Anasayfa » Blog, Genel

Ne zaman adam oluruz?

admin 9 Mayıs 2008 Blog, Genel Yorum yok

Bugün pazarda alışveriş yaparken domates aldığım tezgahtaki satıcı ‘köylü yine kasanın alt kısımlarına kötü domatesleri koymuş’ diye söyleniyordu. Ayaküstü sohbet ettiğim satıcının yerinde bir tespiti vardı: ‘Birbirimizi kandırdığımız sürece hiçbir yere varamayız’. Yıllardır aynı fikirdeyim ama bunu başkalarından da duymak acı gerçeklerle yüzleştirdi beni.

ülkemizin en önemli sorunlarından biri de bu: Birbirimizi kandırdığımızı sanıyoruz ama güneşi balçıkla sıvayamayız ki. Hiçbir şey üretmeden, taş üstüne taş koymadan, hap yaparak para kapmaya çalışıyoruz. Eğitime önem vermeden, kendimizi geliştirmeden dünya liglerine çıkmaya çalışıyoruz. Elbette her seferinde hüsranla geri dönüyoruz.

Bugün toplumun geneline baktığımızda ‘kolay yoldan para kazanma’, ‘emek harcamadan bir yerlere gelmek’ ana hedeflerden biri olmuş. Ama şunu unutmamak lazım: Emeksiz hiçbir şey olmuyor. Bugün hangi işi yaparsanız yapın emek olmadan bir yerlere varmak mümkün değil.

Tabi Türkiye’de işler farklı yürüyor: Arkanızda birisi varsa (dayınız, amcanız, babanız vs) anında bir yerlere gelmeniz, bir koltuğa oturmanız ve bir yerlerde müdür olmanız mümkün. Bu kadar kolay yani.

Elbette günün birinde bu tip kayırmalarla bir yerlere varılamayacağını anlayacak bu ülkenin insanları. Ama korkarım o gün geldiğinde çok geç olacak…

özgür çetin
İçerik Yönetmeni
www.uruninceleme.com

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

No tags for this post.

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>