Anasayfa » Blog, Genel

Altivi’de neler oluyor?

admin 29 Mayıs 2008 Blog, Genel Yorum yok

Geçen yıl açılan ve sanal ortamda ihale usulü satış yapan altivi.com oluşumu ile ilgili Sabah gazetesinde bir haber çıktı bugün. Habere göre şirket içinde kurulan bir şebeke ile ihalelere fesat karıştırılıp satılan ürünlerin şirkete geri kazandırıldığı tespit edilmiş.

Altivi’ye en baştan beri pek sıcak bakmayan biri olarak bir nevi sanal kumar olarak gördüğümü belirteyim. çünkü sistem biraz farklı bir şekilde çalışıyor: Diyelim ki piyasa bedeli 1500 YTL olan Nokia N95 cep telefonu satışa çıkarılıyor. Bu satışa katılmak için belli bir bedel ödemeniz lazım. Sistemin bildiği belirlenmiş bir katılımcı sayısına ulaşılınca da satış yapılıyor. En az para verenin ihale aldığı söyleniyordu. Ne kadar doğru bilemem. Katılmadım ve katılmayı düşünmediğim bir organizasyondu.

Sanal ortam güzeldir ancak manipülasyona da açık bir mecradır. Bu sadece altivi gibi organizasyonlar için değil anket, oylama, fikir belirtme ve benzeri bütün sanal şeyler için geçerli. İstediğiniz sonucu almanız pek zor değil internette. Bu bakımdan istediği kadar güvenli olsun sanal ortamda yapılan anket ve benzeri çalışmalara kuşku ile yaklaşırım her zaman.

Altivi olayının iç yüzünü bilmiyorum. Zaten olay yargıya intikal ettiğinden yorum yapmak bana düşmez. Ancak ilk baştan beri biraz kuşku ile yaklaştığımı belirteyim.

Derseniz ki ‘Altivi’nin bu ülkeye hiç mi faydası olmadı’ elbette oldu. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Walles’u Türkiye’ye getirmişlerdi. Hatta gidip konuşmasını izleme imkanım da oldu.

Altivi hakkında daha önce de farklı iddialar ortaya atılmıştı. Ancak bu seferki durum oldukça ciddi gibi görünüyor.
özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>