Anasayfa » Makale

SDHC kartlar ile kapasiteyi yükseltin

Özgür Çetin 3 Ekim 2007 Makale Yorum yok

Elektronik cihazların vazgeçilmez parçalarından biri de bellek kartları. MP3 çalardan, dijital fotoğraf makinesine, avuçiçi bilgisayardan cep telefonuna kadar birçok ürün artık bu kartları kullanıyorlar.

Bazı firmalar ürünlerinde kendi ürettikleri kartları kullansa da (Sony-Memory Stick, Olympus,Fujifilm-xD gibi) en yaygın ve üzerinde mutabakat sağlanan bellek türü SD. Bugün binlerce firma (tam listeyi merak edenler www.sdcard.org adresine bakabilirler) tarafından desteklenen SD bellek ve türlerini farklı ürünlerde görmek mümkün.

SD bellek kartlarının tarihi 1999 yılında Matsushita (ya da bilinen adıyla Panasonic), SanDisk ve Toshiba’nın bir araya gelmesiyle başlıyor. Birlikte hareket etme kararı alan bu üç firma yeni bir bellek türü üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışmanın ilk meyvesi ise 2000 yılında SD bellek kartı olarak ortaya çıktı. 32 ve 64 MB olarak iki farklı kapasiteye sahip olan bu yeni kartın ebatları 32 mm — 24 mm — 2.1 mm ölçülerindeydi.

İçindeki bilgileri adındaki Secure yani güvenli bir şekilde tutmayı hedefleyen bu bellek türü zaman içinde yaygınlaştı ve özellikle küçük elektronik cihazlarda sıklıkla tercih edilir hale geldi. Zamanla farklı SD bellek türleri de ortaya çıktı: miniSD, microSD, MMC, SDIO, RS-MMC bunlardan sadece birkaçı.

Yıllar geçtikçe yukarıda adı geçen üç firmaya yüzlerce firma eklendi. Günümüzde ise binlerce firma SD kartları resmi olarak destekliyor ve ürünlerinde kullanıyor. Günümüzde en yaygın formatlardan biri haline gelen bu bellek kartı özellikle dijital fotoğraf makinelerinde tercih ediliyor.

KAPASİTE SORUNU
SD kart birkaç yıl boyunca sorunsuz hizmet verse de 2 GB sınırlamasına sahipti. Bunun sebebi ise kullandığı dosya sistemi FAT16’dan kaynaklanıyordu. Bu dosya sistemi 2 GB’tan daha büyük kapasitelerin kullanılmasına izin vermiyordu. Her ne kadar bazı üreticiler SD kart olduğu halde 2 GB’ın üstünde kapasiteli bellek kartları üretmiş olsa da bunların birçok üründe sorun çıkarttığı görüldü. Format atamama, formattan sonra eksik kapasite ile kullanma, tanımama bunlardan bir kaçıydı.

SDHC
İşte bu sıkıntıların üstesinden gelmek isteyen üretici firmalar SDHC (SD High Capacity - Yüksek Kapasiteli SD) formatını geliştirdiler. Bu format SD 2.0 adı verilen standartlara sahip ve 4 GB ila 32 GB arasında kapasitelerde üretilebiliyor.

SDHC bir önceki nesil SD ile aynı boyutlara ve görünüme sahip. Kullandığı teknolojiler benzer olsa da SDHC’nin en büyük dezavantajı geriye doğru uyumlu olmaması. Yani SD uyumlu ama SDHC uyumlu olmayan bir fotoğraf makinesi SDHC kartları çalıştıramıyor. Bu da elinizdeki cihazın kullanım dışı kalmasına sebep olabilecek bir durum. Daha fazla kapasite istiyorsunuz ama ürün bunu desteklemiyor.

Bu ‘küçük’ kusuru saymazsak SDHC özellikle artan dosya boyutları düşünüldüğünde üretici firmaların imdadına yetişti. Çünkü ellerinde 10-12 Megapiksel çeken fotoğraf makineleri, binlerce MP3 çalabilecek MP3 Çalarlar, saatlerce kayıt yapabilecek video kayıt cihazları vardı ancak bu boyutta dosya depolayacak bellek kartı yoktu. SDHC burada ortaya çıktı ve birçok üreticinin can simidi oldu.

SD bellek kartlarında hız X ve bu harfin önüne gelen rakam ile ifade edilirdi (33X , 66X gibi). SDHC’de ise durum biraz farklı. Burada X’in yerini Class almış durumda. Class (yani Sınıf) ise 2, 4, 6 ve 8 değerlerine sahip. Bunun anlamı ise Class kelimesinin yanındaki rakam kadar yazma hızına sahip olmaları. Örneğin Class 6 bir bellek kartının yazma hızı saniyede 6 MB. Burada verilen değerler minimum yazma hızını ifade ediyor. Örneğin Class 6’da saniyede 6 MB yazma hızı minimum değer. Pratikte bu değerin üstüne çıkmanız da mümkün.

Günlük kullanım için çok yüksek hızlara sahip (mesela Class 8 )  kartlara pek ihtiyaç yok. Ancak özellikle hıza ihtiyaç duyulan yerlerde (mesela dijital SLR fotoğraf makinelerinde ve dijital video kameralarda) Class 6 ya da Class 8 gibi seçeneklere yönelmek gerekiyor. Yazı kaleme alındığı tarihte piyasada Class 6’ya kadar örnekler vardı. Class 8 örnekler ise satışa sunulmamıştı.

Günümüzde üretilen fotoğraf makinesi, MP3, dijital video kameralar ve benzeri birçok hafıza kartı kullanan ürün SDHC bellek kartlarıyla kullanılabilecek şekilde üretiliyor. Ancak eski teknolojiye sahip olan ürünler bu bellek türünü desteklemiyor. Bazı üretici firmalar yazılım güncellemesiyle ürünlerine bu özelliği kazandırıyorlar (mesela Sanyo bazı modelleri için böyle bir hizmet veriyor). Elinizde eski model (2-3 yıl önce üretilmiş) bir cihaz varsa üretici firmadan böyle bir özelliği olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Birçok üretici İnternet sitelerinde bu tip bilgileri veriyor. Ayrıca elinizdeki eski bellek kartı okuyucularının da SDHC uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü bu ürünlerde de SDHC okuma sorunu yaşayabiliyorsunuz.

SDHC bellek kartları en az 4 GB bellek kapasitesine sahip olarak üretiliyorlar. En fazla 32 GB kapasiteye çıkabilecek olan bu ürünlerde (teoride daha yüksek kapasiteler de öngörülüyor ancak pratikte 32 GB sınırı var) görünen o ki birkaç yıla kadar farklı çözümler üretmek gerekecek. Çünkü artan dosya büyüklükleriyle uzun vadede 32 GB bellek kartları da yetersiz kalacak.

PERFORMANS
Bu kadar teorik bilgiden sonra biraz da pratik kullanımla ilgili performans ölçümlerine geçelim. Bu ölçümlere geçmeden önce bunun bir karşılaştırma testi olmadığını, sadece SDHC ile SD bellek kartları arasındaki hız farklarını ortaya çıkarmak olduğunu hatırlatmak isteriz.

Testimiz için üretimden kaynaklanan performans farkı olmaması için aynı marka biri SD diğerleri SDHC olmak üzere 3 farklı bellek kartı kullandık. SDHC bellek kartları Class 4 ve Class 6 hızlarındaydı. Fotoğraf makinesi testinde ise Nikon Coolpix L12 kullanıldı.

NASIL TEST ETTİK?
Önce bütün kartlara format attık. Devamında bilgisayar üzerinde belli büyüklükte dosya kopyaladık ve bunları geri bilgisayara aktardık. Buradan bulduğumuz sonuçları tek tabloda bir araya getirdik.

Ardından sentetik testler yaptık. Bunun için HD Tune yazılımını kullandık. Onunla bulduğumuz sonuçları da tek bir tabloda birleştirdik.

Son olarak da Nikon Coolpix L12 fotoğraf makinesi ile seri çekim yapıp sonuçları değerlendirdik. Kompakt bir dijital fotoğraf makinesi seçmemizin sebebi ise son kullanıcıya yönelik bir çözüm üretmek istememizden kaynaklanıyor. Daha üst seviye modellerde SDHC hızından kaynaklanan farklar daha fazla.

Class 8 bellek kartları henüz satışta olmadığından testlerimizde bu hıza sahip bir örnek bulunmuyor.

TESTLER
Dosya kopyalama testimizde aşağıdaki sonuçları bulduk:

Bilgisayar testimizin sonuçları SDHC kartların vaad ettikleri yazma hızlarına (çoklu dosyalardaki performans kaybını saymazsak) ulaştıklarını gösteriyor. Okuma hızlarında ise değişken bir durum söz konusu. Class farkı karta bilgi yazarken ortaya çıkıyor ki bu da hızın gerektirdiği durumlarda işe yarayacak bir özellik.

İkinci olarak tüm kartları formatlayıp HDTune ile sentetik ölçümler yapıyoruz.

Son testimizi ise SDHC desteğine sahip kompakt bir fotoğraf makinesi olan Nikon Coolpix L12 yaptık. Önce fotoğraf makinesini kullanarak kartlara format attık. Ardından seri çekim modunda makine ilk yavaşlamasını (tıkanma) gösterene kadar çekim yaptık. Elde ettiğimiz kare sonuçlarını değerlendirmeye aldık.

1 GB SD: İlk 13 kareye kadar seri çekim hızı yavaşlamadı (saniyede 1.3 kare). 13. kareden sonra ise gözle görülür bir yavaşlama oldu. 30 saniyede 28 kare fotoğraf çektik.

4 GB SDHC Class 4: İlk 13 kareye kadar seri çekim hızı yavaşlamadı (saniyede 1.3 kare). 13. kareden sonra ise gözle görülür bir yavaşlama oldu. 30 saniyede 30 kare fotoğraf çektik.

4 GB SDHC Class 6: Belleğe yazma hiçbir şekilde hızı yavaşlamadı. 60 saniyede 80 kare fotoğraf çektik (saniyede 1.3 kare). Devam etseydik bellek kartı dolana kadar çekim yapacaktık.

Kompakt bir üründe bile özellikle üst seviye kartlarla çekim yapılırken hız farkı oluyor. Bu bakımdan tercihlerinizi bu yönde yapmanız daha iyi olur. Ancak bir uyarıda bulunmak isteriz: Her kompakt dijital fotoğraf makinesinde bu sonucu alamayabilirsiniz. Bellek kartlarının hızına duyarlı olan bir model seçmeniz gerekiyor. Bazı ürünlerde bu tip bir ayrım olmadığından hangi tür kartı kullanırsanız kullanın hız farkı olmuyor.

SONUÇ
Tüm testlerden elde ettiğimiz sonuç SDHC kartların gerçekten de hızlı olduğu yönünde. Zaten böyle bir sonucun da çıkması gerekiyordu. Yakın zamanda bellek kartı kullanan yeni bir elektronik cihaz satın almayı düşünüyorsunuz, SDHC uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Ayrıca bellek kartı alacaksanız (elinizde uyumlu cihaz da varsa) SDHC tercih etmeniz şart. Öte yandan elinizdeki teknolojik cihazların SDHC uyumlu olup olmadığı ve değilse yazılımla böyle bir özellik kazandırılıp kazandırılmayacağını da araştırmanız gerekiyor.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: bellek, fotoğraf makinesi, kart, sd, sdhc, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>