Anasayfa » Oyun, İnceleme

Serious Sam 2

Selçuk Doğan 31 Ağustos 2008 Oyun, İnceleme 7 Yorumlar

Her oyun sever, kendisini can sıkıntısından ve stresten kurtaracak vurdulu-kırdılı bir oyun arar. İşte Serious Sam 2, düşmanlara çılgınca ateş edip onları yok edeceğiniz, sizi sizden alacak bir oyun!  Serious Sam 2 basit tabirle; yönettiğimiz karakterin gözünden önümüze geleni vurmak, mekânlarda ilerleyip gizli bulmacaları çözmek amaçlarını içinde barındıran bir FPS oyunu. Ancak bilinen FPS oyunlarındaki gibi korkutucu, dramatik ve tarihi sahnelerle dolu bir oyun değil.

Serious Sam 2
Platform: PC
Tür:  FPS
Multiplayer: Var
Yayıncı: 2K Games
Yapımcı: Croteam

Senaryosu olmayan oyun!
Çoğu FPS oyununun dayandığı ilk özelliği senaryosunun genişliği ve ilgi çekiciliğidir. Fakat Serious Sam 2’de ön plana çıkan ilk unsur: oyunun atmosferi. Bu demek değil ki oyunun belli bir konusu yok. Tabii ki var! Hem de oldukça sıra dışı. Garip bir konsey tarafından beş garip ırkın elinde olan 5 parça taşı(medallion of power) ele geçirme görevi ile görevlendiriyorsunuz. Bu parçaların bir araya gelmesinin önemi ise konseyin tek ve çok güçlü düşmanını yok etme şansının doğması.

Fakat içinde olduğunuz aksiyon size oyunun hikâyesini unutturacak cinsten. Her şey o kadar çabuk olup bitiyor ki tuşlara basmayı bıraktığınızda etrafın kanlar içinde olduğunun farkına varıyorsunuz.

Eğer hala oyuna şüphe ile yaklaşıyorsanız, oyuna başlamadan önce !œextras! menüsündeki üç tane video size  görüntü, ses ve oynanış hakkında bilgi verip sizi oyuna ısıtacaktır.

OYUN İÇİ VİDEO

Get the Flash Player to see this content.

Bu düşmanlar ne zaman bitecek?
Oyun genel itibari ile eğlence üzerine kurulu, hiç bitmeyecekmiş bir tempoya sahip. Üzerinize yağmur gibi gelen düşmanlar bazen size çok kolay gelecek ama bazı yerlerde sizi gerçekten zorlayacaklar. Düşmanlar çok çeşitli ve bazılarının tipleri gerçekten gülünç. Diplerine kadar girebilirseniz son derece detaylı olduklarını göreceksiniz. Ek olarak, düşmanların yapay zekası hayli düşük ama böyle olması daha doğru olmuş. Çünkü bu kadar kalabalık olan bir düşman topluluğunun çok zeki olması herkesin hoşuna gitmeyebilir, oyunu zorlaştırabilirdi. Tabii oyuna başlarken size sunulan beş farklı zorluk düzeyine göre de rakiplerinizi biraz zorlaştırabilirsiniz.

Bu düşmanları yok etmek için size sunulan silahlar gerçekten etkili ve heyecan verici. Tozu dumana katmanın ne demek olduğunu düşmanlara gösterebileceğiniz cephaneleriniz:

Circular Saw: Biraz şekli değişmiş klasik elektrikli testere
Rocket Launcher: Inferno misiller yollayan kuvvetli roketatar.
Grenades: Tipik el bombaları
Double Shotgun: Çift mermili pompalı tüfek
Zapgun: Hydro-Plasmatic özelliği sayesinde düşmana elektrik veren silah.
AutoShotgun: Reload(kurşun doldurma) etmeye gerek kalmayan otomatik tüfek.
Clawdovic: Papağanların taşıdığı uzun mesafeli ve yüksek hasar veren saldırı bombası
Colt: 1800′lü yılların magnumu…
Grenade Launcher: Bomba atan silah.
MiniGun: En kuvvetli ve hızlı taramalı tüfek.
Plasma Rifle: Zapgun’ın gelişmiş versiyonu

Bunların dışında, bulunduğunuz mekana özel bazı ekstralarınız bulunuyor. Bazen bir dinazorun sırtına binerek bir dağı aşacak, bazen yüzlerce düşmanın arasından mavi kürenizle zarar görmeden yuvarlanacak, bazense dev örümcekleri plazma silahlı uzay aracınızla yok edeceksiniz.

OYUN İÇİ VİDEO

Get the Flash Player to see this content.

Cephanesi bitmeyen kahraman: SAM!
Çatışacağınız düşman sayısı hayli fazla olduğundan oyunu oynarken her mekanda bolca cephanelik bulacaksınız. Buna ek olarak yardım ettiğiniz kabileler de size silah ve cephane hediyeleri de verebiliyor.

Ayrıca, savaş meydanlarında sıkça kullanacağınız can balonları ve zırhlar da bulunuyor. Can balonları 10-25-50 can puanı, zırhlar ise 7-15-50 zırh puanı kazandırıyor. Oyunun bir artısı da canınızın sınırının olmayışı. Yani istediğiniz kadar can balonu ve zırh alabiliyorsunuz. Siz aldıkça ekranın sol alt köşesinde artan can ve zırh barını göreceksiniz.

Düşmanlarınızdan aldığınız darbeleri ekran üzerinde gösteren kırmızı oklar sayesinde de düşmanlardan kaçmanız kolaylaşacak.

Oyunda her hangi bir anda  !H!Â  tuşuna basarsanız da kamera açısını değiştirip, Sam’i tepesinden kontrol edebiliyorsunuz.

Grafiksiz FPS oyunu tabii ki olmaz!
Bir FPS oyununda detaya önem veriyorsanız Serious Sam 2 sizi tatmin edecektir. Yapımcılar da bunun için ellerinden geleni yapıp, oyuna başlamadan önce grafik ayarlarını yapabileceğimiz ayar menüsüne sisteminiz için en uygun ayarları otomatik olarak bulabilen !œAuto-detect! seçeneği koymuşlar.

Çevresel detaylar, karakter modellemeleri, silah, patlama, duman gibi efektlerin hepsi yerinde ve kaliteli yapılmış. Fakat, en önemli eksilerinden biri ilk bölümlerdeki grafik şovundan sonra bazı çevresel detayların ve bazı hasar modellemelerinin özensiz hazırlanmış olması. Örneğin, lazeri olan silahların lazerlerinin karşıya yansımaması ve ağaçların ve kayaların parçalanması.

Bunun yanında oyunun en büyük artısı piyasadaki diğer FPS’ler gibi sistem canavarı olmaması Bu grafiklere sahip bir oyunun sistemi kasmadan gerçekleştirmek hakikaten ustalık işi. Tabii oyunun biraz geçmişte kalması günümüz için sorun teşkil etmeyebilir ama çıkış tarihindeki teknoloji ile yapılan bu gelişme oldukça ciddi bir olay.

Heyecan verici sinema tadında videolar
Genelde bölüm sonlarında karşımıza çıkan sinematik videoların kalitesi tartışılmaz derecede güzel. Videolardaki tek karakterlerin biraz !œköşeli! hareket etmeleri. Bu daha çok karakterler yürürken fark ediliyor. Ama kesinlikle insanı rahatsız edecek düzeyde değiller.

OYUN İÇİ VİDEO

Get the Flash Player to see this content.

Bu gelen tuhaf sesler dostlarımızdan mı?
Oyundaki çeşit çeşit karakterler için farklı ve ilginç  seslendirmeler yapılmış.. Sam’in, ve diğer karakterlerin seslendirmeleri tonlamalı ve replikleri de esprili. Bu da oyundaki ironiyi size hissettirecek ve sizin keyif almanızı sağlayacak.

Silah seslerinin ve çevresel seslerin de iyi olduğunun farkına oyunu oynadıkça varacaksınız fakat bazı yerlerde seslerin duyulmaması gibi eksiklikler insanın kafasını bozan sorunlar yaşatabiliyor. Örnek olarak, on metre ileriye atılan bir bombanın bazen belli belirsiz, bazense çok az ses çıkarması göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir eksi.

Müzikler ise bir eksik bulunamayacak kadar sağlam. Oyunda aksiyona girdiğimiz zaman çalan rock tarzı parçalar oyunun temposunu ateşleyebiliyor. Aksiyon bittiğinde de müzik yavaşlayarak insanı rahatlatan tonlara dönüşüyor.

Oyunu diğer oyunlardan farklı kılan bir özelliğiyse çoklu oyuncu desteğinin olması. Çok oyunculu klasik modun dışında her oyunda olmayan !œco-op mod! u  da bulunuyor. Bu modda isterseniz arkadaşlarınızla sırt sırta oyunun !œsingle player! bölümlerinde bilgisayara karşı çarpışabiliyorsunuz.

Her bölümün sonunda o bölümde yaptığınız skoru belirten istatistik sayfası beliriyor. Burada öldürdüğünüz düşman sayısı, açtığınız gizli kutular, yaşam puanlarınız hesaplanarak bonus olarak size ekleniyor. Fakat bunların oyunda bir katkısının olmayışı eksi puan olarak oyunun hanesine yazılıyor.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLER
•Grafiklerin zamanın teknolojisine göre çok kaliteli olmaslı
•Müziklerin yerine ve zamanına göre oyuna heyecan katması
•Oyun kontrollerinin kolay ve kullanılabilir olması
•Keyif verici çoklu oyuncu desteğinin olması
•Hiç bitmeyen aksiyon ortamı
•İstediğimiz yerde istediğimiz kadar oyunu kaydedebilme

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLER
•Bazı alanlardaki grafik sorunları
•Seslendirmedeki eksiklikler
•Sebepsiz yere oyunun takılması
•Belli bir süre sonra monotonlaşması
•Yapay zekanın yeterli olmaması

SONUÇ
Son olarak, oyun günümüzden biraz geri de kalsa bugünkü FPS oyunlarına rakip olabilecek sıra dışı bir yapım. Silahlarınızı alıp kalabalığın arasına dalmak, etrafa kurşun saçmak ve fazla uğraşmadan bölümleri geçmek istiyorsanız Serious Sam 2’yi ne yapıp edip arşivcilerden bulun ve oynayın. Stres atmak, eğlenmek ve heyecan yaşamak için birebir.

DEĞERLENDİRME
Oynanabilirlik: 9/10
Eğlence: 9/10
Grafik: 8/10
Ses ve müzik: 8/10
Genel:  9/10

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: çoklu, FPS, game, oyun, oyuncu, player, seriuos sam, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

 • Benzer yazı yok

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

7 Yorumlar »

 1. oyun biraz eski olmasına rağmen hala zevkle oynadığım oyun.zor değil ama çok uzun sürüyor :)
  inceleme güzel olmuş.özellikle vidyolar çok büyük bir artı.

 2. çocuklugumdan beri merakla takip ettigim bir oyun
  grafikler guzel gorunyor.
  inceleme yapan arkadas tesekkurler

 3. Gerçekten insanda merak ve heyecan uyandıran bir oyun. ben çok begendim

 4. ya süper oyun en beğendiğim nokta videolar çok güzel ama videolarda müzik sesi kesik kesik geliyor

 5. ya nerden iniyo bu arkadaşlar

 6. yok senin şey öledir assasin creed daha manyak bi oyun ama buda baya bir güzel olmuş :D :)

 7. çok eğlenceli bi oyun herkese tavsiye ederim bende 2. bölümü bitirdim:)

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>