Anasayfa » Dijital Fotoğraf Makinesi, İnceleme

Casio Exilim Pro EX-F1

Özgür Çetin 4 Eylül 2008 Dijital Fotoğraf Makinesi, İnceleme Bir yorum var

Casio’nun hız canavarı dijital fotoğraf makinesi Exilim Pro EX-F1, saniyede 60 kare fotoğraf çekebiliyor. Hem de 6 Megapiksel çözünürlükte. Casio’nun devrimsel özelliklere sahip modeli olan F1, gerçekten de farklı ve ilginç bir ürün. Prosumer adı verilen orta/ileri seviye amatör dijital fotoğraf makinelerine benzeyen bir gövdesi var ürünün. İleri doğru çıkan objektif, gövdenin neredeyse 3 katı uzunluğa sahip. Oldukça iri olan cihaz 700 gram ağırlığa sahip ki artık giriş seviyesi SLR makineler bile F1 kadar ağır olmuyorlar.

Siyah bir gövdeye sahip olan üründe bombeli tasarlanmış deklanşör yuvası tutmayı kolaylaştırıyor.

GENEL ÖZELLİKLER
•6 Megapiksel çözünürlük
•36-432 mm (35 mm karşılığı) f2.7- 4.6 objektif
•12X optik zoom
•2.8 inç LCD ekran
•Saniyede 60 kare fotoğraf çekebilme
•Elektronik vizör
•Yüksek hızlı video kaydı yapabilme [512 × 384 (300 fps), 432 × 192 (600 fps), 336 × 96 (1200 fps)]
•Full HD video desteği (1920 × 1080 (FHD HQ/FHD Normal, saniyede 60 kare ), 1280 × 720 (HD LP, saniyede 30 kare)
•Pre-Record modu
•SDHC uyumlu SD bellek yuvası
•JPEG ve RAW desteği
•Fotoğraf Ebatları: 2816 x 2112, 2816 x 1872 (3:2), 2816 x 1586 (16:9), 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480 piksel
•HDMI ve harici mikrofon bağlantıları
•25 farklı hazır çekim modu (Best Shot)
•YouTube video çekim modu
•Hem Xenon hem de LED flaş
•KDV Dahil 1699 YTL

TASARIM
Dijital SLR cihazlara benzeyen F1, oldukça iri ve büyük bir fotoğraf makinesi. Bu kategorideki en büyük cihaz olduğunu söylersem sanırım yanılmış olmam. Muhtemelen yüksek hızlı çekim yapmayı sağlayan sistem biraz yer kaplıyor.

Ancak iri olduğu kadar ergonomik bir cihaz da var karşımızda. Özellikle bombeli tasarlanmış deklanşör bölümü dijital SLR cihazları hatırlatıyor. Bu manada profesyonel görünüme sahip bir cihaz var karşımızda. Üründe benzerlerinde olduğu gibi optik vizör yerine elektronik vizör tercih edilmiş. Elektronik vizörün optik versiyonlar kadar hızlı tepki veremedeği bir gerçek. Ancak genelde bu tip ürünlerde optik vizör kullanılmıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Fotoğraf makinesi 6  Megapiksel çözünürlüğe sahip. Günümüzde neredeyse alt sınır olan 6 Megapiksel bazılarına düşük gelebilir. Ancak cihazın diğer özelliklerinin bu eksikliği kapattığını söylemek mümkün.

Büyük bir objektife sahip olan üründe 12X optik zoom fonksiyonu bulunuyor. Bu sayede konulara çok yaklaşmadan fotoğraf ya da video çekebiliyorsunuz. 32 MB dahili bellek, SDHC uyumlu SD bellek yuvası. JPEG ya da RAW desteği, 2.8 inç LCD ekran, elektronik vizör, HDMI bağlantısı, harici mikrofon girişi ve Full HD video çekebilme ürünün diğer özellikleri arasında bulunuyor.

F1, Casio’nun ilk kez denediği bir kategoride bulunmasına rağmen teknik özellikleri anlamında başarılı bir ürün. Firma, giriş/orta seviyedeki tecrübesini güzel bir şekilde yansıtmış.

FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ
Standart olarak 6 Megapiksel fotoğraf çekebilen F1, JPEG ve RAW formatını destekliyor. Saniyede 60 kare modu dışında flaşlı 7 kare seri çekim özelliği de ürünün bir diğer özelliği.

Cihazda bütünleşik Xenon flaşa ek olarak dijital fotoğraf makinelerinde ilk kez gördüğüm LED flaş da bulunuyor. LED flaş fazla aydınlatma sağlamasa da özellikle video çekimlerinde ve yakın çekim fotoğraflarda işe yarıyor. İlginç ve fonksiyonel bir ayrıntı. Fotoğrafta kullandığınız LED flaş özellikle kapalı ortamlarda daha yüksek enstantane (mesela 1/15 yerine 1/30 gibi) kullanmanızı sağlıyor ki özellikle yakın çekimlerde çok işe yaradığını söylemem mümkün.


Bir sonraki imajda görülen ISO örneği yukarıdaki fotoğraftan alınmıştır.

F1’de bu tip ürünlerde standart olarak karşımıza çıkan A, S, M ve Automatic mod bulunuyor. Ayrıca teknik bilgisi yeterli olmayan kullanıcılar için biri özel tanımlı 25 farklı çekim modu bulunuyor. Casio’nun Best Shot adını verdiği bu modlar fazla uğraşmadan güzel fotoğraf çekmek isteyenlere hitap ediyor.

Bu özelliklere ek olarak Beyaz Ayarı, Poz Tarama (Bracketing), Poz Telafisi, Makro modu, manuel netlik, 1600’e kadar ISO kullanabilme gibi fonksiyonlar bulunuyor. Fotoğraf makinesinde titreşim engelleme fonksiyonu da mevcut. Casio F1, ISO konusunda iyi sonuçlar veriyor. Yüksek ISO değeri kullandığınızda bile fazla gren vermeyen üründe bunun en önemli sebebi CMOS sensör kullanması.

Üründe Dynamic Range adı verilen teknikle fotoğraf çekmek mümkün. Normalde bilgisayar üzerinde bir dizi işlemle elde edilen bu tip fotoğraflar Casio F1’in menüsündeki bir seçenek yardımı ile çekilebiliyor. Sonuçların yeteri kadar iyi olduğunu da söyleyebilirim.

SANİYEDE 60 KARE FOTOĞRAF
F1’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliği saniyede 60 kare fotoğraf çekebiliyor olması. Üstelik tüm bu 60 kare 6 Megapiksel çözünürlükte çekiliyor. Yaptığım testlerde bu özelliğin çok başarılı olduğunu gördüm. Özellikle belli bir konunun çekiminde hiçbir kareyi kaçırmama adına çok işe yarayan bir fonksiyon.

Hatta Casio olayı abartıp ‘pre record’ adını verdiği bir özelliği de beraber kullanma imkanı vermiş. Bu modu aktif hale getirdiğinizde makinenin deklanşörüne netlik için dokunur dokunmaz çekim yapmaya başlıyorsunuz. Örneğin bir yunusun sudan çıkıp havaya sıçrama anını bu özelliği kullanarak fotoğraflamanız mümkün.

ÖRNEK VİDEO - SANİYEDE 600 KARE

Get the Flash Player to see this content.

60 kare modunda çekim yaptığınızda cihaz fotoğrafları kayıt etmiyor. Teknik özelliklerinde belirtilmese de muhtemelen üzerinde bulunan bir ön bellekte saklıyor. Daha sonra size bu karelerin kayıt etmek isteyip istemediğinizi soruyor. Bu 60 kareyi ister topluca isterseniz de aradan kare seçerek kayıt edebiliyorsunuz. Elbette hiçbirini kayıt etmeme seçeneğiniz de mevcut. Hepsini kayıt et derseniz biraz beklemeniz gerekiyor (4GB SDHC Class 6 bir bellek kartı ile yaklaşık 22 saniye). Yüksek hızlı bir bellek kartı ile yaptığımız bu deneme için bile bekleme süresi çekim ile beraber 30 saniyeyi buluyor.

Yani ard arda 60 kare çekim yapmak pratik olarak biraz zor. Özellikle konunun hareket ettiği ve geri dönüşü olmayan yerlerde elinizdeki bu özelliği iyi kullanmak gerekiyor. Ancak verdiği imkanın da hiçbir fotoğraf makinesinde bulunmadığını söylemem gerek. Çok ilginç ve ancak çok yüksek maliyetli özel cihazlar kullanılarak elde edilebilecek fotoğrafları rahatlıkla çekiyorsunuz. Bir çakmağın alev alma anı, bir kibritin ateşlenmesi ve bir su damlasının düşmesi gibi konuları fotoğraflamanız mümkün.

Öte yandan saniyede çekebileceğiniz kare sayısını 60′tan farklı rakamlar olarak da atamanız mümkün. Saniyede 1, 3, 5, 7, 10, 15, 20 ve 30 kare çekim yapabilme seçenekleri de bulunuyor.

VİDEO ÖZELLİKLERİ
Casio, Full HD desteğine sahip. Yani 1920×1080 piksel saniyede 60 kare video çekebiliyor. Ayrıca bütünleşik 3.5 mm jack girişi yardımı ile standart bir mikrofon kullanarak ses kalitesini yükseltebiliyorsunuz. Fotoğraf makinelerinde pek bulunmayan harici mikrofon girişi ile çok daha kaliteli ses özelliğine sahip videolar çekebiliyorsunuz. Güzel ve bu tip ihtiyacı olanlar için çok iyi bir özellik.

Ürünle çekilmiş High Definition (HD) örnek videoyu indirmek için yukarıdaki fotoğrafa tıklayın. Dosya WinZip programı ile sıkıştırılmıştır.
16 MB ve QuickTime (.mov) formatındadır.

Cihazda video ve fotoğraf düğmeleri firmanın diğer modellerinde olduğu gibi ayrı tutulmuş. Bu sayede yanlışlıkla video ya da yanlışlıkla fotoğraf çekme riskinin önüne geçiliyor. Ürün video kayıt esnasında fotoğraf çekebilme özelliğine de sahip. Her bir videoda 20 kareye kadar çekim yapabiliyorsunuz. Videosunu çektiğiniz bir konudan fotoğraf da almak istediğinizde çok işe yarayan bir özellik.

YÜKSEK HIZLI VİDEO ÇEKİM
Ürünün en önemli ve en dikkat çekici video özelliği ise yüksek hızlı çekim yapabilmesi. Özellikle belgesellerde gördüğümüz ağır çekim görüntüleri Casio F1 ile rahatlıkla çekebiliyorsunuz. Bu modda saniyede çekilen kare sayısı 300, 600 ya da 1200 olarak atanabiliyor. Ancak kare sayısı arttıkça çözünürlük de düşüyor. Her bir kare sayısı için sırasıyla 512×384, 432×192 ve 336×96 piksel kayıt yapılabiliyor.

ÖRNEK VİDEO - SANİYEDE 300 KARE

Get the Flash Player to see this content.

Bu bilgiler ışığında saniyede 300 kare hızının inanılmaz sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Çektiğim videolarda sanki National Geographic belgeseli izliyormuş hissine kapıldım. Normalde gözle algılanamayacak kadar hızlı gerçekleşen olayları F1 ile kayıt altına alabiliyorsunuz.

Bu mod güzel ancak standart ya da HD video kadar başarılı sonuçlar almak için ortamın ışığının bol olması gerekiyor. Yani gece ev ortamında yaptığım çekimler pek iyi sonuç vermedi. Ama iyi aydınlatmalı yerlerde ya da gündüz çekimlerinde harika sonuçlar alıyorsunuz. Sanırım teknik bazı sıkıntılardan böyle bir durum ortaya çıkıyor. Yine de herşeye rağmen elde ettiğim sonuçlar fazlasıyla tatminkar.

ÖRNEK VİDEO SANİYEDE 300 KARE

Get the Flash Player to see this content.

Videolarda isterseniz seçimli olarak saniyede 30-300 kare çekim de yapabiliyorsunuz. Çekim sırasında değiştirebildiğiniz kare sayısı ile ilginç sonuçlar almanız mümkün.

ÖRNEK VİDEO - 30-300 KARE

Get the Flash Player to see this content.

PİL
F1, tam dolu pil ile (bu tip konularda otorite olan) CIPA standartlarına göre çekebildiği kare sayısı 520. Ben de yaptığım testlerde benzer sonuçlar elde ettim. Elbette bu değerin çok değişken olduğunu unutmamak lazım. Kullandığınız özelliğe göre artıp azalması mümkün. Yine de bu kategorideki bir ürün için yeterli bir rakam.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Saniyede 60 kare fotoğraf çekebilmesi
•Yüksek hızlı video kayıt özelliği
•Full HD video desteği
•Harici mikrofon bağlantısı
•Rakiplerinde bulunmayan bazı özellikler (Dynamic Range, Pre Record ve benzeri)

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Yüksek fiyat
•Büyük ve ağır

SONUÇ
Klasik bir fotoğraf makinesinden beklenen özelliklere sahip olan Casio F1, kendi alanında devrimsel niteliklere sahip bir ürün. İlk örnek olması bakımından biraz ağır, pahalı ve belli eksiklikleri olsa da gelecekte nelerle karşılaşabileceğimizin ipuçlarını vermesi anlamında önemli bir basamak. Yüksek hızda video çekebilen ürünle belgesel tadında videolar hazırlayabiliyorsunuz. Benzer şekilde saniyede 60 kare fotoğraf çekmek 8-10 bin dolarlık dijital SLR cihazların bile yapabileceği bir şey değil. Tüm bunlara ek olarak ‘pre record’ özelliği ile daha olay gerçekleşmeden çekime başlaması da ayrı bir güzellik.

İlk örnek olması bakımdan geliştirilmesi gereken yönleri olsa da sunduğu özellikler açısından Casio F1, şu an piyasada satılmakta olan bütün dijital fotoğraf makinelerinden farklı bir ürün. Eğer fotoğraf çekimi sırasında özellikle hızla ilgili beklentilerin varsa ve yüksek hızlı video çekme ihtiyacı sizin için önemliyse Casio F1’e bir göz atın diyorum.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: bellek, beyaz ayarı, camera, casio, dijital, exilim, f1, fotoğraf, full hd, iso, jpeg, pro, saniyede 60 kare, ürüninceleme, Video, zoom

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. Birçok özelligi ile göz kamaştıran bir ürün.

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>