Anasayfa » Makale

Kendi takvimini kendin yap!

Özgür Çetin 24 Ekim 2007 Makale Yorum yok


İyisiyle kötüsüyle bir seneyi uğurlamak üzere olduğumuz bu günlerde, hepimize umutlar vaat eden yeni sene için masa üstü takvim uygulamasını anlatacağız. Bu uygulamada sizlere kolaylık olması için bir şablon hazırladık. Yazının sonundaki linkten örnek şablonu bilgisayarınıza yükleyebilir ve kolaylıkla kendi takviminizi hazırlayabilirsiniz. Biz sadece Aralık ayınının şablonunun veriyoruz. Diğer ayları hazırlamak size kalıyor.
Şablon içersinde beyaz katman sizin fotoğrafı uygulayacağınız alan olacak. Takvim içinde görmek istediğim fotoğrafı açtım ve kopyalayıp şablon içine yapıştırdım. Free Transform (Ctrl+T  , Command+T) aleti ile beyaz katman ölçüsüne Alt ve Shift tuşları basılı iken kenarlardan tutarak getirdim, bu sayede fotoğrafım deforme olmadı.

Fotoğrafımız istenilen ölçüye geldikten sonra takvim içersinde daha iyi görünmesi için etrafına kontur atacağız. Fotoğrafın dış kenarlarını seçim aracı ile   (M) bir köşeden diğerine seçiyoruz.

Fotoğraf katmanının üzerinde olacak şekilde yeni bir katman oluşturuyoruz. Bu katman üzerinde seçililik yardımı ile bir çerçeve yapacağız.

Select !“ Modify -  Border seçeneklerine tıkladıktan sonra açılan pencerede Widht değerine ben 7 verdim. Kalın yada ince bir çerçeve kullanabilirsiniz, bu sizin zevkinize kalmış.
Seçili alanın için arka plan rengi ile uyumlu olması açısından koyu bir yeşil seçtim (#383D3B) Edit !“ Fill seçeneklerinden seçililiğin için doldurdum.
Son olarak fotoğrafımızın arkasına gölge verelim, fotoğrafın olduğu katmanı Layer bölümünden çift tıkladığınızda Layer Style açılır, burada Drop Shadow’u tıklayın ve aşağıdaki değerleri verin.

Takvimin Aralık ayı hazır. Bu çalışmada ben sevgili oğlum Mert’in bir fotoğrafını kullandım, yıl boyunca oğlumun fotoğrafını masa takvimimde görmek beni mutlu edecek

Sizde sevdiğiniz fotoğraflarla takviminizi hazırlayıp, herhangi bir dijital çıkış merkezinden üst tarafından spiral ile birbirine tutturulacak hale getirtebilirsiniz.
Bir sonraki Photoshop ile görüntü işleme bölümümüzde görüşünceye değin ışığınız bol olsun..

Yazıda gördüğünüz Aralık ayı takvimin orjinal PSD dökümanını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 4.4 MB yer kaplayan döküman zip dosyası olarak sıkıştırılmıştır.
Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>