Anasayfa » Yazılım, İnceleme

Garmin Mobile XT

Özgür Çetin 21 Ocak 2009 Yazılım, İnceleme 5 Yorumlar

İnceleme konuğumuz ünlü navigasyon firması Garmin’in akıllı telefonlar için ürettiği yazılımı Mobile XT. Akıllı telefonların özelliklerini her geçen gün artırdığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu ürünler sadece iletişim değil aynı zamanda multimedya ve diğer özellikleri ile ön plana çıkıyorlar. Günümüzde ‘akıllı’ kategorisindeki telefonların birçoğu Office dökümanlarını görüntüleyebilme, yazılım yardımı ile farklı özellikler kazanabilme, MSN gibi anında mesajlaşma yazılımlarını çalıştırabilme gibi fonksiyonlara sahip.

GPS yani navigasyon özelliği de son yıllarda akıllı telefonlara eklenen bir fonksiyon. Bazı markalar GPS özelliğinin yanında telefona yüklü ek yazılımlarla navigasyon hizmeti sunarken bazı markalar ise bu işi Google Maps’e havale etmeyi uygun görüyor.
Elbette bazı kullanıcılar için Google Maps ya da bütünleşik yazılımlar yeterli olmayabiliyor. Ya da yeteri kadar özelliği üzerinde barındırmayan yazılımlar can sıkabilir. Hatta Nokia gibi markalar sesli navigasyon hizmetini para ile sunduklarından alternative arama ihtiyacı doğabiliyor.

Farklı firmaların akıllı telefonlar için navigasyon çözümleri bulunuyor. Bunlardan biri olan Garmin, kullanım kolaylığı, gelişmiş arayüzü ve seçtiğiniz bir noktayı SMS ile bir diğer kullanıcıya gönderme gibi farklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Hem Palm, hem Symbian hem de Windows Mobile işletim sistemleri ile uyumlu olan bu faydalı yazılımı siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz:

KUTU İÇERİĞİ
•Yazılımı içeren 1 GB microSD bellek kartı
• mini ve SD bellek kartı dönüştürücüsü
• Türkçe kullanım kılavuzu

GENEL ÖZELLİKLER
• Navigasyon yazılımı
• Symbian, Palm ve Windows Mobile desteği
• 81 ilin haritası (NavCity)
• SMS ile konum gönderme
• 270 bin civarında POI
• Yurtdışında da kullanılabilme (ek harita yükleme ile)
• KDV dahil 200 YTL
• Türkiye Temsilcisi: Baytekin

KULLANIM
Garmin Mobile XT’yi kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey navigasyon özelliği olan bir cep telefonu. Bu cep telefonunun işletim sisteminin Symbian, Palm ya da Windows Mobile olması farketmiyor. Yazılım otomatik olarak gerekli olan dosyayı çalıştırıyor. Ben incelemede Nokia’nın N82 modelini kullandım. Deneme imkanım olmadı ama yazılımın cep telefonları ile dışarıdan iletişim kurabilen harici GPS cihazları üzerinden de çalışabilmesi gerekiyor.

Mobile XT oldukça basit bir arayüze sahip. İkonlar ve diğer bilgiler okunaklı bir şekilde tasarlanmış. Bellek kartını telefona takar takmaz ‘Garmin Mobile XT başlatılsın mı?’ uyarısını görüyorsunuz (Tak Çalıştır). Tamam dediğinizde ise yazılı kısayolunu Uygulamalar bölümüne kopyalıyor ve çalışmaya başlıyor.

Yaptığım denemelerde farklı şehir ve mekanlarda cihazı kullandım. Nokia’nın bütünleşik yazılımına gore (Nokia Maps) çok daha hızlı bir şekilde uydulara bağlandığımı söylemem mümkün. Bazı durumlarda 5-10 saniye içinde uydu bağlantısı gerçekleşiyor.

Garmin’in bu yazılımı ana menüsünde Nereye ve Harita görünümü ikonlarını içeriyor. Nereye kısmında adresler, ev, Contacs gibi seçenekler bulunuyor. Harita görünümünde ise uydunun bağlandığı o anki harita gösteriliyor (bağlantı yoksa en son bağlanılan bölgedeki harita açılıyor).  Eğer uydu bağlantısı yapıldıysa sağ üste köşedeki çekim durum göstergesinden uydu konumlanmasının ne kadar iyi olduğunu görebiliyorsunuz.

Adres girişi içinde önce şehir ismi girmeniz gerekiyor. Ardından sokak ismini yazıyorsunuz ve çıkan seçeneklerden biri seçip oraya götürmesini isteyebiliyorsunuz. Yaptığım incelemede genel olarak yazılımı başarılı bulduğumu söylemem mümkün. Bu tip cihazlarda önemli olan POI (Point of Interest !“ İlgi Noktası) konusunda da başarılı bir yazılım var. 270 bine yakın POI’ye sahip olan ürün, bu anlamda parasının hakkını veriyor.

Yazılımın ev adresinizi kayıt ettiğiniz bir bölümü bulunuyor. Bu sayede başka bir yerden eve gelirken (özellikle bilmediğin uzak bir yerden) doğrudan doğruya ‘eve git’ diyebiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz bir yeri Konumlarım olarak kaydedip daha sonra gitmek istediğinizde navigasyon hizmeti alabiliyorsunuz. Navigasyon hizmeti alırken net ve kolay anlaşılabilir sese sahip bir bayan size direktifler veriyor.

Yukarıda da bahsettiğim 270 bin POI içinde hastane, eczane, eğitim kurumu, postane, restoran, otel gibi mekanlar ve yerler bulunuyor. Bulunduğunuz konuma yakın POI’ler mesafe ve isimleriyle birlikte görüntüleniyor. Özellikle büyükşehirlerde çok kullanışlı olan bu özellik yardımı ile bilmediğiniz yerlerde bile rahatlıkla dolaşmanız mümkün.

Yazılımda bulunan Yol Bilgisayarı özelliği ise en son noktadan itibaren katettiğiniz yolu, ortalama hızınızı, sürüş hızınızı, toplam süreyi, yolculuk süresini ve durulan süreyi gösteriyor. İlginç bir özellik olan bu fonksiyon istatistiki bilgileri merak edenleri sevindirecek bir hizmet.

Ekran görünümünü Gece moduna alarak daha kontras ve gece okunabilecek şekilde bir kullanım mümkün. Bu sayede karanlıkta bile rahatlı görünebilen bir cihaz ortaya çıkıyorki güzel bir özellik.

Yazılım birçok rakibinde olduğu gibi yaya iken ya da otomobil/motosiklet üzerinde iken de kullanılabiliyor. Her iki durumda da bütün özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Öte yandan yazılımda 81 ilin haritası bulunuyor. Büyükşehirlerin tamamı kullanılabilirken, ilçe ve kasabaların hepsi olmasa da birçoğunda yazılımı kullanmak mümkün.

PEER POINT
Yazılım ayrıca benzer yazılımı kullananlara Peer Point adı altında koordinat atabilme özelliği sunuyor. Yani aynı yazılımı kullanan bir arkadaşınız varsa SMS yardımı ile telefonuna konumunuzu göndermeniz mümkün. Konumu alan kişi ise kendi yazılımı ile sizin bulunduğunuz yere navigasyon yaptırabiliyor.

GARMIN ONLINE
Eğer cebinizde GPRS bağlantısı açıksa Garmin Online bölümüne girerek bulunduğunuz yerdeki local hava durumunu görebiliyorsunuz. Hava durumu 6 günlük veriliyor ve genelde başarılı ve tahminleri doğru.

SONUÇ
Cep telefonları ile gelen standart yazılımlardan sıkıldıysanız ya da navigasyon hizmeti için ücret talep eden firmalardan sıkıldıysanız (mesela Nokia), Garmin’in alternative yazılımı Mobile XT’ye göz atmanızı öneririm. Fiyatı 80 Euro civarında olan yazılım bu tip ihtiyacı olanlara hitap ediyor.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: akıllı telefon, garmin, mobile xt, n82, navigasyon, nokia, palm, symbian, ürüninceleme, Windows Mobile, yazılım

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

5 Yorumlar »

 1. Aylardır kullanıyorum, en tatmin edici yazılım olduğunu söyleyebilirim. İstanbul içinde en ücra köşeleri hatta gecekondu mahallesi gibi arka sokakları bile detaylı gösteriyor. Seçeneklerde “en kısa mesafe” seçildiğinde, kestirmelerden yönlendirerek çok dolambaçlı hale getirebiliyor fakat yine de gitmek istediğiniz yere hata paysız yönlendiriyor.

  Benim gibi İstanbul’da doğup büyümüş fakat İstanbul’u bilmeyenler için bulunmaz nimet :)
  Arkadaşlarınızla bir cafede ya da herhangi bir mekanda buluşacaksanız ve daha önceden bilmediğiniz bir yer ise, çok rahatlıkla POI’lerden bulabiliyorsunuz. Ya da nereye gideceğinizi kararlaştırmamışsanız ve bir eğlence mekanı, bar, cafe, sinema arıyorsanız yakınınızdaki mekanları arayabiliyorsunuz, dilerseniz daha ilçe bilgisi girerek uzaktaki mekanları da bulabiliyorsunuz.

  Fiyatı biraz yüksek olsa da yine de bir kez alıyorsunuz ve birkaç sene de güncelleme hizmeti sunuluyor.

 2. Çok güzel bir inceleme olmuş, teşekkürler saygıdeğer editör. Ancak keşke bir adet Palm, bir adet de Windows Mobile’de nasıl çalıştığını gösteren fotoğraflar ya da daha güzeli videolar ekleyebilseydiniz incelemeye.

 3. ÇOK GÜZEL BİR NAVİGASYON PROGRAMI KULLANIYORUM VE ÇOK MEMNUNUM TÜRKÇE SESİ ÇOK ANLAŞILIR FAKAT SADECE SAĞ SOLUNU KARIŞTIRIYOR ARADA SIRADA SAĞ GÖSTERİYOR SOL DİYOR :D

 4. Nokia E71 ‘ de kullanıyorum. Navigasyon olarak çok başarılı ancak pili sömürüyor resmen. 10 dk açık kalınca pil inanılmaz derecede ısınıyor.

 5. kesiNLikLe heRkesiN kuLLaNması geRekeN biR pRogRam.

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>