Anasayfa » Makale

Bir fotoğraf makinesi doğuyor

Özgür Çetin 10 Mayıs 2007 Makale Bir yorum var


Yazı: Özgür Çetin, Fotoğraf: Halit Ömer Camcı - Dijital fotoğraf makineleri artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. İster kullanın ister kullanmayın dolaylı ya da doğrudan hayatımıza girdiler. Genelde küçük bir alana yüksek teknolojiyi sığdıran bu cihazların üretim aşamaları gelişen teknolojiye rağmen o kadar kolay değil.
Türkiye’den 9 saatlik bir yolculuk sonucu ulaşılabilen Taylan’da Nikon’un dünyadaki en büyük fabrikası bulunuyor. Yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı bu devasa üretim tesisini sizler için gezdik ve adım adım fotoğraf makinesi üretim prosesi hakkında bilgi edindik:
TAYLAND FABRİKASI
Nikon’un Tayland’daki fabrikası Bangkok’a 80 km uzaklıktaki ülkenin eski başkenti Ayutthaya’da kurulu. 115 bin metrekarelik bir alana sahip olan fabrikada 5 farklı dijital SLR model ile 5 farklı objektifin üretimi yapılıyor.
Japon teknolojisine sahip olan fabrikanın müdürü Kenichi Kanazawa, gezi sırasında zaman zaman basın mensuplarına üretim aşamaları hakkında bilgi verdi.

Fabrika Müdürü (ortada mavi gömlekli) Kenichi Kanazawa Türkiye’den gelen basın mensupları ile birlikte
SAYILARLA NIKON TAYLAND FABRİKASI
•Fabrikanın toplam alanı 115.200 metrekare
•Ekim 1990-Kasım 1991 tarihleri arasında inşa edildi
•Üretim bandından ilk çıkan ürün 35-70mm objektif
•Toplam işçi sayısı 14.866
•Çalışanların %86’ı kadın
•Fabrikada Nikon D200, D70s, D80, D40 veD40X üretiliyor
•AF-S DX serisinden 18-55 mm, 18-70 mm, 18-135 mm ile AF-S VR serisinden 18-200 ve 70-300 mm objektifler üretiliyor
•Nikon’un en büyük fabrikası
•Fabrikada 27 Japon çalışan bulunuyor
•Nikon D80 yaklaşık 1000 farklı parçaya sahip

FOTOĞRAF MAKİNESİ ÜRETİMİ
Nikon’un Ayutthaya’daki fabrikasında D200, D80, D70s (yakında üretimi bitecek), D40 ve D40X dijital SLR modelleri üretiliyor.

İlk olarak fotoğraf makinesinin parçalarının kalıpları plastik enjeksiyon makinelerinde hazırlanıyor. İkinci aşamada ise yine makinenin optik parçalarının (vizör prizma sistemi gibi) plastik dökümü yapılıyor. Yalıtılmış, toz ve zerreciklerden arındırılmış ortamlarda yapılan bu çalışmalar sırasında işçiler özel kıyafet ve maske takıyorlar.
Ardından üretilen parçalar boyamaya gönderiliyor. Nikon ürünleri genelde siyah renk olsa da bazı modellerin gümüş renkli versiyonları da bulunduğundan seçilen renge göre parçaların boyama işlemi yapılıyor.
Boyanan parçaların üzerine varsa işaretler basılıyor. Yine özel kıyafet ve titiz bir çalışma gerektiren bu işlemler parçaların bazılarının çok küçük olması sebebiyle çok dikkatli yapılıyor.

Bu işlemlerin sürerken bir yandan fotoğraf makinesinde kullanılan metal parçaların üretimi yapılıyor. Bu parçaların bazısı tırnak boyutlarında olduğundan çok hassas cihazlar kullanılıyor.
Üretimin en zor ve karmaşık bölümü ise bütün parçaların bir araya getirilmesi. Çok titiz ve dikkatli çalışmayı gerektiren bu işlem, yürüyen bir bant üzerinde çalışan Tayland’lı genç kızlar tarafından yapılıyor. Bu seçim boşuna değil. Çünkü parçaların bazılarının boyutu tırnaktan bile küçük olduğundan parmakları küçük kızlar çalışıyorlar. Aksi takdirde bu kadar ince bir işi yapmaları çok zor olurdu. Bütün parçalar elle birleştiriliyor. Üretimin bandının bazı aşamalarında fotoğraf makinelerin kalibrasyonu ve parçaların birleştirilmesi bilgisayar yardımı ile olsa da asıl iş insanlar tarafından yapılıyor.

Anlatması kolay olsa da Nikon’un D80 dijital SLR modelinin yaklaşık 1000 farklı parçadan oluştuğunu söylersek yapılan işin ne kadar zor ve incelik isteyen bir işlem olduğu daha iyi anlaşılır. Bu kadar küçük bir alana böyle bir teknolojiyi sığdırmak o kadar kolay değil. Fikir vermesi açısından Harley Davidson bir motosikletin 350 parçadan oluştuğunu söylersek durum daha net anlaşılabilir.
OBJEKTİF ÜRETİMİ
Fabrikada sadece dijital SLR fotoğraf makineleri değil aynı zamanda AF-S DX serisinden 18-55 mm, 18-70 mm, 18-135 mm ile AF-S VR serisinden 18-200 mm ve 70-300 mm  objektiflerin üretimi yapılıyor. Her bir objektif 8-16 arası mercekten oluştuğundan bir dizi işlemden geçerek üretiliyorlar.

Objektif üretiminde işlenmemiş ham malzeme (cam mercek) üretim bandına alınıyor. Ardından eğim verme işlemi yapılıyor. Daha sonra mercek yüzeylerinin birbirine tutunabilmesi için eğimler eşleştiriliyor. Bir sonraki aşamada mercekler parlatılıyor.
Parlatılan mercekler ışığın kırılmasını azaltmak için özel bir tabaka ile kaplanıyorlar ve kaplamanın ardından bütün merceklerin aynı noktaya odaklanması için orta noktaları ayarlanıyor.

Daha sonra grup halinde çalışacak olan mercekler (bazı merceklerin ikili üçlü gruplar halinde bulunmaları gerekiyor) yapıştırılıyor. Yapıştırılan merceklere asalak ışık girmesin diye dış kenarları boyanıyor. Son aşamada ise bütün mercek ve mercek grupları bir araya getirilerek objektif oluşturuluyor. Bir araya getirilme sırasında elektrik ve elektronik parçalar da (netlik ünitesi, netlik motoru ve o özelliği varsa Vibration Reduction - Titreşim Engelleme motoru) merceklerle beraber objektifin içine yerleştiriliyor.

Yukarıda yazı ve fotoğraflarla anlatmaya çalıştığımız dijital fotoğraf makinesi üretimi zor ve titizlik isteyen yorucu bir işlem. Bu geziden sonra fotoğraf makinelerinize farklı bir gözle de bakmanız dileğiyle!¦

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. Selamlar, Başarılı çalışmanızdan dolayı kutlarım.
    Fabrikanızdan orijinal bir adet d80 nikon fotoğraf makinası satın almak isterim.

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>