Anasayfa » Blog, Genel

iPhone gerçekleri

admin 13 Haziran 2008 Blog, Genel Bir yorum var

Malum epey muhabbeti oldu bu iPhone’un. Sonunda ikinci nesli de çıktı. Kısa bir süre kullanma imkanı bulduğum cihazla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim. Belki merak edenler vardır. önce artılarına bakalım:
+şık tasarım: Apple’ın birçok ürününde olduğu gibi iPhone’un en önemli özelliği şık tasarımında gizli. Tasarım konusu biraz göreceli bir kavram olsa da tüm otoriteler ürünün tasarımının güzel olduğu konusunda hem fikir. Ben de aynı fikirdeyim. Güzel bir tasarım ve ele oturan bir ürün var.
+Sıradışı arayüz: Gerçekten de iPhone’un dokunmatik olarak kullanılan arayüzü gerçektende bugüne kadar karşımıza çıkan en sıradışı kullanım fikri. Dokunmatik ekranı sevmeyen biri olarak çok çabuk alıştığımı ve kolaylıkla kullandığımı belirteyim.
+iPod yetenekleri: iPhone satın aldığınızda aslında bir adet iPod da almış oluyorsunuz ki bu cihazın kabiliyetlerini iki katına çıkarıyor.
+Video desteği: Bu tip ürünler arasında en iyi video desteğini veren cihaz iPod. Büyük ekran ve gelişmiş özellikler yardımı ile ürünü taşınabilir video oynatıcı olarak da kullanabiliyorsunuz.

Gelelim eksilerine (ki artılarından fazla):
-Bluetooth yok: Aslında Bluetooth var ama yok. Bluetooth sadece kulaklık bağlantısı için kullanılıyor. Dosya transferi için bu özelliği kullanamıyorsunuz ki bu çok çok çok saçma. Bu özelliği olmayan telefon ne işe yarar ki?
-Pilini değiştiremiyorsunuz: Evet telefonun pilini değiştirmeniz mümkün değil çünkü arka yüzde gömülü bir şekilde duruyor. Kapağı açarak pili göremiyorsunuz. Bu da pilin ömrü bittiğinde servislere yüklü miktarda para ödeme anlamına geliyor (hele ki Türkiye şartları düşünüldüğünde).
-Yüksek Fiyat: Her ne kadar ülkemizdekilerin hepsi yurtdışından gelme olsa da ABD’de bir iPhone alıp orada kullanmaya kalktığınızda belli bir anlaşma yapıp 2 yıl boyunca belli bir şebeke üzerinde kullanma taahüdü veriyorsunuz. Aylık 60 dolar olan kullanım bedeli telefonunun fiyatını da ekleyince 1893 dolara geliyor ki fiyatın yüksek olduğunu söylemek için uzman olmaya gerek yok. Bence Türkiye’ye kaçak yollardan gelen iPhone’lar için de aynı durum geçerli. 650-700 YTL’ye geliyor Türkiye’ye bu ürünler. Kişisel olarak bir telefona o kadar para verme taraftarı değilim. Bakmayın işimiz ürün inceleme ama bu ihtiyacımı görmeyecek ürünlere para vereceğim anlamına gelmesin.
-Flash desteği yok: iPhone’un ‘yok artık’ dedirtecek bir diğer yönü ise Flash desteğinin bulunmaması. Günümüzde birçok internet sitesinde kullanılan Flash teknolojisini desteklemeyen bir telefon nasıl olur demeyin. Gidin bir iPhone alın ve görün :)
-Dosya aktarımı için ille de iTunes istiyor: iPhone’un bir diğer saçmalığı ise bilgisayardan dosya aktarmak için ille de iTunes istemesi. Doğrudan bilgisayar üzerinden dosya atamıyorsunuz. Allah’tan üçünü parti yazılım üreticileri var da onların yardımı ile direk iPhone’a dosya gönderebilen yazılımlar çıktı. Apple’a kalsak işimiz zor yani.

iphone.jpg

iPhone’un yeni versiyonu geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Fiyatı iyice ucuzladı ama şimdilik beklemek gerekiyor. çünkü Temmuz’un 11′inde ABD’de satışa sunulacak. Güzel haber ise ürünün 3G desteği geldi. Bizde henüz 3G teknolojisi kullanılmıyor. Ben çok heves etmemenizi de tavsiye ediyorum. Bu teknoloji ile ilgili henüz fiyatlandırma ve diğer şartlar belli değil. MMS gibi hayal kırıklığı olmasın sonra. Neyse. iPhone’un yeni modeli 3G desteğine sahip ve sadece 299 dolar fiyat etiketi ile görücüye çıkacak. Bence bu paraya alınır bu iPhone. Tabi bazı saçmalıklar halen devam ediyor (mesela Bluetooth ve pil olayı gibi).

Apple pazarlama işini iyi biliyor ve bu sayede çok sükse yapan ama inanılmaz eksikliklere sahip ürünler çıkarıyor. iPhone da bunlardan biri. Düşen fiyatıyla böyle bir ürüne sahip olmak isteyenlerin sayısı artabilir. Tabi ülkemizde Vodafone tarafından yıl sonuna doğru piyasaya sürülmesi beklenen iPhone’un kaç para olacağı henüz belli değil. şahsi fikrim 1000 YTL’den aşağı olmayacağı yönünde. Tabi SIM kilidi de kesin olacak gibi görünüyor. Bekleyelim ve görelim.

özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Bir Yorum Var »

  1. Kardeş Bluetooth Dışında herşey oldu bence jeil brack

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>