Anasayfa » Dijital Fotoğraf Makinesi, İnceleme

Nikon Coolpix P80

Özgür Çetin 31 Aralık 2008 Dijital Fotoğraf Makinesi, İnceleme Bir yorum var

Devasa sayılabilecek 18X optik zoom, gelişmiş özellikler, 10.1 Megapiksel çözünürlük ve kompakt bir gövde. Hepsi Nikon’un yeni modeli Coolpix P80’in özellikleri arasında bulunuyor.

Fotoğraf makineleri de kendi aralarında farklı kategorilere ayrılırlar. Bunlardan biri olan ileri seviye amatör makinelere büyük bir rakip çıktı: Dijital SLR. Fiyatı düşen giriş seviyesi dijital SLR modelleri, ileri seviye kompakt ürünlerle rekabet etmeye başladı.

Bu sebeple birçok marka ileri seviye kompakt model üretiminden vazgeçti. Nikon da bu vazgeçen markalardan biriydi. Bir zamanların iyi bir örneği olan Coolpix 8800, bu alandaki önemli örneklerden biriydi.

Gelişen teknolojiyi arkasına alan firma, gelişmiş özellikleri heyecanlı gazeteci tabiri ile ‘ultra’ tabir edilebilecek (18X) bir optik zoomla birleştirmeyi başardığı modeli P80 ile bu alana sağlam bir dönüş yaptı.

Bu gelişmiş ve güçlü modeli siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz

GENEL ÖZELLİKLER
•10.1 Megapiksel çözünürlük
•18X optik zoom
•Nikon EXPEED imaj işlemcisi
•2.7 inç parlak LCD ekran
•Optik imaj sabitleme teknoloji
•Manuel çekim özellikleri
•6400′e kadar çıkabilen ISO değeri
•50 MB dahili bellek
•SDHC uyumlu SD bellek yuvası
•Türkçe menü
•KDV dahil 750 YTL

TASARIM
Karşımızda dijital SLR cihazları andıran bir tasarım var: Deklanşörün bulunduğu bölüm bombeli bir şekilde tasarlanmış. Çekim modları düğmesi üst yüzde. Arka yüzde büyük bir alanı kaplayan ekran ve onun hemen yanındaki büyük navigasyon tuşu ile tasarım sonuçlandırılmış.

Kompakt, ergonomi sorunu olmayan ve bu kategorideki rakipleri arasında en küçük dijital fotoğraf makinesi var. Tasarım anlamında firmanın iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz.

TEKNİK ÖZELLİKLER
P80, 10.1 Megapiksel çözünürlüğe sahip. Bu çözünürlük ile neredeyse A3 ebatında stüdyo baskısı alabiliyorsunuz. Ev kullanımı ve bir noktaya kadar profesyonel işler için yeterli bir çözünürlük.

Kullanılan objektif ise Nikon kalitesini yansıtıyor ve diyafram açıklığı da 2.8. Objektifin odak uzaklığı 27-486 mm (35 mm formatında) aralığında değişiyor. 18X optik zoomun yanı sıra objektifin geniş açısı da oldukça iyi ve özellikle kapalı dar mekanlarda çok işe yarıyor bunu da belirteyim. Ayrıca VR (Vibration Reduction !“ Titreşim Engelleme) özelliği de bulunuyor. VR ise özellikle 18X optik zoomu sonuna kadar kullandığınız yerlerde işe yarıyor. Zaten böyle bir özellik de bulunmalıydı. Bu kadar büyük bir odak uzaklığında titreme kaçınılmaz oluyor.

2.7 inç LCD ekran bulunan üründe optik yerine dijital vizör tercih edilmiş. ISO ayarı ise 6400’e (sadece 3 Megapiksel çözünürlükte) kadar kullanılabiliyor. Beyaz ayarı seçenekleri de bulunan üründe ortamdan ölçüm de yapabiliyorsunuz.

Nikon’un bu modelinde en yeni imaj işlemcisi olan EXPEED kullanılıyor. Fotoğraf kalitesini önemli oranda etkileyen EXPEED, firmanın dijital SLR modellerinde de karşımıza çıkıyor.


Bir sonraki imajda görünen ISO sonuçları yukarıdaki sahne ile hazırlanmıştır.

ISOolarak ise 64-6400 aralığında kullanım imkanı sunan P80′de 3200 ve 6400 değerlerini kullandığınızda çözünürlük 2048×1536 piksele (3 Megapiksel) düşüyor. Çözünürlük sizin için sorun olmazsa 6400 değerini de kullanabiliyorsunuz. Ürün CCD sensör kullanmasına rağmen yüksek ISO’da bile tahammül edilebilir sonuçlar (amatör kullanım için) veriyor. Örnek fotoğrafı yukarıdaki ve aşağıdaki imajlardan görebilirsiniz:

ÇEKİM MODLARI
Coolpix P80’de P, S, A ve M modlarının yanı sıra onlarca farkıl hazır çekim modu da bulunuyor. Bunlara ek olarak Sport Continuous modunda 3 Megapiksel çözünürlükte 13 kare çekiliyor. Bu da özellikle hareketin olduğu spor karşılaşmalarında birçok anı yakalamanıza yardımcı oluyor.

18X OPTİK ZOOM
Bu kadar büyük bir optik zoom olunca oturduğunuz yerden birçok kareyi rahatlıkla yakalayabiliyorsunuz. Yüksek zoom oranı özellikle makro çekimlerde işe yarıyor. Ayrıca konuya yakınlaşmanın mümkün olmadığı yerlerde kullanmak için fazlasıyla iyi bir ürün var karşımızda. Tabi her ne kadar f2.8 diyafram açıklığı bulunsa da ışığın az olduğu ortamlarda çekim yaparken dikkat etmek gerekir. Özellikle de optik zoomu sonuna kadar kullandığınızda.

Elbette bu kadar zoom özelliğini dijital fotoğraf makinelerine taşıyan ilk marka Nikon değil. Objektif kalitesi, titreşim önleme özelliği ve fotoğraf kalitesi bir araya gelince en uygun seçenek olarak karşımıza çıkıyor P80. Ürünün bu kategorideki rakiplerine göre oldukça küçük ve kompakt olduğunu da belirteyim.

SPORT MODUNDA SERİ ÇEKİM
Üründe çekim modları arasında bulunan Sports Continuous modunda 30 kareye kadar saniyede 13 kare fotoğraf çekilebiliyor. Bu modu aktif hale getirdiğinizde ise çözünürlük otomatik olarak 3 Megapiksel’i iniyor. Yani bu özelliği sadece 3 Megapiksel çözünürlükte kullanabiliyorsunuz.

Özellikle açık havada bol ışıklı ortamlarda yapılan spor karşılaşmaları için güzel bir özellik. Saniye saniye çekim yapabiliyorsunuz. Tabi 30 kare çektikten sonra bu karelerin kayıt edilmesi için biraz beklemeniz gerekiyor (7-8 saniye) .

VİDEO
P80 bu tip modellerde standart olarak bulunan video çekim özelliğine de sahip. 640×480 piksel saniyede 30 kare sesli video çekebiliyor. Videoların uzunluğu bellek kartı kapasitesine bağlı. Çekim sırasında optik zoom özelliğini kullanamıyorsunuz. Muhtemel sebebi ise mercek hareket sesinin çekime yansıma. Sadece dijital zoom kullanılabiliyor. Tabi bunun sonucunun çok da iyi olmadığını belirteyim.


Nikon P80 kullanılarak çekilmiş örnek videomuz ziplendikten sonra tek dosya
haline getirilmiştir. Dosyanın boyutu yaklaşık 20 MB’tır. Yukarıdaki imaja tıklayarak
örnek videoyu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Video kalitesi bu tip bir ürün için fazlasıyla iyi. Birçok durumda günü kurtarmak ve anı nitelikli çekimler yapmak mümkün.

BELLEK
Nikon P80’de pek alışık olmadığımız bir şekilde 50 MB gibi büyük bir dahili bellek bulunuyor. Bu bellek yeterli olmayacağından SDHC uyumlu SD bellek yuvası da mevcut. Tavsiyemiz bellek kartlarının fiyatlarının hızla düştüğü bugünlerde en az 2 GB bellek kartı almanız yönünde.

İncelememiz sırasında 4 GB bellek kartına 796 kare fotoğraf, 30 dakika da video çekebildik.

PİL
Lityum İyon pil kullanan P80’de ortalama pil ömrü 300 kare. Yaptığımız denemelerde ara ara video ve flaşlı fotoğraf çekerek bu sonuca ulaştık. Farklı kullanım şartlarında daha yüksek ya da daha düşük sonuçlar bulmanız mümkün.

TÜRKÇE MENÜ
Son 2 yıldır yaptığımız incelemelerde dikkat ettiğim Türkçe menü özelliği artık Nikon’da da var. Bu konudaki hassasiyeti ve Türkçe menü eklemesi yaptığı için Nikon’a teşekkür ediyorum.

Ancak daha önceki incelemelerimde de eleştirdiğim bir konu Nikon ürünlerinde de karşıma çıktı: Bütün menülerde ‘Fotoğraf’ yerine ‘resim’ kelimesi kullanılmış. Bu konu biraz tartışmalı da olsa (temel sorun fotoğraf kelimesinin İngilizce karşılığının ‘Picture’ olması ve bu kelimenin aynı zamanda resim anlamında da kullanılmasından kaynaklanıyor) genelde fotoğraf denmesini tercih ediyorum. Yine de bunun kişisel bir tercih olduğunu belirteyim.

DAHİLİ DÜZENLEME ÖZELLİKLERİ
Nikon modellerinde standart haline gelen dahili düzenleme fonksiyonları bu modelde de karşımıza çıkıyor. Fotoğrafların boyutlarını düzenleme, çerçeve ekleme, baskıya hazırlama gibi bazı dahili düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Ayrıca D-Lighting adı verilen ve fotoğraftaki karanlık bölgeleri aydınlatma özelliği de bulunuyor.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Fotoğraf kalitesi
•18X optik zoom
•Kompakt ve hafif gövde
•Geniş açılı objektif

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•RAW desteği yok

SONUÇ
Nikon’un devasa zoomlu ilk modeli olan Coolpix P80, özellikle konuya yaklaşmanın mümkün olmadığı durumlarda çok işlevsel bir ürün haline geliyor. Üst seviye bir model olmasına RAW çekebilme gibi üst seviye özellikleri bulunmuyor. RAW formatının eksikliği ise hedef kitlesine göre değerlendirdiğimizde çok büyük bir sorun değil. Firmanın 8800’dan sonra devam ettirdiği bir seri olan P80, özellikle fotoğraf özellikleri, devasa 18X zoomu ve dahili titreşim engelleme fonksiyonu ile bizden tam puan alıyor.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 18x optik zoom, beyaz ayarı, coolpix, foto, fotoğraf, fotoğraf makinesi, iso, nikon, P80, ürüninceleme, Video

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. [...] orjinal videonun ham hali), tam çözünürlüklü 12 örnek fotoğraflı detaylı incelemeyi buraya tıklayarak [...]

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>