Anasayfa » USB Bellek, İnceleme

Toshiba USB FlashDrive 16 GB

Özgür Çetin 24 Ocak 2009 USB Bellek, İnceleme Yorum yok

İnceleme konuğumuz Toshiba’nın 16 GB kapasiteye sahip USB belleği FlashDrive. Ürün hem boyutları hem de hızıyla dikkat çekici bir USB bellek.

USB bellekler artık iyiden iyiyeye hayatımıza girdiler ve yerleştiler. Genç nesil pek hatırlamasa da benim gibi 30’lu yılların ortalarında olanlar disket sürücüleri iyi bilirler. Sadece ve sadece 1.44 MB kapasiteye sahip olan bu cihazların yerini alan USB bellekler günümüzde devasa kapasiteleri ile dikkat çekiyorlar. Hatta geçtiğimiz günlerde video incelemesini yaptığım 32 GB’lık USB bellek konunun geldiği noktayı çok net bir şekilde gösteriyor.

Ülkemizde ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayarları ile bilinse de (uzun yıllardır bu alanda bulunduğundan) Toshiba, flash bellek teknolojisinde de ismi geçen ve hatırı sayılır markalardan biri. Son olarak SanDisk ile yaptığı işbirliği neticesinde bu alandaki konumu güçlendiren firma hafıza kartı ve USB bellek üretimi de yapıyor.

İnceleme için bize gönderilen model ise FlashDrive ailesinin en son üyelerinden biri. ReadyBoost özelliği ile belli bir rakamın üzerinde okuma/yazma hızına sahip olan ürün, 16 GB kapasiteye sahip. Bu devasa kapasiteli ürünü siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz:

KUTU İÇERİĞİ
•Toshiba USB FlashDrive 16 GB
•Taşıma askısı

GENEL ÖZELLİKLER
•16 GB kapasite
•ReadyBoost özelliği
•Saniyede 4.5 MB yazma hızı
•Saniyede 18 MB okuma hızı
•Bu kapasiteye yaklaşık 4000 MP3 ya da 4200 JPEG fotoğraf yükleyebilme
•USB 2.0 desteği
•Hediye boyun askısı
•Vista, XP, Windows 2000, Mac ve Linux uyumlu
•Türkiye Temsilcisi: Multimedya Bilgisayar
•KDV dahil 68 YTL

TASARIM
Şık tasarımlı bir ürün var karşımızda. Siyah gövdenin üzerined LED bir lamba bulunuyor. Yeşil renk bir ışık yayan lamba dosya aktarımı sırasında yanıp sönerek kullanıcıya yardımcı oluyor. Koyu renkli ama şeffaf tasarlanan kapak özel bir şekle sahip. Bu şekil cihazın arka yüzünde de bulunuyor ve bu kapağı arka yüze takarak kaybolmasının önüne geçmiş oluyorsunuz.

Ayrıca ürünü boynunda taşımak isteyenler için de boyun askısı imdada yetişiyor ki buda kutusundan çıkan ücretsiz bir aksesuar.

KULLANIM
Bütün USB belleklerde olduğu gibi kutusundan çıkarırır çıkarmak kullanmaya hazır bir ürün var karşımızda. Cihazı FAT 32 ya da NTFS olarak formatlayabiliyorsunuz. Eğer 2 GB’tan büyük tekil dosyalar (HD film gibi) kopyalamayı düşünüyorsanız mutlaka NTFS formatını atmanız gerekiyor. Çünkü FAT 32formatı 2 GB’tan büyük dosyaların kopyalanmasına izin vermiyor.

USB belleğin kapasitesi 16 GB olsa da bu tip ürünlerde standart olduğu üzere belli bir miktarını kullanamıyorsunuz. Kullanılabilir kapasite 15.1 GB.

USB bellekle birlikte herhangi bir yazılım verilmiyor. Şifreleme ya da güvenlik için kullanabileceğiniz ücretsiz çözümler bulunsa da üzerinde basit de olsa bir yazılımın gelmesi fena olmazdı. Yine de elzem bir eksiklik değil.

Genel olarak  FlashDrive  başarılı bir USB bellek. Toshiba, yılların tecrübesi ve bu alandaki hakimiyetini iyi aktarmış. Kapasitede birçok kullanıcı için yeterli. Yanınızda binlerce fotoğraf ve MP3 taşımak güzel bir duydu. Ayrıca ziyarete gittiğiniz bir arkadaşınızdan beğendiğiniz dokümanları ‘yerim yetmez’ korkusu yaşamadan almanız da cabası.

READYBOOST
Ürünün standart USB bellek özelliklerinin dışında en önemli fonksiyonu Vista işletim sisteminde kullanılabilen ReadyBoost desteği. ReadBoost, Windows Vista ile hayatımıza yeni giren bir kavram. Bu işletim sistemi bilgisayara takılan USB bellekleri, takas dosyalarını yazmak için kullanabiliyor. Bu sayede bazı yazılımlar daha hızlı çalışıyor ve bilgisayarın performansı biraz artıyor.

Ancak bir USB belleğin ReadyBoost özelliğine sahip olabilmesi için belli teknik şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bunların başında da erişim hızının yüksek olması gerekiyor. Ayrıca rastgele 4 Kbyte dosya için minimum 5 Mbyte/sn okuma, rastgele 512 Kbyte için minimum 3 Mbyte/sn yazma hızına sahip olması gerekiyor. ReadyBoost desteği sadece USB bellekler için değil aynı zamanda hafıza kartları (SD ve CompactFlash) içinde geçerli olan bir özellik.

Bu özelliği kullanmak için önce Windows Vista kurulu bir bilgisayar bulmanız ve Toshiba FlashDrive’ı bilgisayara takmanız gerekiyor. Daha sonra belleğin üzerine sağ tıklayıp ReadyBoost bölümünü seçmeniz gerekiyor. Burada Use Device seçeğini aktif hale getirip, belleğin ne kadarını bu işlem için kullanacağınızı belirtiyorsunuz. Bu işlemin ardından belleğin içinde seçtiğiniz alan kadarlık bir döküman oluşuyor ve bu seçtiğiniz bellek miktarı takas dosyaları için kullanılıyor.

ReadyBoost özelliği Vista ilk piyasaya sürüldüğünde çok övülmüş ve elzem bir özellik olarak lanse edilmişti. Ancak aradan geçen zamanda pratikte fazla işe yaramadığı ve gerekli olmadığı da ortaya çıktı. Düşen bellek fiyatları ve hızlanan sabit diskler bu tip bir ihtiyacı ortadan kaldırdı. Ancak bu teknolojinin en güzel USB belleklere belli bir okuma/yazma limitini getirmiş olması. Her önüne gelene laf olsun diye verilen bir imtiyaz olmadığından bu uyumluluğa sahip olan USB belleklerin belli bir hızın üzerinde olduğunu öngörmek mümkün.

PERFORMANS
Ürünle ilgili Yaptığımız testlerden ilki dosya okuma ve yazma:

Fiziksel testlerde cihazın iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz. Çoklu dosya testinde (ki içinde farklı büyüklüklerde 405 adet dosya olan bir klasör) yazma hızı 3.2 MB civarında. Aynı boyuttaki tek dosya içinse 7.7 MB’lık bir yazma performansı mevcut. Fiziksel testleri Vista kurulu bir bilgisayarda yaptık. Sonuçların ortalamanın üstünde olduğunu ve üzerindeki rakamın ortalama olarak verildiğini söylemem mümkün.

Sentetik testlerde ise HDTune ve FlasMemory Toolkit kullandım. HDTune ile alınan sonuç:

FlashMemory Toolkit ile alınan sonuçlar:

USB belleğin üzerinde de yazan okuma/yazma hızları 4.5/18 MB.  Gerek sentetik gerekse fiziksel testlerde cihazın vaad ettiği hızları fazlasıyla sağladığını gördüm. Hatta bazı testlerde verilen hızların üstüne çıkıldığını söyleyebilirim. Örneğin FlashToolkit testlerinde minimum yazma hızı 8.4 MB çıktı. Elbette bu testler sentetik test olduğundan genel bir hüküm vermek yanlış. Yine de USB belleğin ortalamanın üstünde bir performansa sunduğunu söyleyebilirim.

FİYAT
Ürünün fiyatı muadilleri ile karşılaştırdığımızda ortalama seviyede görünüyor. Hem ReadyBoost hem de 16 GB USB bellekler genelde 55-60 TL civarında başlayan bir fiyat aralığına sahipler. Yazı hazırlandığı tarihte Toshiba FlashDrive’ın satış fiyatı 68 TL idi. Performans ve kapasitesine göre makul bir fiyata sahip olduğunu düşünüyorum.

BEĞENDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•ReadBoost desteği
•Okuma/yazma hızları
•Kapağın kendi üzerinde taşınabilmesi

BEĞENMEDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•Güvenlik ve şifreleme için ek yazılım verilse iyi olurdu

SONUÇ - YORUM
Toshiba’nın ortalamanın üstünde okuma/yazma hızlarına sahip modeli FlashDrive özellikle büyük boyutlu dosyaları transfer ederken size üzmeyecek bir USB bellek. ReadBoost desteği de okuma ve yazma hızlarının iyi olmasını garanti ediyor. Bugünlerde yüksek kapasiteli USB bellek ihtiyacınız varsa Toshiba iyi bir seçim olabilir.

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 16GB, bellek, flashdrive, hafıza kartı, İnceleme, ReadyBoost, Teknoloji, toshiba, ürüninceleme, usb

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>