Anasayfa » Makale

Elektronik tebrik kartı

Özgür Çetin 19 Kasım 2007 Makale Yorum yok


Dijital yaşama geçmeden önce özel günlerde sevdiklerimize posta kartları yollardık. Kırtasiyede çok beğendiğimiz bir kartı yada kendi ellerimizle hazırladığımız tebrik kartı vasıtası ile iyi dileklerimiz sunardık. Günümüzde tebrik kartlarının yerini e-postalar aldı. Yakın gelecekte iki özel kutlama yapmaya hazırlanırken bu yazımızda çok işinize yarayacağını düşündüğümüz elektronik tebrik kartı hazırlamasını anlatacağız.
Seçtiğimiz konu Yeni Yıl tebrik kartı hazırlanması. Bu uygulamada kullandığımız fotoğraflar değerli fotoğrafçı Nurbanu Özbelli hanıma ait, kendisine fotoğraflarını bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.
Öncelikle 550×400 piksel 72 dpi değerinde bir çalışma alanı açıyoruz. Bu değerler internet uygulamasına uygun değerlerdir. Yapacağınız çalışmadan baskı almayı düşünüyorsanız Resolution (Çözünürlük) değerini 300 dpi vermelisiniz.

Açtığımız çalışma alanında arka plan rengini Gradient   (G) aracı ile iki renk arasında geçiş sağlayacak şekilde uygulayacağız. Biz mavi rengin iki tonunu kullandık bu çalışmada.

Uygulamada kullanacağımız fotoğrafları eşit şekilde kesip çalışma alanımıza taşımalıyız. Bunun için Rectangular Marquee   (M) aracından faydalanabiliriz. Bu araç ile fotoğraftan kullanmak istediğiniz bölümü seçip kopyalayın ve çalışma alanınızın içine yapıştırın.

Çalışma alanımız içerisinde ki fotoğrafların etrafına çerçeve yapmak için fotoğrafın olduğu katmana (Layer) gelin ve Ctrl basılı iken katman üzerine bir kez tıklamanız fotoğrafın etrafını seçili hale getirecektir. Seçili alanı dışa doğru büyüterek ince çerçeveler uygulayacağız fotoğraflarımıza. Üst menüden Select-Modify-Expand seçip değer olarak 2 piksel dışarı doğru bir çerçeve uygulamasını sağlıyoruz.
Çerçeve oluşturma aşamasının son işlemi olarak yine üst menüden Edit-Stroke seçiyor ve değer olarak 1 piksel veriyoruz. Renk olarak çalışmada kullandığım koyu mavi ve beyazı uyguluyoruz. Stroke menüsünde olan üç seçenek uygulanacak olan çerçeve çizgisinin hangi konumda olması gerektiğini tayin eder. Inside içe doğru uygular Center ortalayarak uygular, Outside seçili alanın dışında doğru uygulama yapar.

Elektronik tebrik kartımızın en önemli aşamasına geldik, iyi dileklerimizi sunacağımız yazıyı alt bölümde koyu olan alanda beyaz renkte, hoşumuza gidecek yazı fontu ile uygun bir şekilde yerleştirmeliyiz.
Yeni yıl konseptine uygun olarak biz bir miktarda kar tanelerini tebrik kartımızın üzerine düşürdük bu sayede kartımız tamamlandı. Bu kartı elektronik postanız ile yollayacağınızdan dolayı çalışmayı kayıt ederken !œSave for web! seçeneğini kullanmalısınız. Bu seçenek internet için en uygun optimizasyonu yaparak kartınızı e-posta yoluyla göndermenizi sağlayacaktır.
Yeni yılda tüm dileklerinizin olması umudu ile.


Bir sonraki Photoshop ile görüntü işleme bölümümüzde görüşünceye değin ışığınız bol olsun..

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>