulanmadan önce, sağdaki ise U Point uygulandıktan sonra
Bu noktaları doğru kullanırsanız çok iyi sonuçlar elde etmek mümkün. Farkıl U noktalarını kombine olarak kullanarak fotoğraflarınızdaki hata ve eksiklikleri giderebiliyorsunuz.

U noktalarının çalışma prensibi biraz Photoshop’taki Selection ve renk araçlarının kombine kullanımına benziyor. Önce seçimi yapıyorsunuz ardından istediğiniz değişiklikleri.
DİĞER ÖZELLİKLER

Yazılımın üzerinde çekilen fotoğraflar ile ilgili histogram ve RGB değerlerini görebildiğiniz ek bir menü bulunuyor. Ayrıca sağ taraftaki ek bir menü ile (ki adına Edit List deniyor) yapılabilecek bir çok değişikliği görebiliyorsunuz. Burada bulunan menü interaktif. Yani açtığınız dökümanın türüne göre değişebiliyor. Örneğin JPEG açtığınızda karşınıza çıkan menü ile RAW açtığınızda karşınıza çıkan menü farklı. Ayrıca istediğiniz bir menü aracını da buraya eklemeniz mümkün. Bu anlamda bu araç çok esnek.
Sağ tarafta bulunan bir menüden de birçok efekt ve değişiklik yapmak mümkün. Bu seçeneğin altında ise onlarca farklı opsiyon var: Base Adjustmen, Add Grain/Noise, Photo Effects, Auto Levels, Noise Reduction, Distortion Control bunlardan sadece birkaçı. Bu menüde farklı seçenekleri uygulayarak değişik sonuçlar elde etmek mümkün. Seçenek sayısının fazlalığı elde edilecek sonuçların da çeşidini artırıyor. Bu sebeple bu araçları kullanırken yüzlerce farklı sonuca ulaşmak mümkün. Tamamen ne istediğinize ve nereleri değiştirdiğinize bağlı olarak fotoğraflarınızla çok değişik sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu menü aynı zamanda sizin başka şekillerde yaptığınız düzenlemeleri de kaydettiğiniz ve gördüğünüz bir alan. Yani burası Photoshop’taki History gibi bir yer. Ama arada önemli bir fark var. History sadece geri alabilirken burada yaptığınız değişikliğin yanındaki işareti kaldırabilir, değişiklikleri yeniden düzenleyebilirsiniz. Güzel bir özellik.

Yine sağ menünün en üst bölümünde konumlandırılan Bird’s Eye yani Kuş Bakışı aracından söz etmeden olmaz: Bu araç aynen Photoshop’taki gibi  fotoğrafı yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmaya yarıyor. Ayrıca normal fotoğrafın küçük bir versiyonu ile yakınlaştırma miktarını da görebiliyorsunuz.
DESTEKLEDİĞİ FORMATLAR
Capture NX, herhangi bir fotoğraf makinesi ile çekilen  JPEG ve TIFF fotoğrafları destekliyor. Ancak iş RAW formatına gelince durum biraz farklı: Üretici firma Nikon olunca doğal olarak desteklenen tek RAW formatı da Nikon’unki oluyor. Yani yazılım sadece Nikon RAW (firmanın verdiği isimle NEF) dosyalarını açabiliyor. Her ne kadar Nikon’un bütün RAW’ları açabilmek ve üzerinde işlem yapabilmek gibi bir iddiası olmasa da sadece kendi formatını destekleyen bir yazılımın global bir pazarda fazla bir şansı olmayabilir. Ancak dediğim gibi Nikon’un böyle bir düşüncesi yoksa o zaman sorun da yok.

RAW İŞLEMLERİ
Capture NX, bu tip yazılımlarda olduğu gibi RAW formatına çeşitli işlemler yapma imkanı tanıyor. Sıralamak gerekirse:
•Color Mode
•White Balance
•Tone Compensation
•Saturation
•Sharpening
•Exposure Compensation (Capture NX)
•Hue Adjustment
•Color Moiré Reduction
•Dust Off
•Auto Color Aberration
•Vignette Control
Desteklediği tek RAW formatı Nikon NEF olan yazılımla elinizdeki fotoğrafları istediğiniz gibi düzenlemeniz mümkün.
Yazılım çok fazla sistem kaynağı istemiyor. 1 Gbyte RAM, AMD Sempron 64 Bit 3000+işlemci ile yaptığımız denemelerde en büyük dosyalarda bile sorun yaşamadım.
BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•U Point teknolojisi
•Zengin seçenekler
BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Başka RAW formatlarını da desteklese fena olmazdı
SONUÇ
Nikon’un kendi fotoğraf makineleri için ürettiği Capture NX, çok sistem kaynağı istemeyen yapısı, gelişmiş özellikleri, fotoğraf işlemek için onlarca farklı aracı ile faydalı bir yazılım. İnsanın bazen ‘keşke Nikon NEF dışında başka RAW formatlarını da desteklese’ diyesi gelen bu yazılımı bilgisayarınıza yükleyip denemenizi tavsiye ediyorum.

Yazılım ile ilgili bilgiyi aşağıdaki adresten alabilir, ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü yine bu adresten bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
Nikon Capture NX

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. yorumlarınız için candan teşekkürler.Nikon nef yanınnda keşke diğer RAW formatlarıda destekleseydi.Bunedenle başka yazılımlar kullanıyorum. 2009 KUTLU OLSUN—-MESUT ERAY ADANA

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>