Anasayfa » Taşınabilir Disk, İnceleme

Seagate Freeagent Xtreme 1TB

Özgür Çetin 18 Mart 2009 Taşınabilir Disk, İnceleme 5 Yorumlar

Bilgisayarınıza harici bir sabit disk aldığınızda “Herhalde bu kadar disk alanı ben uzun süre dolduramam” diye düşündüğünüz olmuştur. Ama bir süre sonraki bakarsınız ki, sabit disk dolmuş ve yeni bir tanesini almaya ihtiyacımız var. Bu depolama ihtiyacınıza gerçekten bir süre ilaç olacağına inandığımız 1 TerraByte (1000 GB) Seagate Xtreme 1TB harici sabit diski sizin için inceledik.

KUTU İÇERİĞİ
•Seagate Xtreme 1TB (1000 GB) Harici Sabit Disk
•Dik Tutucu Ayak
•220V AC Adaptör
• USB 2.0 Kablosu
•Firewire 400 Kablosu
• Yazılım CD’si ve Kılavuz

TEKNİK ÖZELLİKLER
•7200 RPM 1TerraBayt Sabit Disk
• USB 2.0 - 480 mb/sn erişim hızı
•FireWire 400 : 400 mb/sn erişim hızı
•E-Sata : 3GB/sn erişim hızı
•Windows için Seagate Manager yazılımı
•Linux ve Macintosh Uyumlu

TASARIM
175.0 mm x 33.7 mm x 172.0 mm boyutlarına sahip Xtreme 1TB hem dikey. Sabit diski isterseniz yatay şekilde veya dikey şekilde kullanabiliyorsunuz. Neredeyse küçük bir anakart boyutunda olan cihazı kutu içeriğinde bulunan stand ile dik şekilde kullanmak yerden tasarruf sağlıyor. 1,39kg ağırlığında olan Xtreme 1TB sert bir plastik kasaya konulmuş ve ön tarafta ilginç tasarımı ile çeken aydınlatma ledlerinin olduğu bölüm dikkat çekiyor. Cihazın arka yüzünde ise 1 adet USB 2.0, 1 adet E-Sata (External SATA), 2 adet Firewire 400 ve AC adaptör soketi bulunuyor. Seagate hem PC hem de Macintosh’lar için gerekli bütün portları koyarak cihazı profesyonel alanda kullanabilir kılıyor.

KURULUM
Xtreme 1TB’i çalıştırmak için sadece USB bağlantısını yapmak yeterli değil. Sabit diskin AC Adaptörünü takmanız da gerekmekte. Gerekli kabloları bağladıktan sonra, Windows sürücü doğrudan tanıyor ve sabit diske ulaşabiliyorsunuz. Sabit diske ilk göz attığınızda, Seagate tarafından Seagate Manager disk yedekleme/şifreleme yazılımının kurulumunu
buluyorsunuz. Bu yazılımı kurduktan sonra cihazın performansını test etmeye başlayabiliriz.

PERFORMANS
AMD 2800 Sempron 2800+ 1.6Ghz işlemciye sahip Windows XP Service Pack 3 yüklü ve NEC PCI Kart USB 2.0 veri kapısı üzerinden cihazın veri aktarım hızı iki farklı yolla test ettik.

Aldığımız sonuçlar şöyle:

1) HDTach yazılımı performans testi:
HDTach yazılımı ile cihazın saniyede 11 MB veri aktarabildiğini tespit ettik.

2) Gerçek hayat test - kronometre ile süre testi:
Toplam 845 MB yer kaplayan 4009 dosyanın aktarım süresi:  2 dakika 58 saniye
714MB yer kaplayan tek bir dosyanın aktarım süresi:  1 dakika 49 saniye

USB 2.0 veri yolunun limitleri düşünüldüğünde Xtreme 1TB’in oldukça iyi bir sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Cihazda daha önce de belirttiğimiz gibi 300 MB/sn aktarım hızına ulaşabilen e-SATA (harici SATA) veri yolu da mevcut. e-SATA özellikli bir PC ile Xtreme 1TB’in çok daha iyi performans sağlayacağından eminiz. Ancak Seagate bu kadar üst seviye bir üründe kutu içeriğinde e-SATA kablosunu son kullanıcıya sunmuyor. Açıkçası profesyoneller için bu kablonun da paket içinde yer almasını isterdik.

Seagate Manager Yazılımı

Seagate, XTreme 1TB ile birlikte Seagate Manager yazılımını da ücretsiz olarak sağlıyor. Bu yazılımla yapabildiklerimize bakarsak:

* BackUp (Yedekleme):
Simple Backup seçeneği ile “My Documents” (”Belgelerim”) klasörünü her gün otomatik olarak saat 22:00′de yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. custom Backup (Özel Yedekleme) ile bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörü veya komple bir diski haftanın herhangi bir günü herhangi bir saatte şifreli veya şifresiz olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

* Sync (Senkronize):
Birden fazla PC’de aynı dosyaları eş zamanlı tutmak istiyorsanız, bu özelliği kullanabilirsiniz. Simple Sync ile sadece “Belgelerim” klasörünü, Custom Sync ile istediğiniz klasörü birden fazla PC’de otomatik olarak senkronize edebilirsiniz.

* Security (Güvenlik):
Bu özelliktle istediğiniz dosyaları şifreli şekilde depolamanız mümkün. Dosyaları otomatik olarak yazılımına sürükleyip bırakıp şifreleyebilir veya açabilirsiniz. Seagate Manager’ın kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
• eSATA, FireWire400 ve USB 2.0 Bağlantı Seçeneği
• Hızlı veri aktarım
• Kullanışlı Seagate Manager yazılımı
• Makul fiyat

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
• E-Sata kablosunun kutu içeriğinde bulunmaması

SONUÇ
Piyasada 138 USD + KDV fiyatla satılan Seagate Xtreme 1TB hem iş yerlerinde hem de evde kullanılmaya uygun, E-SATA gibi hızlı veri aktarımı seçeneğine sahip olması ile bizden tam not aldı. Seagate Manager yazılımı da özellikle profesyonel kullanım için birebir. Tek eksik olarak kutu içeriğinde e-SATA kablosunun bulunmamasını gösterebileceğimiz Seagate FreeAgent Xtreme 1TB’ı tavsiye ederiz.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: 1 TB, disk, firewire, freeagent, sabit disk, seagate, ürüninceleme, usb, xtreme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

5 Yorumlar »

  1. Güzel bir alet E-sata olmasıda cihazı bir adım öne çıkarmış.Fiyatıda makul bir seviyede…

  2. iyide neden e sata özelliğini test etmediniz anlamıyorum

  3. Desk modeli evde usulca yatıyor. 2 kez kullanamadan bozuldu zımbırtı…

  4. e-satayı test etmediler çünkü dandik. ben e sata kablosu aldım daha hızlı çalıştırayım diye ama laptop’u biraz oynatayım bağlantı kesiliyor kesinlikle işe yaramayan bir özellik e-sata kablosu sert bir kablo kolay kolay kıvrılmıyor ve en ufak bir harekette bağlantı kesiliyor şimdi ben neye yanayım sırf e-sata yüzünden bu ürünü tercih ettim olanlara bakın birşey kopyalarken çok korkuyorum bile ya bağlantı koparsa da dosyam kaybolursa diye onu bırakın bir de hardiske zarar verirse veri kurtarmayla uğraş 960 GB verim var 1GB 15 TL olduğunu düşünürsek…

  5. Arkadaşlar ready boost özelliği varmı

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>