Anasayfa » Blog, Küçük ve Faydalı Yazılımlar

Küçük ve faideli yazılımlar serisi 1: IrfanView

admin 12 Mayıs 2008 Blog, Küçük ve Faydalı Yazılımlar Yorum yok

Bloğumuzda yeni bir bölüm açmaya karar verdim: Küçük ve faydalı yazılımlar. Burada küçük ama gerçekten faydalı bilgisayar yazılımlarından kısaca bahsetmeyi düşünüyorum. İlk konuğum IrfanView…

Benim gibi fotoğrafçılık üzerine çok çalışan biriyseniz düzenleme işlerine ne kadar vakit gittiğini tahmin edersiniz. 10 yıldır Photoshop kullanıyorum ve artık uzmanlık derecesinde bilgiliyim. Ama her zaman Photoshop kullanmak da olmuyor. Birkere yazılım sağlam bir sistem istiyor. özellikle büyük boyutlu dosyalarla çalışırken sıkıntı oluyor.

irfanview.jpg

Birkaç yıl önce bazı düzenleme işlemlerim için (boyut küçültme, döndürme sıralama vs) Photoshop alternatifi bir yazılım arıyordum. Açıkçası Photoshop’un alternatifi bir yazılım bulamadım (hala da yok). Ama basit işlemler için kullanabileecğim ismi de IrfanView olan şirin bir yazılım buldum. Bu minik yazılımı Bosna’da yaşayan Irfan Skiljav isimli biri hazırlamış. Program basit, az yer kaplıyor ve çok hızlı. Temel olarak yapabildiği şey dosyaları göstermek. Arzu ederseniz boyut küçültme, değişik efektler uygulama, döndürme gibi işlemler yapabiliyor.

Ayrıca yazılımın Batch yani birden fazla dosyaya aynı komutu uygulama özelliği de bulunuyor. Benim en çok kullandığım yönü de bu zaten. Zaman zaman firmalardan gönderilen basın bülteni CD’lerindeki TIFF fotoğrafları birkaç dakika içinde JPEG’e çevirmek güzel bir şey. Elbette bunu Photoshop’ta da yapabilirsiniz. Ancak bu kadar hızlı ve kolay olmaz.

Yazılımı buradan üretsiz olarak indirip yine ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. özellikle hız ve pratiklik arayanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>