Anasayfa » Dizüstü Bilgisayar, İnceleme

MSI Wind U100

Özgür Çetin 17 Aralık 2008 Dizüstü Bilgisayar, İnceleme Bir yorum var

Dünyaya sitemiz tarafından duyurulan ve yüzlerce farklı kaynak tarafından haberi bizim sayfalarımızdan alınan MSI’ın Netbook modeli Wind U100’ü sizler için  detaylı bir şekilde inceledik.

Tarihler 22 Nisan 2008’i gösterdiğinde uruninceleme.com olarak sıradışı bir işe imza atmıştık. MSI’ın Wind isimli modelini ilk kez görüntülemiş ve MSI Türkiye Genel Müdürü Zehra Aksöyek ile röportaj yapmıştım. Video ve fotoğrafları hazırlarken bu ürünü ilk kez incelediğimi bilmiyordum. Yazının ve fotoğrafların online olmasının ardından sağdan soldan tebrik e-postaları alınca durumu farkettim: Dünyada ilk Wind incelemesini biz yapmıştık. Engatged haberi http://www.engadget.com/2008/04/23/msi-wind-gets-turkish-video-hands-on/ adresinde.  Orjinal video ise http://www.uruninceleme.com/2008/04/22/MSI-Wind-ilk-kez-urunincelemecomda/ adresinde.

Daha sonra başta Engadget olmak üzere yüzlerce site bu haberi bizden kaynak alarak kullandı. Başarılı bir çalışmaya imza atmıştık.

Herkesi heyecanlandıran konu ise Wind’in Intel’in Atom işlemcisini kullanan ilk model olmasıydı. Başlangıçta Nettop ya da UMPC (Ultra Mobile PC) olarak adlandırılan bu mini dizüstü cihazlara sonradan Netbook adı verildi. Özellikle internet bağlanmak isteyen, e-posta kontrolü, ufak tefek ofis işleri gibi konularda çalışmak isteyenlerle öğrencilere hitap eden bu ürünlerin dizüstü piyasasına hareket getireceği düşünülüyor.

Dünya promiyerini bizim yaptığımız MSI Wind sonunda elime ulaştı ve detaylı bir inceleme ile uruninceleme.com okurlarına tanıtmaya çalıştım. İşte detaylı ve kapsamlı MSI Wind U100 incelemesi:

KUTU İÇERİĞİ
•MSI Wind U100 bilgisayar
•Şarj adaptörü
•Pil
•Taşıma Kılıfı
•Kurtarma CD’si

GENEL ÖZELLİKLER
•1.6 GHz Intel Atom N270 işlemci
•10 inç ekran
•1024×600 piksel çözünürlük
•1 GB dahili bellek (Bellek artırımı için 1 GB ek yuva)
•80 GB sabit disk
•1.3 Megapiksel webcam
•4 in 1 bellek kartı okuyucusu (SDHC desteğine sahip)
•10/100 Ethernet
•802.11b/g Kablosuz ağ fonksiyonu
•Bluetooth
•3 USB çıkışı
•1 Mikrofon, 1 kulaklık çıkışı, VGA çıkışı
•3 hücreli Li-İyon pil
•Windows XP işletim sistemi
•Intel® 945GSE çipset
•1 Kg ağırlık
•KDV Dahil 799 YTL
•Türkiye Temsilcisi: MSI Türkiye
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1474&maincat_no=135&cat2_no=582

TASARIM
Netbook’lar küçük ve taşınabilir cihazlar olduğundan klavye ve genel boyutları da küçük oluyor. U100 de Netbook karakteristiğine sahip bir model. Standart bir Q klavyesi bulunan üründe klavyenin boyutu ergonomik olarak sınırda. Yani çok küçük değil ve kullanım olarak baktığımızda biraz zorluklar yaşamanız mümkün. Ancak 10 inç ebadındaki bir ürün için yapılabilecek en büyük klavye boyutu var üründe. Bundan daha büyüğünü yapmak da teknik olarak imkansız zaten. Kişisel fikrim: 10 inç’ten daha küçük Netbook’ların kullanımı pek ergonomik değil. Zaten MSI’ın 8.9 inç’lik diğer Netbook modeli U90 da bu modelle aynı kasayı kullanıyor.

U100’de touchpad klavyenin alt kısmına yerleştirilmiş ve dış kenara sıfırlanmış bir durumda. Ürün küçük olduğundan bu touchpad’i kapatmanız da mümkün. Bunun için Fn+F3 tuş kombinasyonunu kullanıyorsunuz. Güzel bir opsiyon.

Bize gönderilen versiyon siyah renkli olmasına rağmen ürünün beyaz renk seçeneği de mevcut. Mat bir malzemeden üretilen U100’ün ekranı da yansıma yapan parlak ekranlardan değil. Bence bu işi olmuş çünkü parlak ekranlar çoğu zaman yansıma yapıyor.

Ürünün yan yüzlerinde USB, VGA, kart okuyucu, ethernet, kulaklık/mikrofon ve güç girişi konumlandırılmış. Arka yüzde birşey yok. Yeri gelmişken belirtelim: Bellek ya da disk artırımı için arka kapağın komple sökülmesi gerekiyor. Sadece bu yuvaları kapatan kapak yapmak yerine yekpare bir tasarım tercih edildiğinden böyle bir zorunluluk bulunuyor.

KULLANIM
İşletim sistemi olarak Windows XP Home kullanan U100’un U90 adı altında 8 inç ekranlı ve linux kullanan versiyonu da bulunuyor. İşletim sistemi kurulu geldiğinden hemen kullanıma geçmeniz mümkün.

İlk bakışta küçültülmüş bir dizüstü bilgisayar izlenimi veren U100’ü elinize aldığınızda biraz yanıldığınızı anlıyorsunuz. Çünkü cihazın pil ile beraber toplam ağırlığı 1 Kg. Adaptörünü de yanına aldığınızda 1200 gramlık bir ağırlık oluyor ki standart bir dizüstüne göre oldukça küçük bir değer. Yanında sürekli 15.4 inç dizüstü taşıyan biri olarak Netbook’ları kurtarıcı olarak gördüğümü söylemem mümkün.

Genel olarak baktığımızda kullanım olarak dizüstü bilgisayarlardan farklı bir ürün yok karşımda. Üzerindeki 1.6 GHz’lik Atom işlemcisi pekçok uygulama için yeteri kadar performans sunuyor. İnternete girmek, e-postaları kontrol etmek, IE ya da FireFox çalıştırıp farklı sekmeler açmak, ofis programlarını çalıştırmak ve diğer temel işlemler için yeteri kadar hızlı bir cihaz U100. Elbette böyle bir üründen video düzenleme, 3 boyutul animasyon ya da Crysis gibi bir oyunu oynamayı beklememek lazım. Bu tip işlemler için üretilmiş bir cihaz değil. Zaten genel olarak baktığımızda hiçbir Netbook yüksek performans isteyen uygulamalar için üretilmemiştir. Bu ürünlerin amacı günlük hayatımızdaki bazı temel işlemleri yapabilmemezi sağlamaktır.

İnceleme süresince DivX izleme (hatta pil testinin birini DivX izlerken gerçekleştirdim), ofis dökümanlarını düzenleme, aynı anda 3-5 uygulamayı çalıştırma gibi işlemleri gerçekleştirdim. Şartları zorlamadığım sürece MSI Wind U100 beni üzmedi açıkçası. Özellikle fotoğraf çekimi için gittiğim bazı yerlerde adete taşınabilir foto disk gibi yardımcı oldu ve aynı anda hem gösterim yapıp hem de fotoğraflarımı arvişleme, klasörlere ayırma ve benzeri konularda kullandım. Cihazın fotoğrafçılar için kurtarıcı bir ürün olduğunu da belirteyim. Sahada yapılan çalışmalarda çok işe yarıyor. Benden söylemesi.

PERFORMANS
Netbook’ların asıl amacı performans değil. Günlük işleri yerine getirmek ve yanınızda taşıdığınız bilgisayarın ağırlığını hafifletmek. Bu bakımdan yüksek performanslı, 3-4 çekirdekli işlemcili dizüstü bilgisayarlarla karıştırmamak gerekiyor. Ancak performan yüksek değil dediysek açılışta sürünen, uygulamaları çalıştıramayan bir cihaz da değil. U100, ofis programları, e-posta alma/gönderme ve hatta Phoshop gibi yazılımları bile çalıştırma özelliğine sahip. Grafik kartı gücü istemeyen oyunları da rahatlıkla oynatıyor.

Aslına bakarsanız birçok kullanıcının hergün yaptığı işlemlerin altından rahatlıkla kalkabildiğini söylememiz mümkün. 3D animasyon yapmıyor, video düzenleme araçlarını kullanmıyorsanız U100 fazlasıyla işinizi görecektir.

Yaptığımız ölçümlerde ise PCMark 2005 ile cihazın 1460 puan aldığını gördük. Çok yüksekbir sonuç olmasa da böyle bir ürün için yeterli.

Performanstan memnun kalmayanlar için internette yaptığım küçük bir araştırmada bazı arkadaşların overclock (hız aşırtma) yaparak Atom işlemciyi daha yüksek hızlarda çalıştırdığını gördüm. Hatta olayı abartıp işlemciyi 2 GHz ve üzerinde çalıştıranlar da var.  Ne kadar performans artışı sağlar bilemiyorum. Denemek için yeteri vaktim yoktu. Ayrıca cihaza zarar verme riski de var. Ama ben meraklıyım uğraşırım diyorsanız gerekli bilgi ve örnek uygulamalar http://forums.msiwind.net/ adresinde mevcut. Her türlü riskin kullanıcılara ait olduğunu ve olası bir kötü durumda cihazın garanit kapsamından çıkacağını hatırlatmak isterim.

PİL
U100’ün pili 3 hücreli ve 2200 mAh kapasiteye sahip. Tam dolu pil ile yaptığımız ölçümlerde maksimum performans ayarını kullanarak 1 saat 55 (115 dakika) dakikalık bir kullanım süresi ölçtük. Bu değeri makinenin ekranı açıkken ve hiçbir şey yapmadan dururken ölçtük. Bu testimizde Wi-Fi ve Bluteooth fonksiyonu aktifti. Ayrıca ekranı hiç kapatmadık.

Ayrıca DivX film izleme denememizde ise yine maksimum performans ayarları ile 1 saat 15 (75 dakika) kullanım süresi bulduk. Elbette güç ayarlarını daha düşük ayarlayarak bu süreleri uzatmak mümkün. Örneğin yaklaşık 2 saatlik pil ömrünü 3 saate bile çıkartabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda 2-3 saat arası pil ömrü yeterli gibi görünüyor. Dışarıda kullandığınızda bu süre bazıları için kısa gelebilir. Gerçekten de en fazla 3 saat olan pil ömrü biraz daha iyi olabilirdi.

Öte yandan cihazın yürtdışı satış opsiyonları içinde 6 hücreli pil seçeneği de bulunuyor. Yurtdışında ürünün fiyatına 50 dolar eklenmesine sebep olan bu pil seçeneği yazı hazırlandığı tarihte ülkemizde bulunmuyordu. Bu pil seçeneği ile cihazın tek şarj ile kullanım süresi 6-7 saate çıkabiliyor. Yüksek kapasiteli pil normalinden biraz iri olduğundan cihazın tasarımının aşağı doğru büyümesine ve düz zemine koyduğunuzda alt kısmın yukarda kalmasına yol açıyor. Ancak bu bir teknik zorunluluk çünkü pili boylamasına uzatmak mümkün değil. Çünkü ekranı engelleme durumu bulunuyor. Bunun yerine et kalınlığı artırılmış.


15.4 inç bir dizüstü bilgisayar ve MSI Wind

FİYAT
Netbook’ların en can alıcı noktalarından biri fiyatları. Birçoğu Windows XP işletim sistemiyle beraber satıyan ürünler yazı hazırlandığı tarihte KDV dahil 650-800 YTL aralığında seyrediyor. U100 ise 799 YTL’den satılıyor. Bu fiyat nisbeten biraz yüksek. Günümüzde bu paraya 15.4 inç dizüstü satan markalar var.

Ancak U100’ün spesifik bir ürün olduğu, yeni piyasaya sürülen bir türe dahil olduğu ve özel amaçlar için tasarlandığı düşünüldüğünde fiyat ikinci planda kalabiliyor. Zaten böyle bir ürünü tercih edecek kullanıcının özel beklentilerinin olması gerekiyor. U100’de bu beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

MSI WIND U100 KİMLERE HİTAP EDİYOR?
U100 ve genel olarak Netbook’lar ağırlıklı olarak öğrenciler, ikinci bilgisayarını almak isteyenler, iş adamları, yanında sürekli dizüstü bilgisayar taşımak zorunda olanlar ve sahada çalışan fotoğrafçılara hitap ediyor. Bu saydıklarımız dışında da farklı kullanım alanlarına sahip olan bu ürünler özellikle küçük, hafif ve ‘günlük işlerimde kullanmak için bilgisayarım olsun’ diyenlere hitap ediyor.

BEĞENDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•Ergonomik tasarım
•Günlük işler için yeterli performans
•Hafiflik ve taşınabilirlik

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Pil ömrü daha iyi olabilirdi

SONUÇ - YORUM
Yeni bir alan ve kategori olan Netbook’lar önümüzdeki yıllarda karşımıza çok çıkacak gibi görünüyor. Bu alandaki en başarılı modellerden biri olan MSI Wind U100, gerek özellikleri gerekse ergonomisi ile göz dolduran bir bilgisayar. Günlük işlerde fazlasıyla başarılı olan ürün, abartılmadığı sürece beklentileri karşılıyor.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: İnceleme, msi, netbook, u100, ürüninceleme, wind, zehra aksöyek

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. [...] merak edenler http://www.uruninceleme.com/2008/12/17/msi-wind-u100/ adresine bakabilirler. Detaylı bir yazı hazırlamaya çalıştım. Okuyucuların aklına takılan [...]

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>