Anasayfa » Ekran Koruyucu Film, İnceleme

Brando ekran koruyucu film

Tolga Ateşel 15 Nisan 2009 Ekran Koruyucu Film, İnceleme 2 Yorumlar

Özenerek aldığımız elektronik cihazlarımızın başına gelebilecek herhalde en kötü şey daha hevesimizi bile alamadan cihazın düşmesi, ekranının çizilmesi, kasasının çatlaması ya da kırılması ve benzeri kötü şeylerin başına gelmesi. Günümüzde kasa imalatı konusunda birtakım iyileştirmeler olduğunu ön kabulle, bir cihazın başına gelebilecek en kötü şeyin ekranının çizilmesi veya kırılması olarak basite indirgeyebiliriz. Sürekli bizimle yüzyüze gelen kısım ekran olduğu için bu çizik ya da kırıklar hem canımızı sıkar hem de yepyeni cihazımızla olan heves ilişkisini olumsuz etkileyebilir veya bizi masrafa sokar. İşte bu noktada imdadımıza koruma amaçlı aksesuarlar yetişir.

Şahsen 5 yıl önce keşfettiğim bir Hong Kong mağazası olan Brando’nun -diğer ürünleri gibi- bu ürünü de rakipsiz. Hemen her tür cihaz için üretilmiş ve lazer ile kusursuz bir şekilde kesilerek hazırlanmış koruyucuyu alıp cihazın ekranına yapıştırdığınızda hem cihazın ekranına tam oturur hem de hava kabarcığı kalmaz.

Brando ekran koruyucu kullanıcının zevkine göre 2 tipte üretiliyor: Anti-glare (parlamasız) ve UltraClear (parlak). Anti-glare versiyonu ipeksi görüntü verip bir miktar görüntü kaybı yaşatsa da parmak izi ve çizilmelere karşı son derece koruyucu. UltraClear versiyonu adından da anlaşılacağı gibi son derece net bir görüntü veriyor. Hatta ekranın üzerinde koruyucu var mı yok mu anlamanız neredeyse imkansız. Sağlamlık konusunda ise her 2 versiyon da aynı yapıdadır, çizilmezler. Çok sert bir cisimle çizilmiş olsa bile bir süre sonra o çizik kaybolur. Ben şahsen Anti-glare versiyonunu tercih ediyorum, parmak izi ve konuşma sonrasında ekranda kalan temizlemesi zor olan cilt yağı beni son derece rahatsız eder, sırf bu yüzden bile alınıp kullanılabilecek bir üründür bana göre.

Öne çıkan özellikleri
• Çıkartılabilir ve yeniden takılabilir
• Yıkanabilir
• Çizilmez
• Toz tutmaz
• Parlamayı engeller (Anti-glare versiyonu)
• Çok net bir görüntü sağlar (UltraClear versiyonu)
• Kolayca takılabilir

Uygulanması
Uygulamak için öncelikle güderi ve benzeri tüy toplayıcı yumuşak bir bezle ekranı iyice temizlemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, koruyucu film ile ekran arasında küçük tüylerin kalmaması olmalı. Çünkü bu tüyler sizi rahatsız eder. Yapıştırma mekanı olarak tuvalet ya da banyoları tercih edin çünkü o bölümlerde evin diğer bölümlerine oranla havada uçuşan minik tüy miktarı daha azdır. Hatta banyo sonrası buharlı bir banyoda bu işlemi gerçekleştirmek koruyucu film ile cihazın ekranı arasına toz girmesi ihtimalini engelleyecektir.

Anti-glare olanı yapıştırmak için ekstra bir efora gerek yok, çünkü küçük kılcak tüyleri göstermeyecek kadar grenli bir yapıya sahip. Bir ucundan tutarak önce bir düz kenarını oturtun sonra yavaşça bırakın, kendisi oturacaktır. Ekrana tam dik hale gelene kadar ucunu tam bırakmayın. Uç kısmını bıraktıktan sonra çok kolay bir şekilde oturacağını ve az miktarda hava kabarcığı kaldığını göreceksiniz. Diyelim kabarcık kaldı dert etmeyin, kenarlara doğru ekranı ovuşturarak hava kabarcıklarını kenarlara doğru itin ve cihazınızı ‘ekranı çizilecek korkusu’ olmadan rahatça  kullanın.

Uzun süreli kullanım
Brando ekran koruyucular gerçekten de uzun süreli kullanımlar için çok uygun. Diyelim koruyucunuz eskidi -ki bunun 1 sene gibi bir sürede olacağını pek sanmıyorum- ve onu çıkartmak istediniz, daha önce başka marka koruyucularla yaşadığım deneyimlerimde ekran koruyucuyu ekrana zarar vermeden çıkartsam dahi üzerinde kalan yapışıklığı temizlemek çok fazla vaktimi almış ve canımı sıkmıştı. Brando ekran koruyucu ile böyle birşey yaşamanıza ihtimal yok, çünkü alt kısmı yapışkanlı bir yapıya sahip olmasına rağmen asla ekran üzerinde yapışıklık ya da iz bırakmıyor.

Nasıl satın alınır
Hong Kong menşeili bir firmanın ürünü olan Brando Ekran Koruyucu’yu http://shop.brando.com.hk/ sitesinden, üye olmaya gerek kalmadan alabilirsiniz. Dünyanın her yerine gönderim yapabilmekteler. Normal gönderi yöntemini seçtiğinizde Türkiye’ye 1 hafta ile 10 arasında bir sürede ürünler ulaşmaktadır.

Sonuç
Gün içinde her an elimizde olan, düşme ya da bir çizici cisimle (anahtar, bozuk para vs.) yakın temas halinde bulunan mobil cihazların başına gelebilecek ekran çizilmelerini ortadan kaldıran bir aksesuar olan Brando Ekran Koruyucu özellikle cihaz ekranındaki çizilme ve kırılmaların tamamen önüne geçen harika bir ürün olarak bize hizmet ediyor. Ekran fiyatlarının 80-100-150$ ya da € mertebelerinde olduğu günümüzde 10$’lık fiyatı ile kullanıcıları birçok dertten kurtarıyor. Ürünü her mobil cihaz kullanıcısına şiddetle tavsiye ediyorum.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: blackberry, brando, Cep Telefonu, ekran koruyucu, ürüninceleme

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

2 Yorumlar »

  1. Sizin bu yazınızı okuduktan sonra bende alışveriş yaptım. KM900 Arena için her iki koruyucudan ve kristal kasa aldım .3$ lık spipping için 7-20 demişler bakalım ne kadar sürede gelecek. Teşekkürler.

  2. iyi günler nokia 5530 telefonum için ekrankoruyucu film varmı?
    teşekkürler

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>