Anasayfa » Makale

Fotoğraflarınıza konum bilgisi ekleyin

Özgür Çetin 2 Mayıs 2008 Makale 3 Yorumlar

‘Bu fotoğrafı nerede çektim’ sorusu, fotoğraf tutkunlarının en büyük sıkıntısıdır. Bu konuda çoğu zaman hafızanıza güvenseniz de bu her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Sırf bu sorunu engellemek için birçok kompakt ve bazı profesyonel dijital fotoğraf makinelerinde ses kayıt fonksiyonu vardır. Bu özellik yardımı ile kullanıcı, fotoğraflara 30 saniye ile 1 dakika arasında ses kaydı ekleyebilir. Daha sonra bu kayıtları dinleyerek fotoğraf hakkında bilgi sahibi olur. Elbette bu çok pratik bir yöntem değil. Ayrıca her zaman bunun için vaktiniz de olmayabilir. Bu konuda çalışmalar yapan firmalar ‘Geo Tagging’ ya da ‘Geo Coding’ adı verilen bir özellik geliştirdiler.

COĞRAFİ ETİKETLEME
Yaygın olarak kullanılan adıyla Geo Tagging yani Coğrafi Etiketleme son birkaç yıldır hayatımıza giren ve yavaş yavaş son kullanıcı ürünlerinde de karşımıza çıkan bir teknoloji. Bu teknoloji, her JPEG fotoğrafta bulunan ve bu kare ile ilgili teknik detaylar içeren EXIF bilgilerinin içine enlem ve boylam değerlerinin girilmesi esasına dayanıyor.

Bu sayede fotoğrafın dünya üzerinde nerede çekildiğini tam olarak bilebiliyorsunuz. Bu normal kullanıcılar için çok elzem bir şey olmasa da özellikle ticari ve bilimsel amaçlarla fotoğraf çekenler için hayati önem taşıyor.

Öte yandan son yıllarda Google Earth gibi programların yaygınlaşmasıyla beraber Coğrafi Etiketleme önem kazandı. Çünkü bu şekilde etiketlenmiş bir fotoğafı Google Earth programına gönderdiğinizde harita üzerinde nerede çekildiğini görebiliyorsunuz. Benzer şekilde Panoramio, Flickr gibi siteler de bu teknolojiyi destekliyor.

Bu teknolojinin dijital fotoğraf makinelerine gelmesi birkaç yıl öncesine dayanıyor. İlk olarak üst seviye dijital SLR ürünlerde ek aksesuar yardımı ile kullanılan bu teknoloji halen sadece bu katergorideki cihazlarda bulunuyor. Bu yılın başlarında ise General Electric tarafından üretilen E1050 kodlu kompakt modelinde böyle bir özellik bulunduğu açıklandı. Henüz satışa sunulmayan bu model bütünleşik olarak Coğrafi Kodlama özelliğine sahip.

ATP PHOTO FINDER
Önümüzdeki birkaç yıl içinde bütünleşik olarak bu özelliğe sahip modeller de hayatımıza girecek gibi görünüyor. Ancak böyle özelliği olmayan dijital bir fotoğraf makineniz varsa ne yapacaksınız? İşte tam bu noktada ülkemizde yakında satışa sunulacak olan ATP Photo Finder yardımımıza koşuyor.

ATP Photo Finder
•Taşınabilir GPS cihazı
•Fotoğraflara konum bilgisi ekleyebilme
•128×32 piksel LCD ekran
•SD, MMC ve MemoryStick uyumlu bellek yuvası
•128 MB dahili bellek
•İki adet ince kalem pille çalışabilme (AAA)
•Piller hariç 60 gram ağırlık
Ürünün temel işlevi GPS uydularına bağlantı kurup enlem ve boylam bilgilerini kendi hafızasına kaydetmesi. Daha sonra bu bilgiler üzerindeki okuyucu yardımı ile çektiğiniz fotoğraflara aktarılıyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Hafif tombul bir MP3 çalar görünümüne sahip olan ATP’nin bu ürünü, iki adet ince kalem pil (kumanda pili) ile çalışıyor. Ürünü açık havada gökyüzünü doğrudan gören bir ortamda açarak kullanmaya başlıyorsunuz. Tüm GPS cihazlarında olduğu gibi 3-5 dakikalık bir bekleme süresinin ardından uydulara bağlandığını gösteriyor. Ürün uyduya bağlıyken 128×32 piksellik ekranında enlem ve boylam bilgisi ile tarih ve saati gösteriyor.

Kullanıcının yapması gereken tek şey bu tarih ve saat bilgisini dijital fotoğarf makinesi üzerine girmek. Yani cihazın verdiği zaman bilgilerini fotoğraf makinesine girmeniz ve saat ile tarihi eşitlemeniz gerekiyor.

Ardından Photo Finder’ı özel aksesuar yardımı ile pantolonunuza ya da kemerinize asıyorsunuz. Cihazın açık olması önemli çünkü sürekli değişen enlem boylam bilgileri 128 MB’lık dahili belleğe yazılıyor.


Soldaki karedeki fotoğrafın enlem ve boylam değerleri

Ürün açıkken siz fotoğraf çekmeye devam ediyorsunuz. Çekimleriniz bittiğinde (bu bir iki saat sonra da olabilir 10 dakika sonra da) fotoğraf makinenizin bellek kartını çıkarıp Photo Finder’ın bellek yuvasına (SD, MemoryStick ve xD bellek uyumlu) takıyorsunuz. Bir dizi yönergeden sonra ürün üzerindeki enlem ve boylam bilgilerini saate göre eşleştirerek fotoğraflara ekliyor.Bir önceki karede görülen fotoğrafın Google Earth ile dünya üzerindeki konumu

Cihaz bunlara ek olarak kaydettiğiniz yol bilgilerini bir rota halinde KMZ ya da KML (Google Eearth dosyaları) kaydedebiliyor. Bu sayede geçtiğiniz yolları da harita üzerinde net bir şekilde görebiliyorsunuz.


Ürün sadece fotoğraf bilgisi değil aynı zamanda rota kaydetme özelliğine de sahip

ATP’nin bu çözümü standart miniUSB bağlantısına sahip. Bu sayede bilgisayara da bağlanabiliyor. Ayrıca USB bağlantı yardımı ile harici bellek kart okuyucu bağlayıp normalde desteklenmeyen CompactFlash bellek türünü de okutmanız mümkün.

NE KADAR BAŞARILI?
Yaptığım testlerde zaman zaman ufak tefek sapmalar görsem de genel olarak doğru enlem boylam veren bir cihaz var karşımızda. Fotoğraf dosyalarındaki enlem boylam bilgileri doğrudan Google Earth’e atarak görülemiyor. Önce Panoramio gibi bir siteye fotoğrafı yüklemek gerekiyor. Bunu istemiyorsanız Gpsvisualizer gibi sitelere girerek fotoğrafın üzerindeki enlem boylam bilgilerini otomatik olarak Google Earth dosyası haline dönüştürmeniz de mümkün.

Ürünü iki gün boyunca İstanbul sokaklarında test ettim. Rasgele fotoğraflar çekerek enlem ve boylam bilgilerinin Google Earth ya da benzeri programlarda nasıl göründüğüne baktım. Ayrıca zaman zaman gezindiğim rotaları kaydederek ne kadar başarılı olduğunu ölçtüm.

VİDEO İNCELEME

SONUÇ
Her halükarda başarılı bir bilişim ürünü var karşımızda. Vaatlerini tuttuğunu söylemem de mümkün. Yukarıda da bahsettiğim gibi zaman zaman ufak tefek yanılmalar oluyor. Ancak GPS cihazlarının hatasız çalışmadığı da bilinen bir gerçek (askeri ve güvenlik sebeplerinden dolayı bazı küçük hatalar özellikle yaptırılıyor).

Ürünün yazılım desteğine ihtiyacı var. Çünkü fotoğraflardaki bilgileri Google Earth’ün doğrudan doğruya tanıması mümkün değil. Belli düzenlemelerden geçmesi gerekiyor. Cihaz ön inceleme ürünü ve bizim tabirimizle ‘Engineer Sample’ olduğu ve henüz resmi satışa sunulmadığı için bu sıkıntıların ürün satışa sunulduğunda düzeltilebileceğini düşünüyorum.

Bu yazı Özgür Çetin imzası ile PCMagazine dergisinin Nisan 2008 sayısında yayınlanmıştır.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: camera, coğrafi, dijital, etiketleme, fotoğraf, geotagg, GPS, makine, navigasyon

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

3 Yorumlar »

  1. [...] boylam girebiliyor. Bununla ilgili yazdığım güzel bir makale var. Merak edenler ona bakabilir: http://www.uruninceleme.com/2008/05/02/fotograflariniza-konum-bilgisi-ekleyin/ -Bu işlemi elle de yapabilirsiniz. Flickr tarzı siteler böyle bir hizmet de sunuyor. Ama [...]

  2. [...] bu eksikliğin giderilmesini temenni ediyoruz. Geo-Tagging ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.uruninceleme.com/2008/05/02/fotograflariniza-konum-bilgisi-ekleyin/ adresindeki makalemizde [...]

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>