Anasayfa » Makale

Photoshop’ta kolay çözümler

Özgür Çetin 24 Eylül 2007 Makale Yorum yok


Fotoğraf çekmek bir tutkudur!
‘Dijital fotoğraf makinesi alalım ve anılarımızı saklayalım’ diye başladığınız yolculukta, bir bakmışsınız ki çektiğiniz fotoğrafları İnternet sitelerinde ya da çevrenizdeki insanlarla ile paylaşır durumdasınız.
Photoshop’la ilgili bu ilk yazımızda fotoğraf çekmeye yeni başlamış olanların başlarına sıkça gelen renk ve netlik sorunlarını nasıl giderebilecekleri konusunu ele alacağız. Ayrıca kadraj yapmayı ve fotoğraflara nasıl çerçeve yapacaklarını anlatacağız.
Fotoğraflarımızda renk ve parlaklık değerlerini düzenlediğimiz bölümün adı Adjustments.
Adjustments kelime anlamı olarak tanzim, düzeltme, tashih, ıslah gibi anlamları içerir. Bu bölümde ilk olarak Auto Contrast !“ Otomatik karşıtlık aracını inceleyeceğiz. Fotoğraflarınızın kontrast ayarını sizin yerinize yapan son derece kullanışlı bir araçtır.

Image>Adjustment>Auto Contrast
Alt+Shift+Ctrl+L
Option+Shift+Command+L
Örnekte kötü ışık almış bir fotoğrafı Auto Contrast aracı ile en uygun kontrast ayarına getirildiğini göreceksiniz.

Yapmış olduğunuz bu otomatik uygulamadan memnun kalmazsanız, Adjustment bölümünde Brightness/Contrast aracı ile gerekli olduğunu düşündüğünüz değeri vererek fotoğrafınızın ışığını siz kendi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Brightness: Artı değerde fotoğraftaki tüm piksellerin parlaklığını arttırır ve fotoğrafı açık hale getirir. Tersi olarak eksi yönde parlaklığı azaltır ve fotoğrafı koyulaştırır.

Contrast: Artı değerde fotoğraftaki ayrıntı yaratan pikselleri eksiltir, renk geçişleri azalacağı için hatlar iyice keskinleşir. Eksi değerde ise ara tonlar artar ve hatlar yumuşar.
Auto Levels
Image>Adjustment>Auto Levels
Shift+Ctrl+L
Shift+Command+L
Fotoğrafınızdaki kontrast ve parlaklık değerini, siyah ve beyaz piksellerini % 0,5 oranında ayarlayan bu araç ile kötü çıkmış olan fotoğraflarınızı şaşırtıcı ölçüde kurtarabilirsiniz. Her zaman aynı etkiyi alamayabileceğinizi de bilmeniz gerekir.
Auto Color
Image>Adjustment>Auto Color
Shift+Ctrl+B
Shift+Command+B
Auto Color aracı fotoğrafın renk kanallarının renk eğrilerini dikkate almadan, görünen piksellerdeki renk değerlerine göre renk ve kontrast ayarını otomatik olarak uygular. Aşağıdaki örnekte kırmızı tonları fazla bulan bu araç otomatik olarak renk dengesini kendince kırmızı tonları azarlatarak uygulamıştır.

Adjustment bölümünde işinize yarayacağını ve kolayca kullanabileceğinizi düşündüğümüz birkaç aracı tanıttık. İlerleyen konularımızda bu bölümün diğer araçlarını da daha detaylı olarak anlatacağız.
Sharpen (Keskinleştirme) filitresi:
Bir fotoğrafı keskinleştirerek piksel değerini şiddetlendir bunun sonucunda ayrıntıları daha görünür hale getirir ve kenarlarını vurgularsınız. Sharpen filtresi dikkatli kullanılmalıdır piksel değerini gereğinden çok kaydırırsanız, bazı bölümlerde istenmeyen kontrast ile karşılaşırsınız.

Filter>Sharpen>Sharpen More
Örnekte netlik ayarı düzgün olmayan bir fotoğrafın Sharpen filtresi ile nasıl netleştirildiğini görebilirsiniz.

Crop (Kırpma) Aracı:
Fotoğrafınız çektiniz, fakat fotoğraf karesinde olmasını istemediğiniz bir görüntü var. Bundan en kolay Crop aracı  ile istemediğiniz görüntüyü fotoğrafınızdan kesip atarak kurtulabilirisiniz.
Araç kutusundan Crop aracını seçiniz. Görüntüde kalmasını istediğiniz bölgenin sol üst köşesine gidip mouse sol tuşuna basın ve basılı tutarak alanın sağ alt köşesine sürükleyin ve bırakın.

Seçiminizin etrafını çevreleyen bir kutu oluşacaktır. Kutunun dört kenarında ve kenarlarının ortasında tutma yerleri göreceksiniz. Seçimi boyutlandırmak için bu tutma yerlerinden faydalanacaksınız. Mouse tuşuna basarak her iki yönde hareket ettirebilir köşelerinden seçiminizi kendi ekseni etrafında çevirebilirsiniz. Boyutlandırma sırasında en boy oranını korumak istiyorsanız bu işlemi yaparken Shift tuşunu basılı tutunuz ve önce mouse tuşunu sonrada Shift tuşunu bırakın.
Seçimi başka bir yere taşımak için seçili bölgede merkez noktası dışında bir yere mouse tuşunu basın ve basılı tutarak seçimi taşıyın. Seçiminizi istediğiniz gibi boyutlandırdıktan ve gerekli alana taşıdıktan sonra seçim dışında kalan bölgeyi silmek için Enter tuşuna ya da seçim içersinde boş bir alana çift tıklayın.
Tüm bu ayarları yaptıktan sonra fotoğrafınızı sergilemek için son aşamaya geldiniz, çerçeve. Fotoğrafınızı sade bir şekilde çerçeveleyelim birlikte.

Sol tarafta bulunan Toolbox Araç kutusundan seçim aletlerinden biri olan Rectangular Marquee Tool   aracını alalım. Bu araçla sol üst köşeden başlayarak tüm fotoğrafımızı seçelim sol alt köşeye kadar. Karşımızda fotoğrafımız seçili bir haldeyken edit menüsünden Stroke aracına tıklayalım.

Açılan menüden Width yazan kısım çerçevemizin enin ne kadar olması gerektiğini tayin edeceğimiz kısım. Ben buraya 10 pixel değer verdim, kalın bir çerçeve görüntüsü istediğim için. Color rengini seçeceğiniz alan. Location bölümünün altındaki üç seçeneğin anlamı şöyle inside seçiminizin iç bölgesinde çerçeveyi oluşturur, center vermiş olduğunuz kalınlığı ortalayarak içe ve dışa doğru uygular,  Outside dışa doğru uygular. Bu tip bir uygulamada doğru seçenek inside yani içe doğru çerçevemizin uygulanmasıdır.


Mode bölümünde Normal seçtiğiniz rengi olduğu gibi uygular, normalin dışında farklı efektler de seçebilirsiniz bu bölümden. Opacity değeri %100 olduğunda seçtiğiniz rengi tam olarak uygular, değeri düşürdükçe renk saydamlaşır ve zemin rengi görünür.

Son derece basit bir şekilde fotoğrafımıza çerçeve uyguladık, şimdi fotoğrafımızı internet ortamında sevdiklerimizle paylaşabilmek için kayıt edelim.
File menüsünden Save for Web seçeneğini seçiyoruz.

Fotoğrafımızı farklı kayıt seçenekleri ile karşımıza getiren bu menüde Optimized bölümü fotoğrafı web için en uygun ölçüye bozmadan getiren kısımdır. Diğer bölümlerde farklı değerlerde fotoğrafın ölçü olarak küçülürken kaliteden de kaybetmiş hallerini görebilirsiniz. Baskı almak istiyorsanız fotoğrafınızdan, File/Save as menüsünden dosya adını verip format şekli olarak JPG seçip, açılan JPG Options penceresinde Quality kısmına 12 değer atayarak kayıt ediniz.
Bir sonraki Photoshop ile görüntü işleme bölümümüzde görüşünceye değin ışığınız bol olsun..

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>