Anasayfa » Haberler, Teknoloji Haberleri

Bellek kartında müzik

Özgür Çetin 27 Eylül 2008 Haberler, Teknoloji Haberleri Yorum yok

Satışları artırmak izteyen müzik sektörü, içinde telif hakları kısıtlaması olmayan MP3 dosyaları bulunan bellek kartlarını piyasaya sürdü. slotMusic adı verilen, dijital kullanım ve telif hakkı kısıtlaması olmayan, MP3 formatında müzik içeren, Sandisk marka bellek kartları satışa sunuldu. Hafıza kartı üreticisi SanDisk’in yeni teknolojisi olan slotMusic uygulamasına EMI Music, Sony BMG, Universal Music ve Warner Music tarafından destekleniyor.

Kullanıcıların bilgisayar yoluyla içerik ekleyebilmesi için yanında USB dönüştürücüsü de olacak bu kartlar 1 GB’a kadar veri saklayabilecek.

SlotMusic kartları öncelikle ABD dahilindeki Best Buy ve Wal-Mart gibi alışveriş merkezlerinde ve online mağazalarda satışa sunulacak. Daha sonra Avrupa’nın bir kısmına dağıtılacak. Üretici firmanın açıklamasına göre slotMusic albümlerinin tam listesi, satışa sunulacagı yerler ve fiyatları önümüzdeki günlerde duyurulacak. Şu ana kadar bu kartlarla şarkılarını sunacak olan sanatçılar hakkında bir bilgi verilmedi. SlotMusic’in internet sitesinde ise yılın en önemli hitlerinin bu yeni formatla piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Dinleyicilerin şarkıları indirmek yerine, bu kartları almalarını sağlamak için, müzik şirketleri, kapak resimleri, videolar ve sanatçının isteği doğrultusunda benzeri içerikler eklenebileceğini açıkladı. Aynı zamanda şarkıların da 320 KB kalitesinde olacağı eklendi.

CCS Insight’ta çalışan analist Paolo Pescatore, müzik dinlemek için hafıza kartına ihtiyaç duyulmasının mantıklı olmadığını söyledi. Cep telefonlarında hafıza kartı girişinin hala yeterince yaygın olmadığını ve kullanıcıları buna muhtaç yapmanın doğru olmadığına değindi.

SlotMusic’le şarkı dinleyebilmek için kişinin önce mevcut hafıza kartını telefonundan çıkarması, sonra yeni kartı takıp albümü dinlemesi, ya da mümkünse dahili hafızaya aktarması, en sonunda ise slotMusic’i çıkarıp ana hafiza kartını yeniden yerleştirmesi gerekiyor. Hafiza kartı girişinin her telefonda olmamasının yanı sıra, Pescatore aynı zamanda kimi telefonlarda hafıza kartına ulaşmak için bataryanın bile çıkarılması gerektiğini hatırlattı.

Pescatore, alışveriş merkezlerinden slotMusic almak yerine Nokia ve Orange Music Max’in sunduğu şarkı indirme servislerinin daha kullanışlı olduğuna da dikkat çekti.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: bellek, card, kart, memory, mp3, müzik, sandisk, slotmusic, sony, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>