Anasayfa » Dijital Fotoğraf Makinesi, İnceleme

Canon EOS 500D (Ön İnceleme)

Canon’un giriş seviyesine Full HD video kalitesini getiren dijital SLR modeli EOS 500D’nin ön incelemesi ilk kez ve sadece uruninceleme.com’da. Canon Türkiye’den ‘EOS 500D’yi görmek ister misin?’ teklifi geldiğinde epey heyecanlandım. Her ne kadar artık bu tip yeni ürünlere alışık biri olsam da ürünü ilk kez inceleyecekler arasında olmak benim için önemli bir detaydı. Ön incelemesini yaptığımız ürünü Canon’un Türkiye ofisinde birkaç saat kullanma imkanım oldu. Çektiğim fotoğraf ve videoları almam mümkün olmadı. Çünkü cihaz ilk örneklerden biriydi ve fotoğraf/video kalitesini tam olarak yansıtmıyordu. Ürünün ön incelemesine geçmeden önce Canon’un giriş seviyesi dijital SLR macerasına tarihi bir perspektiften bakalım:

GİRİŞ SEVİYESİNDE BİR İLK: EOS 300D
Dijital SLR ürünleri makul fiyatlarla karşımıza çıkaran ilk marka 2003 yılında Canon oldu. EOS 300D modelini piyasaya süren firma, plastik gövde, üst seviye modellere göre kırpılmış özellikler gibi fonksiyonlarla bütçesi yeteri kadar yüksek olmayan giriş seviyesi tüketicileri hedef almıştı. Satıldığı dönemde 1000 dolar gibi bir etikete sahip olan ürün, büyük ilgi görmüş ve ilk olmanın getirdiği Pazar liderliği koltuğuna oturmuştu. Öncü bir cihaz olan 300D’yi daha sonra başka markaların modelleri de takip etmişti.

6.3 Megapiksellik 300D’yi 2005 yılının başında 8 Megapiksellik 350D, 2006 yılının ortalarında 10.1 Megapiksellik 400D ve son olarak 2008 yılının başında 450D takip etti. Her yeni modelde yerini sağlamlaştıran Canon, giriş seviyesi pazarının hakimi halini geldi. Hatta bu alanda 2008 yılının ortalarında 1000D isimli giriş seviyesinin de altı kabul edilebilecek modeli piyasaya sürdü.

Bu kısa girişten sonra Türkiye’deki ilk ve en detaylı 500D ön incelemesine devam edelim:

CANON EOS 500D TEKNİK ÖZELLİKLER
•15.1 Megapiksel çözünürlük
•Full HD video kayıt (1920×1080 piksel. Saniyede 20 kare
•3 inç LCD ekran (920 bin piksel)
•Saniyede 3.4 kare seri çekim
•9 noktalı netlik sistemi
•Digic 4 imaj işlemisi
•22.3×14.9 mm CMOS sensör
•HDMI çıkışı
•1.6X fokal çarpan
•3200’e kadar ISO değeri kullanabilme
•Saniyede 3.4 kare seri çekim
•CD Live View özelliği
•Entegre Toz Temizleme sistemi
•Türkçe dil desteği
•USB 2.0
•SDHC uyumlu SD bellek kartı yuvası

TASARIM
Canon ürünlerinde görmeye alışıtğımız tasarım anlayışı 500D’de de bulunuyor. Bir önceki nesil 450D benzeri olan üründe bazı tuşlar tamamen yer değiştirmiş, ayrıca üst menüde bulunan çekim modları düğmesi de epey değişmiş. LiveView modu da artık bu düğmeye entegre edilmiş. Benzer şekilde video modu da aynen kompakt fotoğraf makinelerinde olduğu gibi bu düğme üzerinde bulunuyor.

Bu seride adet olduğu üzere benzer tasarım anlayışı EOS 500D modelinde de var. Ancak detaylara baktığınızda ufak tefek farklılıklar ve farklı kullanımlar da mevcut. Uzun lafın kısası; daha önce Canon kullanan biriyseniz 500D size yabancı gelmeyecektir.

KULLANIM
Yenilenen üst tarafta bulunan çekim modları düğmesi ve LCD ekrana entegre edilen detaylı bilgiler bölümü sayılmazsa cihaz üzerinde çok fazla bir değişiklik bulunmuyor. LCD ekran entegrasyonu yardımı ile diğer markalarda da gördüğümüz bu ekrandan bilgileri görme ve düzenleme yapabilme olayı 500D’ye gelmiş. Yeri gelmişken belirteyim ekranın boyutu 3 inç ve 920 bin piksel olduğu için çektiğiniz fotoğraf ve videolar gerçekten çok iyi görünüyor. Hatta normalden iyi göründüğünü de belirteyim. Bu bakımdan son kararı vermeden önce alınan sonuçlara bilgisayarda bakmanızı öneririm.

Öte yandan LCD ekran ile fonksiyonların entegrasyonu iyi olmuş. Önceki model olan 450D’de bilgiler LCD ekrandan görülebiliyordu ancak müdahale etmek mümkün değil. Yeni modelde ise bilgileri hem görüp hem de müdahale edebiliyorsunuz. Faydalı bir özellik.

Ürünün toplam ağırlığı (pil ve bellek kartı dahil) 524 gram. Objektifle birlikte bu rakam biraz daha artıyor. Ağırlık anlamında 450D ile aynı değere sahip. Özelliklerin artırıldığı düşünülürse oldukça hafif bir makine olduğunu söyleyebiliriz. Zaten son yılların yükselen trendi küçük ve hafif dijital SLR modeller oldu.

Cihazın kullanımı ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Hatta örneğin yeni eklenen Creative Auto (Çekim modları menüsünde CA ile gösteriliyor) modu yardımı ile Alan Derinliğini artırma/azaltma, Parlaklığı artırma/azaltma sonucu verebilecek ayarları düzenleyebiliyorsunuz. Benzer şekilde Movie modu da cihazın çekim modlarına eklenmiş.

500D’de firmanın bir üst seviye modeli 50D’de de bulunan CMOS sensör kullanılıyor. Bu sensörün fokal çarpan değeri ise 1.6X. Canon yıllardır giriş seviyesindeki modellerinde benzer fokal çarpana sahip sensörler tercih ediyor. Uzun vadede full frame (36×24 mm) sensörleri bu kategoride de görmek temennisi ile.

LIVE VIEW
Canon’un uzun süredir giriş seviyesi modellerinde bulunan LiveView yani LCD ekrandan gerçek zamanlı görüntü verebilme özelliği bu üründe de mevcut. Hızlandırılan ve geliştirilen bu mod sırasında hızlı bir şekilde netlik yapmak mümkün oluyor. Tabi bunun için seçtiğiniz objektifin de hızlı ve motorlu bir model olması işinizi çabuklaştırıyor. Benzer şekilde bu mod özellikle video çekimleri sırasında da kullanılıyor. Çekmek istediğiniz konuyu LiveView modunda görüp kaydınızı rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

HD VİDEO
Canon’un bu yeni modeli HD yani High Definition – Yüksek Çözünürlük modunda video çekebiliyor. Çekilen videolar Full HD dediğimiz türden. Yani 1920×1080 piksel ebadında. Saniyede 20 kare yapılan çekimler SD bellek kartına kayıt ediliyor. Video çekimi sırasında ses kaydı da yapılıyor. Ama Canon’un dünyanın ilk Full HD video çeken modeli EOS 5D Mark II’de olduğu gibi harici mikrofon girişi bulunmuyor. Bunun yerine bütünleşik bir mikrofon tercih edilmiş. Giriş seviyesi bir model olduğundan harici mikrofon girişini de çok aramamak lazım zaten.

3

Video çekim sırasında yaşanan en büyük sıkıntılardan biri olan Otomatik Netlik sorunu 500D’de yok. Yani kayıt yaparken aynı zamanda netliği de değiştirebiliyorsunuz.   Bu kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlıyor. Ayrıca konunun hareketli olduğu durumlarda anında netliği düzenlemesine imkan tanıyor.

‘Video dijital SLR bir fotoğraf makinesi için gerekli mi?’ sorusu aklınıza gelebilir. Bu soruya kesin evet ya da hayır demek biraz zor. Kullanıcının beklenti ve ihtiyaçları video özelliğinin gerekliliğini belirliyor. Biri için önemli olan bu özellikk bir başkası için hiç gerekli olmayabiliyor. Tercih size kalmakla birlikte özellikle yarı profesyonel ya da profesyonel kullanıcılar için objektif değiştirerek farklı sonuçlar elde edebilme imkanı dijital SLR cihazların video çekim özelliğini cazip hale getiriyor.

Yazının girişinde de bahsettiğim gibi örnek ürünle video çekimleri de yaptım. Ancak bunları okuyucularımızla paylaşamıyoruz. En azından satışta olan bir EOS 500D modelini incelemeden bu mümkün olmayacak.

BELLEK
Canon’un yeni modeli 500D, SDHC uyumlu SD bellek yuvasına sahip. Ürünle ilgili küçük bir hatırlatma yapmakta da fayda var: Eğer bu ürünü satın almak isterseniz yanında alacağınız bellek kartının mutlaka ama mutlaka Class 6 hızını desteklemesine dikkat edin. SDHC bellek kartlarında hızı belirleyen bir etken olan Class, 2 , 4 ve 6 olarak (8 olan ürünler henüz yaygınlaşmadı) tanımlanıyor. Bu değer bellek kartının saniyedeki minimum yazma hızının MB cinsinden değeri. Bu rakam büyüdükçe daha hızlı bir bellek kartı ile karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. SDHC kartlar ile ilgili detaylı bilgi bu makalemizde:  http://www.uruninceleme.com/sdhc-kartlar-ile-kapasiteyi-yukseltin-2/

Full HD video çekebilen 500D’nin verimli ve kesintisiz video kaydı yapabilmesi için en az  Class 6 hızına sahip bir bellek kartı kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde videoda atlama ve sürekliliği bozacak sorunlar meydana gelebiliyor. Biz testimizde Class 6 bir bellek kartı kullandık ve sorun yaşamadık.

Son olarak ürünün Eye-Fi adı verilen kablosuz olarak dosya aktarabilen özel bir bellek kartı teknolojisini desteklediğini de belirteyim. Bu bellek kartı yardımı ile (bu desteğe sahip olan fotoğraf makinelerinden) kablosuz olarak fotoğraf aktarımı yapabiliyorsunuz. Güzel ve kullanışlı bir özellik.

SONUÇ
Canon’un yeni giriş seviyesi modeli EOS 500D ile ilgili genel  fikir edinebileceğiniz bir yazı hazırladım. Full HD video çekebilmesi, 3 inçlik yüksek çözünürlük ekranı, 15.1 Megapiksel gibi yüksek bir çözünürlüğü ile EOS 500D, kendi alanında yine öncü bir model olmaya devam ediyor. Ürünün artıları ve eksileri hakkında net bir şey söylemek için erken. Satışa sunulan bir versiyon elime ulaştığında örnek video ve fotoğraflı detaylı bir yazıyı sizlerle paylaşacağım.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Tags: canon, eos 500D, fotoğraf makinesi, full hd, kamera, ön inceleme, sd, sdhc, ürüninceleme, Video

Bu Konu İle İlgili Yazılar

Diğer Yazılardan Bazı Başlıklar

4 Yorumlar »

  1. [...] selam) EOS 500D’yi ilk kez ön inceleme fırsatını vermişti bana (yazısı da burada: http://www.uruninceleme.com/?p=9876). Cihazın satılan bir versiyonu geldiğinde de ilk kez yine bana gönderdiler. Ben de hızlı bir [...]

  2. Thanks for posting, I’ll definitely be subscribing to your blog.

  3. [...] Canon EOS 500D’nin önincelemesi yapılmış. [...]

  4. Özgür bey harika paylaşım için tşkler ben sedat

Sen de yorumunla katkıda bulun

Yorumları takip etmek için geri bildirim olarak websitesine ekleyebilir. Ya da RSS ile takip etmek için tıkla

Yazın içerisinde kullanabileceğin HTML komutları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>