Anasayfa » Blog, Küçük ve Faydalı Yazılımlar

Küçük ve faideli yazılımlar serisi 2: FeedReader

feedreader.jpg

Birçoğunuz RSS nedir biliyor sanırım. Bilmeyenler için kısaca anlatayım: İnternet sitelerinden sadece başlık + kısa bir spot sunan bir teknoloji. RSS hizmetini kullanabilmek için öncelikle sitenin bu tip bir altyapısı olmalı. İkinci şart ise kullanıcı olarak elinizde bir RSS okuyucu bulunmalı. Bu iki şart sağlandığında gereksiz reklamlarla uğraşmadan, saçma sapan haber ve duyurulara takılmadan sitelerin sadece istediğiniz kısımlarını başlık ve spot olarak görebiliyorsunuz. Arzu ederseniz yapacağınız tek bir tıklama ile haberin orjinali de okumanız mümkün.Bu teknolojiyi sanırım 2-3 yıldır kullanıyorum. şu an o hale geldimki aynı anda 100′e yakın siteyi takip edebiliyorum (o kadar haberi nasıl kaçırmadan size aktarıyoruz sanıyorsunuz). çok pratik bir teknoloji. Yoksa o kadar siteyi hergün takip etmem mümkün değil.

Artık IE ya da Firefodx bile bütünleşik olarak RSS hizmeti sunsa da harici okuyucular kadar başarılı değiller. Bu alandaki en iyi yazılımlardan biri FeedReader. ücretsiz olan yazılım birden fazla RSS kaynağını takip edebiliyor. Ayrıca benzer RSS’leri tek bir klasörde birleştirip, gelen haberler arasında arama yapabiliyorsunuz. Bilgisayarımda her an açık olan (şu anda bile açık) bir yazılım. çok faydalı ve bu tip ihtiyacı olanlara şiddetle öneriyorum.

Yazılımın resmi sitesi de burada. Unutmadan ekleyeyim arzu edenler için Türkçe dil desteği de bulunuyor.

özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>