Anasayfa » Blog, Genel

Nikon’dan dedikodular

admin 10 Mayıs 2008 Blog, Genel Yorum yok

En sonuncusu 2006 yılında yapılan ve iki yılda bir düzenlenen Photokina bu yıl da yapılacak. Bir önceki fuarda bulunma imkanı elde etmiş biri olarak çok memnun kaldığımı ve çok başarılı bir fuar olduğunu belirtmek isterim. Her ne kadar artık fuarlar son kullanıcıdan ziyade potansiyel iş bağlantısı peşinde koşanlara hitap eder hale gelmiş olsa da hala bir çok firma yeni ürünlerini fuar zamanlarına yetiştirmeye çalışıyor. özellikle fotoğraf sektöründe bu kural değişmedi.

2006 yılında katıldığım Photokina için özel bir site bile hazırlamıştık. Henüz ülkemizde örneği bulunmayan (ve muhtemelen birkaç yıl içinde de yapılması mümkün olmayan) siteyi görmek için buraya tıklayın.

Bir aksilik olmazsa bu yıl da yapılacak olan fuara katılmayı düşünüyorum. Eh tabi fuar olur da dedikodusu olmaz mı? özellikle Nikon cephesinden farklı haberler geliyor. Tabi bunların şimdilik ‘dedikodu’ kategorisinde olduğunu unutmayın.

24.4 Megapiksellik D3X
İlk bilgi Nikon’un D3X adında yeni bir model çıkaracağı idi. Yakın zamanda D3 modeli ile full frame sensörlü dijital SLR kategorisine geçiş yapan Nikon’a yönelik yapılan en önemli eleştiri bu cihazın çözünürlüğünün 12.3 Megapiksel gibi nisbeten düşük olmasıydı. Gerçekten de firmanın en önemli rakibi Canon’da 21 Megapiksellik bir model varken neredeyse yarısı kadar çözünürlük nikon’a yakışmıyor. Bu haberin kaynağı ise D3 için hazırlanan bir yazılım güncellemesinin içinde bulunan bilgiler. D3X’in kesin olmamakla beraber 24.4 Megapiksel  çözünürlüğü olacağı tahmin ediliyor.

D300′e kardeş geliyor: D90
Nikon D70 kullanan biri olarak en üzüldüğüm şey bu serinin D80 sonrasında devam etmemesiydi. Gerçekten de nikon ani bir karar değişikliği ile D80 sonrasında bu model serisini sürdürmedi. Normalde üstten aşağı doğru devam eden bir silsile izleyen Nikon (D1, D100, D70 ve D2, D200, D80 gibi) bu sefer öyle yapmadı. Stratejisini giriş seviyesi modellere kaydıran firma amatörlere yönelik D40, D40X ve D60 serilerine yöneldi.

Hal böyle olunca da birçok kullanıcı için D90 gibi bir beklenti oluştu. Yine dedikodu tarzındaki haberlere göre LiveView, Toz Temizleme ve saniyede 3 kare fotoğraf çekimi gibi özelliklere sahip olacak D90, D300′ün altında bir model olacak ve D70, D80 serisinin devamı niteliğinde bir model.

D10 da neyin nesi?
Nikon cephesinden gelen son haber ise D10 ile ilgili. Yeni bir model ve daha önce Nikon’da karşılığı bulunmayan bir dijital SLR var karşımızda.  D300 ile D3 arasında bir model olan D10, Canon’daki 5D’nin karşısında duracak. Yani full frame olması muhtemel bir model olacak D10. çözünürlük için tahmin edilen rakamlar ise 14-18 Megapiksel arasında değişiyor. şahsi fikrim böyle bir modelin Nikon’a lazım olduğu yönünde. çünkü D3 pahalı bir ürün (6000 dolar) ve herkesin bütçesine uygun bir cihaz değil. Ara bir modelle hem full frame hem de uygun bir fiyat bir araya gelebilir diye düşünüyorum.

Yazının içinde de belirttiğim gibi bunların tamamı dedikodu. Her fuar öncesinde olduğu gibi iki yılda bir Eylül ayında düzenlenen Photokina öncesinde de dedikodular aldı yürüdü. Muhtemelen önümüzdeki birkaç ay boyunca hangisi gerçek hangisi yalan hep beraber göreceğiz.

özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>