Anasayfa » Blog, Genel

Fotoğrafçılık üzerine yeni bir çalışma

admin 27 Mayıs 2008 Blog, Genel Yorum yok

Epeydir kafamda vardı. Türkiye’de fotoğrafçılık üzerine yazılmış bir kitap ya da benzeri bir çalışma. Az çok bu işlerle ilgilenenler bilirler kitap yazmanın pek getirisi olmaz. Okuyan bir toplum olmadığımızdan bu işe gönül vermiş bir avuç insanın kişisel çabalarıyla olur kitap işleri. Benzer durum fotoğrafçılık alanında da mevcut. çok fazla kitap yok. Olanların büyük bir çoğunluğu çeviri. bizim insanımızın dilinden anlamayan ve çeviriler teknik anlamda başarılı olsa da iş pratiğe gelince yetersiz kalabiliyorlar.

bugüne kadar National Geographic’in verdiği fotoğrafçılıkla ilgili bazı eklerde ve CD’lerde Danışman olarak görev aldım. çok güzel çalışmalardı bunlar. Ama bizim topraklara has bir çalışmanın içinde ilk kez yer alıyorum. Başında olduğum yeni projede dijital fotoğarfçılığın kitabını yazıyorum. Konular belirlendi ve sanırım 15 gün içinde içerikle ilgili çalışmaları bitireceğim. şimdilik ne tarz bir mecra olduğu konusunda net bilgi veremiyorum ama bittiğinde zaten buradan paylaşacağım. Umarım okuyucularımız da beğenir.

Bu arada yeri gelmişken belirteyim. Fotoğraf konusunda kendini geliştirmek isteyenlere iki kitap tavsiye edeyim buradan: Birincisi özer Kanburoğlu’nun A’dan Z’ye Fotoğraf (Say Yayınları), ikincisi ise Levend Kılıç’ın Fotoğrafa Başlarken kitapları. Her iki kitap da bu işin ABC’sini en baştan itibaren (film banyo etmekten başlıyor) anlatıyor. Okumayı sevmesek de öğrenmenin en temel yollarından biri de bu.
Emek olmadan hiçbir şey olmuyor…

özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>