Anasayfa » Cep Telefonu, İnceleme

Nokia 6210 Navigator

Özgür Çetin 7 Ocak 2009 Cep Telefonu, İnceleme 2 Yorumlar

Finlandiyalı mobil cihaz üreticisi Nokia’nın, özellikle navigasyon ve yön bulma üzerine uzmanlaşmış telefonu 6210 Navigator’u inceliyoruz.

Cep telefonları son yıllarda kendi aralarında belli kategorilere ayrılmaya başladı. Müzik, ofis, eğlence ve benzeri konseptlere sahip olan bu cihazlar da farklı işlevler yönünden öne çıkıyorlar. Nokia da son yıllarda telefonlarını bazı özel kullanım türleri için özelleştirmeye başlayan bir marka.

Örneğin firmanın N serisi multimedya özellikleri ile öne çıkarken, XpressMusic ise müzik telefonu olarak kullanılıyor. Bu tip özel telefonlarda hangi özellik önemliyse o daha fazla öne çıkarılıyor ve geliştiriliyor. Diğer özellikler ise bir parça geri planda bırakılıyor. Bu sayede özel amaçlara yönelik özel telefonların üretilmesi mümkün oluyor.

Navigator serisi de bunlara iyi bir örnek. İlk olarak 6210 (daha önce de bu isimle bir telefon vardı) ile başlayan bu serinin en önemli özelliği telefonun navigasyon işlemi üzerine tasarlanmış olması. Cihazın özelliklerine baktığımızda da bu fonksiyonların öne çıkarıldığını görmek mümkün. Nokia’nın bu yeni modelini siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz:

KUTU İÇERİĞİ
•Nokia 6210 Navigator cep telefonu
•USB kablosu
•Şarj cihazı
•Stereo kulaklık
•Yazılım CD’si

GENEL ÖZELLİKLER
•GSM 850/95001800/1900 desteği
•3G özelliği
•240×320 piksel, 16 milyon renk destekli LCD ekran
•Symbian OS 9.3, Seri 60
•Dahili GPS navigasyon fonksiyonu
•A-GPS özelliği
•3.15 Megapiksel kamera
•ARM 11 369 MHz işlemci
•120 MB dahili bellek
•microSD bellek yuvası
•Dijital pusula
•FM Radyo
•KDV dahil 620 YTL

TASARIM
İngilizce’de Slider, dilimizde ise kayar kapaklı telefon dedikleri kategoriye ait olan 6210 Navigator, ön yüzü parlak plastik kaplama, arka yüzü ise mat ve elinizde iyi tutunabilen özel bir malzemeden üretilmiş. Ön tuş takımı ve kayar kapağın altında bulunan numerik tuş takımının her ikisi de kullanışlı ve ergonomik. Özellikle tuş takımındaki düğmelerin büyük olması iyi olmuş. Nohut tanesi gibi tuşlar can sıkıcı olabiliyor.

Üst yüzde yıldız şeklinde (pusulalarda yönleri gösteren şekile benzeyen) bir tuş bulunuyor. Bu tuş ilk bakışta süs gibi görünse de aslında navigasyon yazılımını açan bir kısayol. Kayar kapaklı telefonlarda olduğu gibi normal modellere göre daha küçük bir cihaz var karşımızda.

KULLANIM
Kapaklı bir telefon olan 6210, alışageldik Nokia ara yüzü ve kullanım özelliklerine sahip. Birçok Nokia modelinde bulunan menü tuşu, diğer fonksiyon tuşları ile birlikte üst kapağa yerleştirilmiş. Ayrıca navigasyon telefonu olduğu için yıdlız şeklinde tasarlanan ve Nokia Maps yazılımını çalıştıran düğme de üst yüzde bulunuyor.

Nokia Maps için kısayol tuşunun bulunması iyi olmuş. Menülerde aramak zorunda kalmıyorsunuz. Hızlı bir kullanım imkanı doğuyor. 6210 navigasyon üzerine özelleşmiş bir ürün olduğundan ilk aldığınızda gelen ekran deseni bile harita şeklinde. Telefonun diğer özellikleri de bu navigasyon konsepti ile ilişkilendirilmiş.

Telefon olarak baktığımızda ise 6210 Navigator, Symbian işletim sistemine sahip gelişmiş bir model olarak karşımıza çıkıyor. Bildik Nokia menüsü kullanıcıları karşılarken, internette bulabileceğiniz ücretli ya da ücretsiz binlerce yazılım ile telefonu istediğiniz gibi özelleştirmeniz mümkün. 6210, kullanım olarak diğer Nokia telefonlarından çok da farklı değil. Birçok işlemi kolaylıkla yapabildiğiniz ana menüye alışmak da çok zor değil.

Kayar kapak sistemine sahip bir telefon olduğundan bu ürünün herkese hitap ettiğini söylemek biraz zor. Çünkü kapaklı telefonlar her kullanıcının beğendiği bir tür değil. Ancak normal modellere göre daha küçük olmaları sebebiyle bazı kullanıcıların özellikle bu tip modeller istediği de bir gerçek. Yine de biraz kişisel beğeni durumu bu. Herkes kapak sistemini sevmeyebilir ama ürünün kompakt bir telefon olduğu da bir gerçek.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Symbian işletim sistemine sahip bir model 6210 Navigator. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji sebebiyle oldukça az yer kaplayan bir ürün. İlk yıllarında tombul ve iri olan Symbian’lı telefonlar son yıllarda diyet yaparak oldukça zayıfladı ve inceldi. Bu sayede cebinizde tuğla taşıyormuş hissine kapılmıyorsunuz.

Telefonun arayüzü de diğer Symbian telefonlara göre oldukça hızlı. Genelde biraz yavaş çalışan Symbian işletim sistemi bu modelde standart işletim sistemlerini aratmayacak kadar hızlı. Performansından memnun kaldığımı söylemek isterim.

NAVİGASYON
Telefon özellikle navigasyon konsepti üzerine tasarlandığından bu konuda oldukça başarılı. Nokia Maps yazılımı yüklü gelen 6210, GPS fonksiyonu ile yol tarifi ve navigasyon hizmeti veriyor. Bu hizmetin içinde binlerce POI (Point of Interest) noktası bulunuyor. Bu noktalar arasında okullar, hastaneler, eczaneler, alışveriş merkezleri ve benzeri yerler bulunuyor.

Diğer Nokia Maps kullanan telefonlarda bulunmayan dijital pusula özelliği bu üründe mevcut. Nokia Maps yazılımının alt bölümünde yönleri gösteren bir yıldız bulunuyor. Bu sayede hangi yöne gittiğinizi görebiliyorsunuz. Faydalı ve güzel bir özellik. Ayrıca telefon hem yaya hem de araçlı navigasyon yapabiliyor. Her navigasyon cihazında bulunmayan bir özellik 6210’da mevcut.

Gelelim sesli navigasyon özelliğine: Nokia Maps yardımı ile sesli navigasyon hizmeti de alabiliyorsunuz. Genel olarak başırılı bulduğum bu hizmeti özellikle İstanbul’da sık sık kullanma imkanım oldu. Hizmet güzel olmasına güzel ancak ücretsiz değil (firmanın navigasyon özelliği olan bütün telefonlarında böyle). Telefonu ilk aldığınızda 3 ay bedava olarak sesli navigasyon hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Ancak 3 ayın sonunda sesli navigasyon yapmak istiyorsanız yıllık belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu kişisel olarak beğenmediğim bir uygulama. Bu tip hizmet veren cihazların hemen hemen hepsinde bedava olan bir hizmete para vermek çok mantıklı gelmiyor. Yine de Nokia’nın bileceği iş.

Öte yandan ürün aynı zamanda A-GPS (Assisted GPS) özelliğini de barındırıyor. A-GPS, uydu bağlantısının yapılamadığı yerlerde GSM şebekesi yardımı ile tahmini konum bulma özelliğine verilen isim. Örneğin kapalı bir mekanda GPS sistemi çalışmadığından yerinizi bu A-GPS yardımı ile (küçük bir hata payı ile) bulmanız mümkün. Güzel bir özellik.

Nokia’nın bu modeli hem telefon hem de navigasyon cihazı görevini üstleniyor. Ancak bu ekran boyutu ile araçta kullanımının biraz zor olacağını düşünüyorum. 240×320 piksel ekran telefon için yeterli olsa da araç içinde haritaları görüp bir yandan otomobil kullanmak için yeterli bir ebat değil. Zaten bu yüzden navigasyon cihazlarının ekranı mümkün mertebe büyük tasarlanır.

MULTİMEDYA
Telefon her ne kadar navigasyon için üretilmiş olsa da multimedya özellikleri de yabana atılır cinsten değil. MP3 desteğine sahip olan 6210, Aac dosyalarını da oynatabiliyor. Ürün aynı zamanda video dosyalarını da gösterebilme özelliğine sahip.

Ürünle beraber kulaklık da veriliyor ve kulaklığın mikrofon özelliği de mevcut. Bu sayede telefon görüşmelerinde bu kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Ancak kulaklık bağlantısı standart 3.5 mm girişlerden değil. Standart giriş yerine 2.5 mm adı verilen daha küçük girişler tercih edilmiş. Küçük bir aparat yardımı ile bu girişi standart haline getirmek mümkün olsa da ek iş çıkartması biraz can sıkıcı. Yani kendi kulaklığınızı takmak isterseniz biraz emek ve para harcamanız lazım. Genel olarak kulaklığın ses kalitesi böyle bir ürün için yeterli. Asıl amacı müzik dinlemek olmasa da bu görevi de başarı ile yerine getiriyor telefon.

KAMERA
Ürünün kamerası 3.15 Megapiksel çözünürlüğe sahip. Kamera konusunda Nokia’nın çok çalıştığı belli. Gerçekten iyi çekim yapan ve özellikleriyle de göz dolduran bir kamera var 6210’un üzerinde. Ek olarak Panoroma modu ile kolay ve hızlı bir şekilde panoramik fotoğraf da çekebiliyorsunuz. Bu özelliğin bütün Symbian’lı telefonlarda olmasını temenni ediyorum. Çünkü çok kullanışlı ve işe yarayan bir fonksiyon. Ayrıca Nokia Panorama modunda sorun olan fotoğrafların birleştirilmesi olayına güszel bir çözüm bulmuş. Kareler arasında birleşmesi gereken yerler işaretleriniyor ve ekranda kırmızı bir çerçeve ile gösteriliyor. Kolay ve akıllıca bir çözüm.

Kameranın flaş ve diğer özellikle ilgili onlarca farklı ayarı bulunuyor. Beyaz dengesi, renk düzenlemeleri ve daha birçok seçenek kullanıcıları bekliyor.

Aynı zamanda 640×480 piksel video da çekebilen kameranın video kalitesi de böyle bir ürün için yeterli. Yeri gelmişken belirtelim: Telefon navigasyon sistemi üzerine tasarlanmış olsa da fabrika çıkışı Coğrafi Etiketleme (Geo-Tagging) fonksiyonuna sahip değil. Yani GPS verilerini çektiği fotoğraflara işleme özelliği bulunmuyor. Gelecekte yapılacak bir firmware güncellemesiyle bu eksikliğin giderilmesini temenni ediyoruz. Geo-Tagging ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.uruninceleme.com/2008/05/02/fotograflariniza-konum-bilgisi-ekleyin/ adresindeki makalemizde okuyabilirsiniz.


Yukarıdaki fotoğraf tamamen karanlık bir ortamda Nokia 6210 Navigator kullanılarak çekilmiştir. Fotoğraf üzerinde ışık ve renk düzenlemesi yapılmamıştır.

Her ne kadar Coğrafi Etiketleme özelliği bulunmasa da Nokia’nın Beta aşamasında olan Location Tagger isimli küçük bir ek yazılımı ile fotoğraflara enlem ve boylam girebiliyorsunuz. Yazılım sadece 6210 Navigator’da değil GPS özelliği olan Symbian işletim sistemine sahip bütün Nokia modellerinde çalışıyor. Yazılımla ilgili detaylı bilgi http://www.nokia.com/betalabs/locationtagger adresinde.

PİL
Pil ömrü olarak 2 günlük ortalama süreden bahsetmek mümkün. Çok fazla telefon kullanmayan biriyseniz bunu 3-4 güne de çıkartabiliyorsunuz. Ancak GPS navigasyon fonksiyonunu kullanırsanız birkaç saat içinde pilin biteceği konusunda uyarı yapmak isterim. GPS özelliği çok hızlı pil tüketen bir uygulama (sadece Nokia için değil bu tip özelliğe sahip bütün cihazlar için geçerli bir tesbit). Bu bakımdan özellikle araçta kullanım sırasında mutlaka araç şarjı bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Nokia kutuya böyle bir aksesuar koymamış. Dışarıdan satın almak gerekiyor.

Bu tip ürünlerde sürekli bahsettiğim USB şarj konusuna unutmayayım: Telefon USB bağlantısına sahip olsa da (gerekli kablo kutusundan çıkıyor) bu bağlantı üzerinden şarj yapamıyorsunuz. Bağlantı da standart miniUSB değil. Bu yüzden kabloyu iyi saklamanızı tavsiye ediyorum.

MENU
Yukarıda da bahsettiğim gibi klasik Nokia Symbian telefon menüsü var karşımızda. Ancak bazı ufak tefek değişiklikler de mevcut. Genel menü tasarımı değişmeden bazı uygulamaların yerleri değişmiş.

Daha önce Nokia kullanan biriyseniz sıkıntı yaşamazsınız. İlk kez Nokia kullanacaksanız kısa bir alışma süresinden sonra kolaylıkla telefonu kullanmaya devam ediyorsunuz.

BELLEK
Telefonda 120 MB dahili bellek bulunuyor. Elbette bu bellek yeterli olmayacağından microSD bellek yuvasına sahip. Bu yuvaya 8 GB’a kadar bellek kartı takılabiliyor (inceleme anındaki Firmware’e göre). Yazıyı hazırladığımız tarihte telefon 1 GB bellek kartı ile birlikte satılıyordu. Fiyata dahil olan bu hediyenin kapasitesi genel kullanım için yeterli. Elbette daha fazlasını isteyenler için bellek artırımı da mümkün.

BİLGİSAYAR BAĞLANTISI !“ YAZILIM
Nokia’nın başarılı telefon-bilgisayar iletişim yazılımı PC Suite yardımı ile bilgisayar bağlantısı sağlanıyor. Bunun için gerekli kablo kutusundan çıkıyor ve USB yuvasından bağlanıyor. Yazılım üzerinde yazılacak çok fazla bir şey yok. Her türlü senkronizasyon ve yedekleme işlemlerini PC Suite ile yapıyorsunuz. Hayati önemi bulunan ve mutlaka kullanılması gereken bir uygulama.

FİYAT
Yazı hazırlandığı tarihte telefonun KDV dahil satış fiyatı 620 YTL civarında idi. Bu fiyatı hak eden bir model olduğunu söylemek mümkün. Aynı kategoride çok fazla cep telefonu yok. En azından navigasyon konsepti üzerine üretilmiş model yok. Navigasyon cihazları cephesinde ise 350-400 YTL’den başlayan fiyatlardan söz etmek mümkün. Nokia 6210 yerine ucuz bir telefon alıp yanında bir de navigasyon cihazı alsanız da cebinizde para kalıyor. Ama bu sefer de iki cihaz taşıma durumu söz konusu. Tercihi biraz kullanıcının beklentileri oluşturacak.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Navigasyon için düzenlenmiş özellikler
•Şık tasarım
•Dijital pusula özelliği
•Kullanım performansının yüksek olması

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Ekran büyüklüğü araç içinde navigasyon için yeterli olmayabilir
•Navigasyon hizmetinin 3 aydan sonra paralı olması

SONUÇ - YORUM
Nokia’nın ilk kez denediği navigasyon konseptini taşıyan bir model 6210 Navigator. Biraz iddialı bir telefon olan ürünün navigasyon cihazları karşısında çok şansı yok gibi görünüyor. Öncelikle ekranının biraz büyümesi ve ücretsiz navigasyon gibi hizmetler sunması gerekiyor. Yine de iletişim ihtiyacını karşılarken kaliteli bir navigasyon hizmeti de almak isteyenlerin işine yarayabilecek bir model var karşımızda.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 6210, bluetooth, gprs, GPS, İnceleme, kamera, LED, navigasyon, navigator, nokia, telefon, ürüninceleme, uydu, Video

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

2 Yorumlar »

  1. telefonun sesi nasıl çıkıyor bunun hakkında bi bigilendirme verseniz birde bu naviigasyon heryerde çalışıyormu

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>