Anasayfa » Mouse, İnceleme

Microsoft Explorer Mini Mouse

Özgür Çetin 16 Ekim 2008 Mouse, İnceleme Bir yorum var

Yazılım devi Microsoft’un en son ve en yeni teknolojisi BlueTrack’ı kullanan en son fare modeli Explorer Mini Mouse’u Türkiye’de ilk kez siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz. Dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft, bu alandaki çalışmaları ile tanınıyor. Firmanın aynı zamanda donanım ürünleri konusunda çalışan bir bölümü de bulunuyor. Bu bölüm ağırlıklı olarak fare, klavye, joystick ve benzeri çevre ürünleri konusunda cihazlar üretiyor.

Firmanın yeni geliştirdiği BlueTrack teknolojisine sahip ilk fare modellerinden ibiri olan Explorer Mini Mouse, her türlü zeminde çalışabilme iddiasına sahip. Özellikle dizüstü bilgisayarlar için üretilen bu farenin Türkiye’deki en detaylı incelemesini siz uruninceleme.com okurları için gerçekleştirdik.

KUTU İÇERİĞİ
•Microsoft Explorer Mini Mouse
•Bilgisayar bağlantısı için alıcı
•Yazılım CD’si
•AA Kalem pil
•Taşıma kılıfı

GENEL ÖZELLİKLER
•BlueTrack mavi LED teknolojisi
•Gövdeye monte edilen alıcı
•2.4 GHz kablosuz bağlantı
•Mavi ışık efekti
•Programlanabilir tuşlar
•Ergonomik tasarım
•6 ay pil ömrü
•AA kalem pil ile çalışma
•KDV dahil 70 YTL

TASARIM
Klasik Microsoft tasarımlarını andıran bir fare yapısı var karşımızda. Firmanın bazı modellerinde kullandığı dairesel yapı yerine elips şekli tercih edilmiş ki bence çok iyi olmuş. Dairesel farelerin ele iyi oturmadığını düşünüyorum. Siyah, gri ve açık kahverengi olmak üzere üç farklı renkten oluşan gövde şık bir tasarıma sahip.

Scroll tuşu sonsuz dönecek şekilde tasarlanmış ve tırtıklı bir yapıya sahip değil. Ama sert bir şekilde durduğundan kazara parmağınız dokunacak olursa hareket etmiyor. Yan yüzde bulunan iki adet tuş ince ve uzun bir şekilde tasarlanmış ve baş parmağın üstüne gelecek bir yere konumlandırılmışlar. Bu tuşların fonksiyonları yazılım yardımı ile değiştirmek de mümkün.

Genel olarak ergonomik bir fare var elimizde ve elips yapısı cihazı kullanmayı daha da kolay hale getiriyor. Cihazında alt yüzünde bulunan U ya da at nalı şeklindeki özel aydınlatılmış bölge özellikle gece kullanımda çok şık duruyor. Güzel ve hoş bir ayrıntı.

BLUETRACK TEKNOLOJİSİ
Microsoft, bu ürünle beraber yeni bir teknolojinin de duyurusunu yaptı: BlueTrack. Günümüzde kullanılan Lazer ve Optik olmak üzere iki farklı fare teknolojisi bulunuyor. Fotoğraf makinesi mantığı ile çalışıp bulunduğu zeminin çok yüksek hızlarda fotoğrafını çeken Optik teknoloji ve lazer ışınları ile çalışan Lazer teknoloji arasında Lazer’in hassasiyeti daha yüksek. Yine de her iki teknolojiye sahip ürünlerin de belli sıkıntıları bulunuyor.

BlueTrack’ın iddialı olduğu konu ise farklı zeminlerde çalışabilme özelliği. Microsoft, teknolojiyi tanıtırken, ‘halıda, tahtada ve hatta mermerde bile kullanabileceğiniz fare’ ifadesini kullandı. İçinde bulunan ve mavi renk yayan LED yüzünden BlueTrack ismini alan teknoloji iddia ettiği gibi birçok farklı zeminde çalışabiliyor.

KULLANIM
Explorer Mini Mouse, benzerleri gibi kolay kullanıma sahip. Kutusundan çıkan pili cihazın yuvasına yerleştirmek, beraberinde verilen algılayıcıyı bilgisayara bağlamak kullanım için yeterli. Yeri gelmişken belirteyim bu algılayıcı farenin alt yüzünde bulunan özel yuvaya takılabiliyor. Bu sayede kaybetme riskiniz ortadan kalkıyor.

Fare yeteri kadar büyük olduğundan ele iyi oturuyor ve bazı küçük farelerde olduğu gibi elde kaybolmuyor. Ayrıca yan yüzdeki büyük fonksiyon tuşlarını kullanmak çok kolay. Dengeli ve ergonomik bir fare var karşımızda.

BlueTrack teknolojisine sahip olan ürün iddia ettiği gibi halı, mermer ve tahta yüzeylerde atlamadan ve kesintisiz olarak çalışabiliyor. Bu anlamda yaptığımız denemelerden olumlu sonuç aldığımızı söyleyebilirim. Ancak bu tip zeminlerin çoğunda lazer fareler de çalışabiliyor. Yani çok büyük ve inanılmaz bir yenilik değil aslında. Yine de BlueTrack’ın farklı bir şeyler sunduğu da su götürmez bir gerçek. Özellikle atlama yapmadan çalışabilmesi önemli bir etken. Lazer ve optik fareler de bu tip zeminlerde çalışabilseler bile imleçte zaman zaman atlamalar olabiliyor. Explorer Mini Mouse’da ise bu tip bir sorun yaşamadık.

Diğer fare türlerinde olduğu gibi aynalı ve cam zeminlerde BlueTrack teknolojisi de işe yaramıyor. Bu tip zeminlerde fare kullanmamak gerekiyor. Bu iki tür zemin dışında her türlü zeminde (halı, tahta, mermer ve benzeri) Explorer Mini Mouse takılmadan ve hassas bir şekilde çalışabiliyor. Bu anlamda başarılı bir ürün var karşımızda.

FİYAT
Beklentilerin aksine BlueTrack pahalı bir teknoloji değil. Explorer Mini Mouse, şu an satılmakta olan diğer teknolojilere sahip muadilleri ile hemen hemen aynı paraya satılıyor. Şık tasarım, yeni teknoloji ve ergonomi gibi konular göz önüne alındığında ürünün yaklaşık 70 YTL olan satış fiyatını makul görmek mümkün.

BEĞENDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•Şık ve ergonomik tasarım
•Birçok zeminde başarılı sonuç veren BlueTrack teknolojisi

BEĞENMEDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•Vaad ettiği özellikler çok da yeni değil

SONUÇ - YORUM
Her ne kadar Microsoft donanım konusunda çok iddialı bir firma olmasa da çizgi üstü farklı cihazlar üretmeyi de başarıyor. Özellikle webcam ve fare, klavye gibi alanlarda ilginç ürünleri bulunan firmanın yeni teknoloji BlueTrack, farklı özellikler sunuyor. Ancak bu özelliklerin çok da devrimsel olduğunu söylemek mümkün değil. Yine de bu teknolojiyi kullanan Explorer Mini Mouse, diğer teknolojileri kullanan muadillerine göre değişik bir kullanım tarzı sunuyor. Özellikle farklı zeminlerde atlamadan ve kesintiye uğramadan fare kullanabiliyorsunuz. Bu anlamda vaad ettiklerini yerine getiren bir cihaz var karşımızda.

Değişiklik olsun, yeni bir teknoloji kullanayım diyenlere bu tip bir ürünü tavsiye ediyorum. Bir de zemin konusunda çok hassas olan takıntılı kullanıcılar da Microsoft’un bu faresini beğenecektir.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: bluetrack, fare, LED, mavi, microsoft, mouse, Teknoloji, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. gerçekten çok güzel bir ürün

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>