Anasayfa » LCD Ekran, İnceleme

Samsung T220

Özgür Çetin 30 Ekim 2008 LCD Ekran, İnceleme 2 Yorumlar

Devasa bir monitör olan Samsung T220, 20.000:1 kontrast oranı, 2 ms tepki süresi ile üst seviye bir ürün.

Dijital fotoğraf makinesinden MP3 çalara kadar farklı bilişim ürünleriyle karşımıza çıkan Samsung, LCD ekran pazarında da oldukça iddialı. Firmanın çeşitli bütçelere uygun ve farklı özelliklerde modelleri bulunuyor.

Üst seviye bir ürün olan T220 ise 22 inç ekran genişliğine sahip bir LCD monitör. Fiyatların düşmeye başladığı, CRT yani tüplü monitörlerin bilişiml tarihinin sayfalarında yerini aldığı bugünlerde T220’yi siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz.

GENEL ÖZELLİKLER
•22 inç ekran büyüklüğü
•1680×1050 piksel çözünürlük desteği
•20.000:1 kontrast oranı
•16.7 milyon renk desteği
•Görüş Açısı (Yatay/Dikey): 170Ëš/160Ëš
•300 nit parlaklık
•2 ms tepki süresi
•4 farklı renk renk efekti
•Hem analog hem de dijital çıkış
•KDV Dahil 550 YTL

TASARIM
Öncelikle ürünün çok şık bir tasarıma sahip olduğunu belirteyim. Piyano black olarak adlandırılan parlak siyah bir çerçeveye sahip olan monitörde bu çerçevenin kırmızıya çalan siyah bir rengi bulunuyor.

Kutusundan çıkan özel ayaklığa sabitlenen monitör masaüstünde çok güzel duruyor. Yani ürün hem fonksiyon hem de şık bir şekilde tasarlanmış.

Monitörün fonksiyon tuşları yan yüzünde toplanmış. Bu tuşlar yardımı ile rahat bir kullanım sunuluyor. Monitörün tasarımında kullanılan piyano siyahı ve kırmızı çizgiler firmanın LCD televizyon modellerinde de karşımıza çıkan bir anlayışa sahip. Kırmızının özellikle alt kısımlarda hafif bir ton olarak kullanılması farkıl bir hava katmış.

KULLANIM
Karşımızda üst seviye bir LCD ekran var. Boyut anlamında 24 inç’ten sonra ikinci en büyük ekran boyutu olan 22 inç ebada sahip. 1680×1050 piksel çözünürlük desteği, 16.7 milyon renk gösterebilme özelliği ve 2 ms tepki süresi ile başarılı bir ekran bulunuyor karşımızda.

Elbette ürünün en önemli özelliklerinden bir tanesi 20.000:1 dinamik kontrast oranı. Elbette bu değer gerçek oran değil. Ayarların dinamik olarak değiştirilmesiyle elde edilen rakam. Artık firmaların birçoğu bu rakamı veriyorlar. Gerçek değer ise 1000:1. Verilen bu değer de oldukça yüksek ve 300 nit parlaklık ile birlikte iyi  sonuçlar almanızı sağlıyor.

Gerek dinamik gerekse gerçek kontrast oranının yüksek olması seyisende özellikle hareketli görüntülerde (film gibi) çok iyi sonuçlar gözlemledik. Ayrıca kontrast oranının yüksek olması LCD ekranlarda karşımıza çıkan siyah rengi tam olarak gösterememe sorununa nisbeten çözüm getiriyor.

İnceleme sırasında bilgisayara DVI bağlantısı (ki eski tip VGA çıkış da mevcut)  ile kullandığımız cihazdan üst seviye verim aldığımızı söyleyebilirim. Öte yandan arzu eden kullanıcılar bu ürünü uygun bir TV kartı yardımı ile (harici olanları tavsiye ederim) evinizdeki ikinci televizyon olarak kullanmanız da mümkün. Oturma odanızda ya da çalışma odanızda farklı bir televizyon deneyimi yaşamak isteyenler için alternatif bir çözüm olabilir T220.

Ürünün ayak bölümü belli bir açıya kadar öne ve arkaya hareket edebiliyor. Bu sayede monitörü belli bir açı vererek eğimli olarak kullanabiliyorsunuz.

Yaptığımız testlerde cihazda Ghost efektin fazla olmadığını, görüntü kalitesinin de yeterli seviyede olduğun ölçtük. Yani karşımızda parasının hakkını verer bir LCD monitör var.

ÇEVRECİ ÖZELLİKLER
Son yılların yükselen trendi olan çerveci bilişim ürünlerine güzel bir örnek olan T220’nin bekleme modunda güç tüketimi 0.3 Watt. Ayrıca patlayan bileşikler de üretmiyor. Bu anlamda karşımızda çevreci bir monitör olduğunu söyleyebiliriz.

FİYAT
Samsung T220’nin fiyatı benzer ebattaki modellere nazaran biraz yüksek. Yazı hazırlandığı tarihte 22 inç kategorisindeki LCD monitörlerin fiyatları 360 YTL’den başlıyordu. Bu anlamda 550 YTL’lik fiyat etiketi biraz yüksek kalıyor. Gerçi daha pahalı monitörler de var ama onların bir kısmı multimedya özelliklerine sahip. Yine de sunduğu özellikler ve parlaklık, kontrast gibi öğleri hesaba katarsak T220’nin fiyatını hak eden bir monitör olduğunu söyleyebiliriz.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•2 ms yüksek tepki hızı
•Kontrast ve parlaklık değerleri
•Şık tasarım

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Fiyatı bazı kullanıcılara yüksek gelebilir

SONUÇ
Farklı alanlardaki ürünleriyle karşımıza çıkan Samsung, birçok alanda vasatın üstünde kaliteli cihazlar üretmeyi başarıyor. Çevreci özelliklere de sahip olan T220, performans arayan LCD kullanıcılarını hedefleyen bir monitör.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 22 inç, ekran, lcd, monitör, samsung, t220, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

2 Yorumlar »

  1. ürün çok güzel ama bu ürünü hangi firma 550 ytlye satıyor söyleyin hemen gidip alıcam
    araştırdım 700 ytl civarında her yerde

  2. Yazıdaki fiyatlar kaleme alındığı tarihtekilere göre şekilleniyor. Takdir edersiniz ki değişen kurlara göre fiyat bilgisi verip onlara göre yorum yapamayız. Yazının altında da bu bilgi var zaten:

    Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>