Ürün İnceleme, Ürün / Şirket Yorum Sitesi

Call of Duty 4: Modern Warfare

!œSavaş alanında olmadan savaşmak! kavramını hayatımıza sokan 3-4 bilgisayar oyunundan biridir Call of Duty serisi. Sanal savaş bu mudur? Bence değildir. Çünkü Call of Duty serisinin hangi oyununu oynarsanız oynayın, saklandığınız objenin üzerinden yanından ya da herhangi bir noktasından çıkartıp bakmak isteyeceğiniz gözleriniz ve gözlerinizi barındıran kafanız sizin için hayati değerlidir.

UYARI: OYUN ŞİDDET SAHNELERİ BARINDIRDIĞINDAN YAZI İÇERİĞİNİN KÜÇÜK YAŞTAKİLER TARAFINDAN OKUNMASI VE VİDEOLARIN İZLENMESİ SAKINCALI OLABİLİR.

Bu hissi yaşatır size Call of Duty serisi oyunları. Öncelik ölmemenizdir. Pardon pardon, öncelik !œöldürerek! ölmemenizdir. Akıllı savaşmak kazanmaktır ve bunun da bilincini size enjekte eder bu oyun. İlk oyunlarda bu gerçeklik hissi ile İkinci Dünya Savaşı tarihi birleştirilmiş, ortaya sizin ortaokul ve lise dönemlerinde tarih derslerinde müfredatta anlatılan savaş cephelerini yaşama fırsatı doğmuştu.

Tamam, Rusya’nın soğuğunda donmuyorduk ya da Omaha sahiline çıkartma yapılırken belimize kadar su gelmiyordu fakat ortada bütün bunları yok eden bir olgu vardı. Oyun her yönüyle gerçekti. Oynanış olsun, oyun içi mekânlar olsun, insanın üzerinde bıraktığı etkiler olsun hepsi gerçekten bir askerin o an orada bulunduğu psikolojiyi size yaşatıyordu.

Ve şimdi sıra sizi modern dünyanın savaş sanatları ile süslü topraklarında süründürmeye gelmişti. Biz oyuncular olarak (özellikle İkinci Dünya Savaşı teknolojilerine ve zamanın gelişimlerine hayran olan ben) bu modern gelişimin sonucunu merak ediyorduk. Ortada dönen çok büyük vaatler vardı. Eski teknoloji Call of Duty yenilenecekti ve modern dünyaya ayak uyduracaktı. Ya uyduramazsa? Enfes bir serinin sonu gelmiş olacaktı!¦

Korkularımızla yüzleşmeyi bekledik durduk. İlk ekran görüntülerinde ağızlar açık kalmış oyunun gelişiminin ne boyutlara ulaştığını görmüştük. Daha sonra kafamıza !œdank! etti ki, bu oyun bizim sistemlerimiz de çalışır mıydı? Çok mülayim donanım gereksinimleri isteyen Call of Duty (tamam Call of Duty 2 biraz açgözlü olabilir) yenilenme sürecinin sonunda bize yeni bilgisayarlar mı toplattıracaktı.

Bekleyip görelim diyerek sakinleştirdik kendimizi ve sonunda oyunumuz oyuncuların huzuruna sunuldu. Hızlıca cephelere!¦ öhmz.. oyunu temin edeceğimiz yerlere gidip oyunu edindik. Eve geldik, kurduk ve kısayoluna çift tıklayarak modern dünyada savaş kavramının en derinlerine doğru indik.

ARAYÜZ – KURULUM

Oldukça başarılı bir arayüz karşılıyor oyun içinde bizi. Seçenekler ve dağılım oyuncuyu yormadan istediği noktalara ulaşmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Her oyuncunun yaptığı gibi oyuna girer girmez ilk olarak ayarlarımız yaparız. Bu olmazsa olmazlardandır. Kaideyi bozmuyoruz ve ayarlar kısmına giriyoruz.

Burada en çok haşır neşir olacağımız grafik ayarlarımız kısmı. Öncelikle hatırlatmak istiyorum. Oyunun son yamalarını yükleyiniz ve sistem  bileşenlerinin sürücüleri de son versiyonları (ya da kullandığınız karta göre en uygun verimi alabileceğiniz versiyonları) kurulu olsun. Günümüz oyunları için eskide kalmış sürücülerin performans artışı göstermesini bekleyemeyiz, hatta performans düşüşü bile oluşturabilirler.

Tekrar grafik ayarlarına dönelim, optimal ayarları seçip oyuna girmeyi düşünen arkadaşlar için kötü bir haberim var. Bazı sistemlerde (bizzat gördüm) iyi sistem bileşenleri olduğu halde oyun sisteminizi en düşük çözünürlüğe göre ayarlayabiliyor. Bu yüzden tavsiyem ayarları medium seviyede tutup oyuna girin. Duruma göre ayarları yukarı ya da aşağı çekerek en iyiyi yakalayabilirsiniz. Bu önemli noktayı geçip oyunun asıl hedefine, yeniliklerine geliyoruz.

YENİLİKLER
Oyunumuz İkinci Dünya Savaşı’nın kapsamından kurtulduktan sonra oldukça gelişim göstermiş. Yapı itibariyle yeni teknolojik silahlar, araçlar ve günümüz dünyasına eklenen alternatif bir senaryo ile olası savaşın tam orta noktasında buluveriyoruz kendimizi. Ne kadar alternatif bir senaryo olarak söz edilse de, içeriğine baktığınızda Orta Doğu + Rusya = ABD şeklinde bir formülün kullanıldığını fark ediliyor.

Derin siyasi düşünceleri bir kenara itip yeniliklere devam ediyoruz. Oyun boyunca amacımız bazen ABD bazen de İngiliz özel tim elemanı olup Al-Asad ve Zakhaev’e karşı mücadele etmek. İngiliz askeri olduğumuzda genelde Rusya ve civarında, ABD askeri olduğumuzda ise Irak’ta farklı düşmanlara karşı savaşıyoruz.

Tabi burada her iki ülkeyi de ‘özgürleştirme’ iddiasını taşıyoruz (tabi buna kim inanır bilinmez).Â Â İşin siyasi yönünü bir kenara bırakıp oyuna dönecek olursak: Görevlerde çoğunlukla bir ekibin parçası olarak yer alıyorsunuz. Bağlı olduğunuz ekip liderleriniz size neyi nerde nasıl yapacağınızı kısaca anlatıyor ve sizin onu yapmanızı bekliyorlar.

ATMOSFER
Oyunun gelişimi, o adrenalini dorukta oynadığımız !œeski! Call of Duty bölümlerini aratmayacak cinsten. Eski oyunda tattığımız oyuncuyu oyuna bağlayan yüksek adrenalinli bölüm tasarımları son oyuna da yansıtılmış. Hatta daha da fazla olarak yansıtılmış.

OYUN İÇİ VİDEO – ÇATIŞMA

Burada küçük bir not düşelim; oyunun atmosferinden en yüksek verimi almak için iyi bir ses kartı ve kulaklık ya da surround ses sistemi kullanmanızı öneririm. Etrafı rahatsız etmeden en güzel kulaklık ile oynayabilirsiniz, 4.1 ses sistemi vb. kolonlarla oynandığında etrafınızdakilerin odanıza !œhangi film bu?! diyerek girmesi olası bir durum.

Oyun içi ambiyansa doğrudan müdahale eden olay, sizin serinin eski oyunlarındaki yoğun ateş altındaki asker konumundan alınıp, yoğun ateş altında hızlı kararlar verip akıllıca hareket edecek grup askerden biri rolünü üstlenmeniz. Yenilenen bölüm tasarımları ile bir görevin birden çok başarma yolu olduğu için sizin, bölgeyi iyi analiz edip hızlı ve akıllı kararlar vermeniz gerekiyor.

Yanınızda savaşan askerler de oldukça akıllı hareket eder konuma getirilmiş. Eski oyundaki !œçoğu zaman ölseler de bir şey olmaz! konsepti yerini !œölmezlerse size katkı sağlarlar! modeline bırakmış.

Ne demek oluyor bu? Kısaca özetleyelim, 2 çıkışı olan bir evde sıkışıp kaldınız ve kuzey kapısını 3 adam güney kapısını da 2 adam koruyor siz dışarıyı görmeyen bir noktadasınız. Adamlarınız sürekli olarak !œdışarıdaki binanın 3. katında 2 kişi var birinde roket atar mevcut! gibi bilgileri grup içi ile paylaşıyor. Böylece dışarı çıktığınızda nerede olduklarını bilerek hamle yapacak durumda oluyorsunuz.

OYUN İÇİ VİDEO – BAZUKA İLE HELİKOPTER DÜŞÜRME

Call of Duty 4 ile şehir içi yakın çatışmaların tamamen içinde yer alıyorsunuz. Her camdan her kapıdan kısaca her delikten bir mermi çıkması gibi durumlarla karşı karşıyasınız. Ve etrafı bilmeden ya da keşif amaçlı atacağınız her çaylak adımı size pahalıya mal olacaktır. Ayrıca burada pahalı demişken, oyun arası yüklemelerde operasyon ile ilgili bilgi veriliyor. Vurulup öldüğünüzde ise savaşla ilgili ünlü siyaset ve devlet adamlarının sözleri ile bazı silahların ne kadar mal olduğu gibi ‘ilginç’ bilgiler alabiliyorsunuz.

Oyun boyunda sadece binalar arasında üzerinizde teçhizat ile dolaşmıyorsunuz. Görevine göre helikopter ile sıcak temas alanına bırakılıyor ya da oradan alınıyorsunuz. Bazı görevlerin başında grup elemanlarının alana indirilmesi sırasında siz havadan helikopterin makineli tüfeğinin başında destek ateşi açarak zarar görmelerini engelleyebiliyorsunuz. Görevden göreve ve silahtan silaha değişen oynanış stili sizi ister istemez farklı oynanış modlarına sokuyor.

Her silahın farklı farklı ateş mekaniği var, buna göre düşmanınızın kullandığı silahın sesinden onu tanıyıp kaçarken nasıl bir taktik uygulayacağınızı kestirebilirsiniz. Oyun içinde yer alan her silah gerçeğine göre oyuna adapte edildiği için, taşımasından tutun kullandığı merminin bir objeye saplandığında vereceği tepkiye kadar gerçeğiyle örtüşüyor.

Savaş alanında da objelerin geçirgenliğinin gerçekteki gibi olduğunu düşünürsek; 2 farklı silah ile ateş edeceğimiz tahta kapının arkasındaki düşmanın alacağı hasarlar birbirinden farklı olacaktır. Bu, oyun boyunca çok kullanacağımız yöntemlerden biri aynı zamanda.

Atmosferin oynanışla birleşme noktasında gözümüzü alan müthiş görselliğe geldi sıra. Gelişimi ile bizi hayretlere düşüren Call of Duty 4, en iyi görselliğe rağmen çok iyi yapılan optimizasyonu sayesinde birçok sistemde hızlıca çalışıyor. Yenilikler arasında görselliğe direkt olarak etki eden bir diğer unsur ise Ragdoll sistemine geçilmiş olması.

Bu sistem ile her düşman vurulduğunda gerçek insan modeline en yakın şekilde tepki veriyor. Ayağından vurulan koşar vaziyetteki bir düşman önce tökezliyor sonra düşüyor hatta yerde sürünebiliyor. Etrafınızda koşturan insanlar Ragdoll sayesinde gerçeğe yakın duruşlar koşmaların yanı sıra o an orda nasıl davranması gerekiyorsa öyle davranıyorlar.

Örneğin ekibinizle binanın duvarına siper aldığınızda, ekibinizden biri arkanızı kolluyor, diğeri ara ara kafasını çıkartıp etrafı kolaçan ediyor, bir diğeri ise sizinle birlikte hareket etmek için sizin durumunuzu izliyor.  Ayrıca parçacık efektleri ile mermilerin saplandığı noktalarda partiküller açığa çıkıyor, şarapnel parçaları etrafa toz toprak ile saçılıyor. Objeler patlamalara göre tepki veriyor, araçların hasar alması değişiyor, hatta araçları patlatma imkanınız bile var. Kısacası gerçeklik adına gözün görebileceği birçok şey oyuna işlenmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Bütün bu savaş ortamı oyuna orantılı olarak aktarılmış. Bir tankın yanında en fazla 5 asker siper alabiliyorsa oyunda da 5 asker siper alabiliyor. Hava desteği gerçek hayattaki gibi yapılacak operasyonlarda hayati önem taşıyor. Ağır makineli tüfeğin ateşi ile sıkışıp kaldıkları noktadan çıkamayan askerlerin ölmesi kaçınılmaz!¦ Bu tarz örnekler olması gerektiği ölçüde oyunda yer alıyor ve oyunun dengesini koruyor.

OYUN İÇİ VİDEO – JAVELIN SİLAHI İLE TANK İMHASI

Ayrıca yaralanmalar ve çevresel efektlerde tam ölçüde oyunda bulunuyor. Duvarın arkasından vurulan bir düşman hemen ölmek yerine ağır yaralanıyor, etrafına bakmaksızın ateş açıp yaygara kopartabiliyor. Çok tehlikeli bir durum bütün dikkati (özellikle sessizlik gereken görevlerde) o noktaya çekip başınızı olması gerekenden daha çok belaya sokabiliyor. Ya da tam tersi, öldü diye bıraktığınız adam hafif yerden doğrulup size ateş açabiliyor. Gerçekliğin ne boyutlarda olduğuna ufak bir örnek olarak bunu verebiliriz.

OYNANABİLİRLİK

Görselliğinden ambiyansına herşeyiyle üzerimizde olumlu etki bırakan Call of Duty 4’‘un sırada oynanış kısmı var. Öncelikle kendinizi yoğun baskıya maruz kalmış olarak düşünün. Elinizde bir M4, aparatları ile birlikte toplam 3.5 Kg’ı bulan bir silahınız var ve sırtınızı dayadığınız kalınlığı 25 cm’den daha az olan evin duvarının arkasında da sayısını tahmin bile edemeyeceğiniz öfke ve nefret ile üzerinize ateş açan düşmanlarınız var.
Durup ateş açsalar gene iyi, kimisi evin çatısında Kanas ile sizi bekliyor. Bir diğeri içinde olduğunuzu düşündüğü bir eve el bombası atmayı planlıyor bir başkası elindeki roketatar ile sizi almaya gelen helikoptere sürpriz yapmayı düşünüyor. Yanınızda yaralı bir asker var ve vurulduğu sağ bacağını tutuyor hafif kıvranıyor!¦

Ve siz takım liderinin !œHadi!! komutu ile yerinizden fırlıyorsunuz, ilk çıkan 2-3 kişi karşı tarafa baskı ateşi açarak onları susturuyor, siz koşarak bir sonraki eve doğru yol alıyorsunuz. Koştuğunuzu fark eden keskin nişancı size yöneliyor.. Ateş ediyor.. Sağ baldırınızdan sıcak bir şeyin geçtiğini anlıyorsunuz biraz da dengenizi kaybediyor ve üzerinizdeki teçhizat ile yan yatıp yerçekimi ile düşen patates çuvalından farksız biçimde yere düşüyorsunuz. Bu sırada silah sesleri susmuyor, takım arkadaşlarınız düştüğünüzü gördüğünde keskin nişancıyı devreden çıkartıyorlar ve yanınıza gelip sizi korumaya alıyorlar.

Siz bu esnada toparlanıp eve sığınıyorsunuz, sağdan soldan seken mermi sesleri sizi tedirgin ediyor, dışarıda patlayan el bombalarının etrafa saçtığı toz toprak çerçevesi bile olmayan camdan içeri doluyor. Korku iyice damarlarınızda gezen bir konumda sizi esir alıyor.

İşte oynanışla birleşen nefes kesici ambiyans sonucu kendinizi her an ölüme yakın hissediyorsunuz. En ufak hatanızda dengelerin değiştiğini çok kez gördüm ve yaşadım.

SİLAHLAR
Oyun içi ekipman olarak kullandıklarımızı standart komando araç gereci olarak bahsedebiliriz. Kimi zaman susturuculu, kimi zaman lazer ya da dürbün ile desteklenmiş M4 kullanıyoruz. Ayrıca tabancamız ve el bombalarımız da mevcut. Bunun haricinde küçük mekânlarda oda temizleme (Room Clear) işlemi için kullanılan geçici körlük yaratan bombamızda mevcut. Göreve göre optik algılayıcılı ya uzaktan kumandalı mayınlarda kullanılabiliyor.

OYUN İÇİ VİDEO – DÜRBÜNLÜ TÜFEK

Eğer bütün bu silahlar size yetmedi ise, öldürdüğünüz düşmanlardan geriye kalan silahları da elinizdeki bir silahı bırakarak alabilirsiniz. En önemli olanlardan biri ise yakın dövüş özelliği. Bu özellik ile düşmanları sessizce mermi harcamadan (o kadar yaklaşabilirseniz) saf dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca üzerinize çılgınca koşan köpekleri de bu yöntemle etkisiz hale getirebiliyorsunuz, mermi ile de öldürebiliyorsunuz. Seçim size kalmış.

Ayrıca bazı operasyonlarda helikopter üzerindeki silahlarla hava desteği de veriyoruz. Ek olarak bir görevde üç farklı topu bulunan bir uçaktan hava desteği de veriyoruz. Bunlar dışında araçları ya da üzerlerindeki silahları kullanma imkanımız bulunmuyor.

ÇOKLU OYUNCU DESTEĞİ

Ve geliyoruz bu muhteşem oyunun çok oyunculu olarak oynanmasına. Bir internet cafede oynama fırsatım oldu, 26 kişilik bir çevre ile oynadıktan sonra birkaç dakika nefes almam gerekti. Kafamda, sürekli zonklayan bir şekilde bomba ve seken mermi sesleri artık yer etmişti. Sürekli !œsiper al-kolaçan et-ateş aç! üçgeninde sıkışıp kaldığınızı fark ediyorsunuz. Ve bu noktada aslında savaşın ortasında kalan bir askerin de bu üçgende sıkıştığını fark ediyorsunuz.

OYUN İÇİ VİDEO – UÇAKTAN HAVA DESTEĞİ

E biz bunu bilgisayara karşı oynarken de yaşamıştık, yaşamadık mı? Yaşadık. Kocaman bir fark var arada, internet cafede oynarken karşı duvarın dibinde diz çökmüş yardım isteyen yapay zekâya ait bir asker değil benim bizzat arkadaşımdı! Olaya duygusal olarak yaklaştığınızda ne kadar da zorda kaldığınızı görebilirsiniz.

Takım oyunu ile tadından yenmeyecek düzeylere geliyor Call of Duty 4. Uyumlu bir kadro ile oynandığında gerçekten çok büyük zevk veriyor. Bu güne kadar eski Call of Duty oyunları dışında takım bazlı olarak oynadığım ve zevk aldığım en iyi oyun olarak hafızamda yer etti. Ayrıca çok oyunculu olarak oynarken eklenen özellikler sayesinde çok farklı yönlerde uzmanlaşabilirsiniz.

Rol yapma oyunlarında sistem benzeri bir sistemle seviye atlayıp rütbe kazanıyor, gizli ekipmanları açabiliyor, savaş alanına hava desteği, radar taraması ve topçu ateşi gibi özellikler kazanabiliyorsunuz. Kendi silahımızı tasarlama gibi imkânımız da var. Yeterli puanı kazanabilirsek seçimleri bize ait bir silah düzenleme ekranı karşımıza geliyor. Sıradan oyunların aksine Call of Duty çerçevesinde çok oyuncu ile oynamak oldukça keyifli.

İşte çoklu oyuncu seçeneğinde karşımıza çıkan oyun türleri:
Team Deathmatch – Bildiğiniz takım bazlı deatmatch.
Free-For-All – Herkesin tek başına olduğu deathmatch.
Domination – Haritadaki bayrakların yakınında durarak bayrağı ele geçirip, geçen süreler boyunca takımınıza puan kazandırmak göreviniz. Aynı takımdan ne kadar çok kişi bir bayrağın yakınında durursa, bayrak o kadar hızlı ele geçirilir. En çok puan toplayan takım maçı kazanır.
Sabotage – Haritada gelişigüzel bir bomba belirir. Amaç bu bombayı önce ele geçirmek, sonra da rakibin üssüne götürüp patlatmaktır.
Headquarters – Haritada bir laptop belirir. Amacınız laptopu ele geçirip onu savunmaktır. Eğer A takımı laptopu ele geçirirse, B takımı laptopu bulup imha etmek zorundadır. A takımı laptopa sahipse, takımdaki oyuncuların round boyunca tek can hakkı olup, B takımı belirli süre aralıklarıyla tekrar spawn olabilmektedir. Takımlar laptopu ellerinde tuttukları sure boyunca puan alırlar. Laptopu ele geçirip/yok etmek için, bulunduğu alanda durmalısınız.
Search and Destroy – Saldıranlar ve savunanlar olmak üzere iki takım vardır. Saldıranların amacı, round süresi dahilinde A ve B noktalarından birine bomba kurmak ve süre bitene kadar bombayı savunmaktır. Bir takımdaki bütün oyuncular ölürse, bomba kurulup imha olursa, kurulmuş bomba çözülürse, ya da round süresi dolarsa, round sona erer. En çok round kazanan takım maçı kazanır.
Sıra çoklu oyuncu modunda oynadıkça kazanılan özellik olarak tanımlanabilecek perklere geldi. Seviye atlama sistemi ile birlikte kullanabildiğimiz bu özellikler ile savaş alanında daha çok tutunabilmemiz sağlanıyor. Perkleri listeleyecek olursak;

Birinci Kategori Perkler
Bomb Squad !“ Patlayıcıları fark etmenizi güçlendirir
C4 x 2 -  2 tane C4 patlayıcıya sahip olursunuz
Claymore x 2 !“ 2 adet sensörlü mayına sahip olursunuz
RPG-7 x 2 – 2 Roketatarınız olur
Special Grenades x 3 – Smoke bomb dışında 3 el bombasına sahip olursunuz
Bandolier – Silahlarınız için fazladan şarjör
Frag x 3 – 3 el bombası taşırsınız
İkinci Kategori Perkler
Juggernaut – Normalden daha fazla cana sahip olursunuz
Sleight of Hand !“ şarjör değişim hızını arttırır, kısa sürede değişim yaparsınız
Sonic Boom !“ Patlayıcılarınız daha fazla hasar verir
Stopping Power !“ Mermileriniz daha çok hasar verir
Double Tap !“ Mermi atış hızınız artar
UAV Jammer – Rakip takım radarına yakalanmazsınız
Overkill – İkinci bir ana silah taşıyabilirsiniz
Üçüncü Kategori Perkler:
Deep Impact !“ Mermilerin delip geçme özelliği daha güçlenir
Extreme Conditioning !“ Daha uzun süreli koşmanızı sağlar
Last Stand !“ Ölmeden önce tabancanızı çekip dehşet saçabilirsiniz
Martyrdom !“ Öldüğünüz zaman öldüğünüz noktaya el bombası bırakırsınız
Steady Aim !“ Atışlarınızın geri tepme oranını azaltır
Dead Silence !“ Yürürken daha az ses çıkartırsınız
Iron Lungs !“ Tüfek kullanırken daha uzun nefesinizi tutabilirsiniz
Eavesdrop !“ Düşmanın sesli iletişimizi duyabilirsiniz

SONUÇ
Geldik şarjörümüzdeki son mermilere. Call of Duty 4 – Modern Warfare, en iyi FPS aksiyon oyunlarından biri. Kullandığı teknolojiler, genlerinde taşıdığı serinin bağımlılık yapıcı kalıtsal özellikleri, yenilikleri ile  oynamadan geçmemeniz gereken bir oyun. Her sistemde kendini otomatik optimize etmesi ve o sisteme göre en iyi performansla çalışması biz oyunculardan takdir topluyor. Her FPS severin mutlaka oynaması, her oyuncunun ise oyunlarda gelinilen noktayı fark etmesi adına mutlaka görmesi gereken bir yapım.

DEĞERLENDİRME
Oynanabilirlik: 9,5 /10
Eğlence: 9,5 /10
Grafik: 9,5 /10
Ses ve müzik: 9,5 /10
Genel: 9,5 /10

Platform: PC / PS3 / Xbox 360
Tür: FPS / Aksiyon
Çoklu oyuncu desteği: Var, 1-32 Oyuncu
Yapımcı: Activision
Minimum sistem gereksinimi: 2.4 GHz işlemci, 512mb RAM, 8 GB harddisk alanı, NVIDIA 6600 veya ATI Radeon 9800Pro ve daha iyi ekran kartı
Çıkış tarihi: Kasım 2007
Satış Fiyatı: PC versiyonu 90 YTL (KDV Dahil)

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.