Ürün İnceleme, Ürün / Şirket Yorum Sitesi

Football Manager 2009

Futbol hasretini 3 boyutlu oyunlarda gideremeyenler! Daha fazla taktik ve daha fazla kontrol isteyenler! Uykusuz gecelerde maçlar kazanarak sevineceğiniz günler geri geldi! Çünkü FM geri döndü! Hem de artık yeni boyutunda!

Futbolu sevenlerin gitgide arttığı bu günlerde, oyun severler tek çeşit futbol oyunlarından sıkılmış durumdalar. İşte menajerlik oyunları da bu duruma bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki, en iyi menajerlik oyunu olan Football Manager en iyi seçenek olarak karşımızda. Oyunun yeni versiyonu FM 2009 yepyeni özellikleriyle hem geçmişteki geleneğini kaybetmiyor hem de yeniliklerle içeriğini zenginleştiriyor.

En en yeni yenilik!
Oyunu uzun süre oynayanlar çok iyi bileceklerdir ki, geçmiş zamanlarda şu andaki FM’lerde olan 2D maç motoru oyunda bulunmuyordu. Sadece spiker(commentary) anlatımı ile bir nevi “yazılı maç” oynuyorduk. İlk devrim 2D maç görüntüsü ile geldi. Şimdi ise karşımıza 3D maç motoru çıkıyor. Belki de gerçek futbol oyunlarında gördüğümüz görüntüleri hayal ediyorduk ilk başlarda. Ama şunu söylememde yarar var: beklediğimiz gibi bir 3 boyutlu maç motoru yok!

5-6-7

Çok zayıf grafiklerden yapılmış, daha çok görsele önem verilmeye çalışılmış bir maç motoru karşımızda. Tabii ki maçları gözlemleyebiliyorsunuz ama futbolcu görsellerindeki sıradanlık ve sıkıcılık biraz canımızı sıkıyor. 2 boyutlu maç motoruna alışmamız biraz zaman almıştı ayını oyun versiyonu içerisinde.

Fakat FM 2009’da çok uzun süreler kullansak bile alışamayacağınız bir boyutlama karşımızda. Golden sonra futbolcuların tuhaf sevinçleri, oyuncuların maçtan kopuk gözüktüğü anlarda bi anda parlamaları ve kalecilerin tuhaf şekilde topları sürmeleri gözümüze batacak en temel farklılıklar.

Tabii ki bunları 2 boyutlu maç motorunda da yaşıyorduk ama 3 boyutta olması göze sıra dışı geliyor. Oyun yapımcıları, yeni maç motorunun sistemimizi kasmayacağını duyurmuştu. Fakat iyi konfigürasyonlu bilgisayarlarda bile ara ara sıkıntı yarattığını söylemeliyim. Bilindiği gibi, 2 boyutlu maç motoru her yeni versiyonda daha gerçekçi bir kimliğe kavuşmuştu. Yeni versiyonlarda da 3D motorundan da beklentimiz de bu yönde olmalı. Yoksa FM hayranları yeni maç düzenine pek sadık kalamayacak.

Oyundaki diğer göze çarpan yenilik ise, etkileşimlerin daha fazla ve daha gerçekçi olmaya başlaması. İlk etkileşim örneği, medya-teknik direktör arasında. Maçlardan önce ve maçlardan sonra ara ara basın toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarda gerçek hayattaki gibi fikirlerimizi alacak sorular soruluyor. “Şu futbolcu maçın yıldızı seçildi doğru mu?”, “Maçta nasıl bir mantalite ile oynayacaksınız?”, “Rakibin güçlü forvetlerine karşı en çok hangi defans oyuncunuza güveniyorsunuz?” gibi orijinal ve takımın havasını etkileyecek sorular soruluyor.

Cevaplar sonucunda da bazı oyuncularınız size reaksiyon veriyor ve takımın atmosferini buradan çıkarabiliyorsunuz. Belli bir zaman sonra sıkılacağımız bu toplantıların, sezon başındaki hoş geldin toplantısı haricinde, hepsine asistanımızı yollayabiliyoruz.

“Lütfen çok fazla uzaktan şut atma!”
İkinci tip etkileşim futbolcu-teknik direktör arasında. Eski versiyonlarda, oyuncunun performansı, maç sonrası dinlendirme, gelecek rolleri ve öneri oyuncuları hakkında bilgi alıyorduk. Yeni versiyonda futbolculara birbirinden çeşitli özel hareketleri yaptırabiliyoruz. Örneğin, “topla daha fazla “dribbling” yap”, “basit ve kısa paslar oyna”, “topu sol ya da sağ kanada doğru sür”, kaleciyle karşı karşıyayken çalım at ya da üstünden aşırt” gibi hoş ve gerçekten skora etki edebilecek hareketler var. Tabii bunların hepsine oyuncularımız olumlu yanıt vermiyor. Öğreteceğimiz hareketi uygun mevki ve özellikteki futbolculara yapmak daha pozitif sonuçlar doğurabiliyor.

Üçüncü tip etkileşim ise yardımcı antrenör-teknik direktör arasında. Burada sadece basın toplantıları değil, maç önceleri, maç anı ve maç sonraları yardımcımızın bize verdiği tavsiyeler ve geri dönütler (feedback) yer alıyor. Maçlardan bir gün öncesinde zaten rapor veren yardımcılarımız, santradan hemen önce çok detaylı kendi takımımız ve rakip takım ile alakalı yararlı bilgileri bize sunuyor.

Bunlar arasında, “savunma ile defans bloğu arası çok açık”, “Şu oyuncuyu kaleye fazla yaklaştırma”, “Takımımızdan şu ve bu oyuncu maç öncesi motive sorunu yaşıyor.”. maç esnasında, “Şu oyuncumuz bugün hata yapmaya meyilli”, “Bu oyuncumuz çok yorulmuşa benziyor, çıkartmayı düşün”, “Rakip takımın bu oyuncusu çok fazla boşluklar buluyor” gibi tavsiyeler bulunuyor. Bunları dinlememizde yarar var, çünkü dışarıdan takımımıza bakılan bir göz bize mutlaka bir artı sağlayacaktır.

Maç anında, oyuna yeni eklenen alt sıradaki genel maç çizelgesi bir nevi “report” menüsü görevini görüyor. Maç akarken, istediğimiz ana geri dönebiliyor ve golleri tekrar izleyebiliyoruz. Maç içinde bize en çok yardımcı olan unsur ise tabii ki “rating”ler. Bu versiyonda reytingler ondalık değerlere sahip, yani maça 6,4 değerinden başlıyoruz. Bu tarz bilimsel bir yaklaşım oyunu daha iyi okuyabilmemize olanak tanımış. Eskisi gibi takımın hepsi 10 reytinge hemen ulaşmıyor. Oyuncular da maç içerisinde gerçek hayatta nasıllarsa öyle adapte edilmiş. Gerçekte çok koşmayan, pas atmayan ve hakemle tartışan oyuncu, FM 2009’da da bu özellikleri kazanmış. Hatta, Alex, Linclon, Kewell gibi oyuncuların performasları maç içinde 5,2’den bir anda parlayarak 7,5’e yükselebiliyor. Bu anlamda istikrarlı ve istikrarsız oyuncuların oyuna yansıtılması hoş ve gerçekçi olmuş.

Ayrıca, maç içinde oyuncular hakkında daha fazla bilgi almamızı sağlayan motivasyon durumu alt-menüsü oyuna katkı sağlıyor. Burada, maç anında bir oyuncunun konsantrasyon düzenini anlayabiliyoruz. Oyuncu gol atınca yükselen ya da hata yapınca düşen motivasyon durumlarını bazı kelime gruplarıyla anlamamız sağlanılmış. Bu anlamda, oyunun kaderini değiştiren birkaç hamle yapmamız mümkün olmuş.

Maç anlatımında pek fazla dikkat edilmeyen spiker, alttaki yazı ile maç anlatımı, inanılmaz anlamda düzeltilmiş. Akılcı ve mantıklı birçok şeyi söylüyor. Pozisyonlara yapılan tarafsız yorumlar ara ara sizin aleyhinize olsa da, bu fikirleri takımınızın aleyhine kullanmak sizin menajerlik yeteneklerinize kalıyor.

“Taktiksel Deha”
Football Manager 2009’da taktikler çok daha önem kazanmış. Gerektiğinde takıma ve iç-dış sahaya göre taktik yapmamız elzem olacak. Özellikle büyük takım deplasmanlarında gerçekten etkili olmak istiyorsanız, akılcı ve çözümcü olmamız gerekiyor. Oyunun bu versiyonunda “Standard tactics” kısmındaki taktikler için ilk on bir oyuncu ayarları otomatik olarak yapılmış. Eski versiyonlarda bunlara değinilmiyordu fakat mevkiye göre yapılan ayarlar içimizi çok kolaylaştıracağa benziyor. Ayrıca, hemen her mevkiden bir çok yere ok uzatma imkanımız vardı. Fakat, artık sadece bir kademe ileri ya da bir kademe geri yapma şansımız var. Sola,sağa ya da çapraza istediğimiz kadar oku uzatamıyoruz. Zaten okların ayarları genel futbolcu ayarlarına göre otomatik ayarlanıyor. Zamanla oklarla oynama alışkanlığımızı da yitirmemize sebep olan bu yenilik, taktiksel fantezi arayanların sonu oldu diyebilirim.

Ayrıca, çok geniş bir veri tabanına sahip olan FM’de tüm takımların oyunun yapıldığı zaman içinde teknik direktörleri tarafından oynatılan sistemlere göre ayarlandığını söylemem gerekiyor. Eskiden neredeyse tüm Turkcell Super Lig takımları 4-4-2 ile çıkardı sahaya ama yapılan gözlemler sayesinde, oyundaki taktik anlayışlarının da birebir gerçeğe uygun olduğunu göreceğiz. Bu sayede gerçek hayata bir adım daha attığımızı söyleyebilirim. Yapay zeka da tüm maçı aynı taktikle götürmüyor. Skora göre cesur ve yerinde hamleler yapabiliyor.

Bu noktada, oyundaki olumsuz yön, çok fazla uzatmanın oynanması. Tek oyuncu değişikliği ve hiç sakatlığın olmadığı bir maçta, 5 dakika uzatmanın olması gerçekten mantık dışı! Bazen 7 dakikaya taşan bu uzatmalar, eğer önlem almazsak, büyük ihtimalle aleyhimize oluyor ve gol ya da goller yiyebiliyoruz.

Transfer ve dedikodusuz futbol olmaz!
Belki de FM hayranlarının oyundaki en beğenmediği yön, transferlerin zorla yapılmasıydı. Çok fahiş bedellerle çok da kaliteli olmayan adamlar alınır, takımlarda yedek oyuncu olarak bile yer alamazdı. İşte artık buna bir son geldi! Fiyat ayarlamaları gerçekten yerinde ve sağlıklı olmuş. Bu, çok fazla paralara transfer olmuyor manasına gelmesin, işe yaramayan bir oyuncuyu asla yüksek fiyata satamıyor, çok iyi bir oyuncuyu da çok yüksek rakamlara satamıyorsunuz. Ayrıca, fiyat ve maaş ayarlamaları da gerçeğe uyarlanmış. Sanırım, dünya kulüpleri FM için ekonomik bilgilerini gün yüzüne çıkarmış. Tüm futbolcuların aldığı maaşlar ve maç başına paralar iyi bir şekilde ayarlanmış. Tabii ki, yine gerçek dışı olduğu için, fantezi meraklısı menajerlerin harika oyuncuları küçük takımlara getirme sevgisi kısıtlanmış. Para ve maaşı ödeseniz bile nüfuzu, etkisi ve popülerliği az olan takımlara yıldız oyuncuları getiremiyoruz.

Oyunda transfer dedikodularına özel bir menü ayarlanmış. Tıpkı mesaj kutumuz gibi oraya da ara ara gelen yerli ya da yersiz söylentiler bulunuyor. Genelde aklınızın ucunda olmayan ve hatta “shortlist”inizde olmayan oyuncularla ilgilendiğiniz yazıyor. Bunun yanında basın toplantılarında size bu oyuncuyla ilgili sorular da soruluyor.

Ufak tefek yenilikler arasında da, sezon sonlarında siz dahil oynadığınız ligdeki yılın oyuncusu oylaması yapılıyor. Burada yerli ve yabancı futbolcular için 5-3-1 şeklinde puanlama ile futbolcu adaylarına puan verip, onları ödül yolunda destekleyebiliyoruz. Tabii ki, kendi oyuncularımıza puan vermenin mümkün olmadığını bilmemiz gerekiyor.

FM 2008 ile başlayan “facegen” teknolojisi sayesinde oyunda gerçek oyuncuların yüzleri güzel bir şekilde modelleniyordu. Bu özelliğin yeni yetişen genç oyuncularda da kullanıldığına şahit olacağınız. Burada da oyunun bir açığı çıkıyor karşımıza. 17-18 yaşlarında yeni üreyen oyuncularda akıl almayacak özellikler bulunuyor ve değerleri de çok makul oluyor. Tabii marifet bu oyuncuları keşfetmekte. Aldıktan sonra da takımımızın tecrübeli oyuncuları gibi oynuyor ve kısa sürede yıldız oluyorlar.

Takımımızdaki oyunculara sezon başlarında forma numaraları veriyoruz. Bazı oyuncularımızın özel istekleri oluyor. Bu küçük bir değişiklik olsa da, oyuna bağımlılığımızı arttıracak türden.

DEĞERLENDİRME
Oynanabilirlik: 9,2/10
Eğlence: 9,2/10
Grafik: 8,1/10
Ses ve müzik: 7,5/10
Genel: 8,5/10

Sonuç olarak, FM beklendiği gibi her yeni versiyonunda birkaç adım ileriye gitti. En göze çarpan yenilik 3 boyutlu maç motorunun eklenmesi. Pek iyi olmasa da ileriki zamanlarda gelişebileceği umudunu taşıyoruz. Diğer yeniliklerle daha akıcı ve gerçekçi bir kimliğe kavuşan FM 2009, bizi uykusuz gecelere götüreceği aşikar!

Football Manager 2009
Platform:
PC
Türü: Spor
Yapımcı: Sports Interactive
Yayıncı: Sega
Çoklu oyuncu desteği: Var
Minimum sistem: 1.4 GHz işlemci (Vista için 2.0 GHz), 512 MB RAM (Vista için 1 GB), 128 MB ekran kartı

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.