Ürün İnceleme, Ürün / Şirket Yorum Sitesi

Microsoft Wireless Optical Desktop 1000

!œBu kablo kalabalığından şikayetçiyim! diyen masaüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, ekrandan uzak kalmak ve kablosuz olarak özgürce hareket etmek istiyorsanız incelemesini yaptığımız Microsoft’un kablosuz klavye fare seti tam size göre.

Gelişen teknoloji sayesinde bilgisayarımızda kullandığımız yan ürünlerin artık sadece işimizi kolaylaştırması yeterli olmuyor. Ürünlerin daha kullanışlı ve ergonomik olması aranan özellikler arasına girmiş durumda. İşte bu noktada en akılcı çözümü sağlayan teknoloji şüphesiz kablosuz teknolojidir.
Bu haftaki ürünümüz kablosuz yeniliğin en güzel meyvelerinden biri olan Microsoft Wireless Optical Desktop 1000.

Kutumuzda neler var?
•Kablosuz klavye
Kablouz fare
•Alıcı
•Dört AA pil
•Yazılım CD’si
Kullanma klavuzu

GENEL ÖZELLİKLER
•Kablosuz klavye ve fare seti
•1000 dpi kablosuz optik fare
•Multimedya tuşlarına sahip Türkçe standart Q klavye
•Kalem pille çalışma
•6 ay pil ömrü
•Suya dayanıklı klayve yüzeyi
•Klavye üzerinde kısayol tuşları
•KDV dahil 60 YTL

Kablosuz özgürlük, hassas optik performans ve tek basımlık kısa yol tuşları gibi hayatımızı kolaylaştıracak özellikleri Microsoft Optik Masaüstü Seti ile elde edebiliriz.

Özgür Klavye
Setimizin ilk parçası olan bir milyon basıma dayanıklı, 105 tuşlu geliştirilmiş Türkçe klavye masaüstündeki kablo karmaşasından bizi kurtaracak. Microsoft’un birçok ürününde olduğu gibi çok kullanışlı. Tuşlara basarken yumuşak bir yüzeye dokunuyormuş hissine kapılabiliyoruz. Daha da önemlisi on parmak yazan biri dahi olsanız tuşlara basarken çıkan sesin işitilirliği çok az. Bu anlamda kullanım açısından klavyeye tam puan vermemek haksızlık olur.

MEDYAtik Tuşlar
Microsoft’un çoğu klavyesinde artık Standard bir hal almış ve klavyenin üst kısmında bulunan medya tuşları, uzun yolları tek dokunuşla aşabilmemiz için önümüze sunulmuş.
Klavyemizdeki kısa yolları şöyle sıralayabiliriz:
Kolay ve hızlı mail alıp verebildiğiniz ayrıca haber gruplarına bağlanmamıza yardımcı olan bir yazılım olan Outlook Express kısa yol tuşu
İnternet tarayıcısı ana sayfa kısa yol tuşu
Müzik çalar kısa yol tuşu
Ses kontrol düğmeleri
Hesap makinesi ulaşım tuşu
Uyku modu düğmesi
Müzik klasörüne kısa yol tuşu

Bilgisayarımızın en çok kullandığımız yan ürünü olan klavyemizde bu tuşların varlığı klavyenin boyutunda bir fazlalık yaratmıyor. Yani, klavyenin ufak tasarımı sayesinde masada yer kazanacağımızı söyleyebilirim.
Ayrıca beş yüz bin kez basıma kadar dayanıklı olması da tuşların göze batan özellikleri arasında.

F- tuşlarını geliştirmek
Ürünümüzün F-tuşları da medya tuşları kadar kullanışlı. Arttırılmış özellikleri sayesinde internette sörf yaparken ya da bir yazı yazarken gerekli olan tüm kısa yol tuşlarını elimizin altında bulabiliyoruz.

!œHelp!, !œUndo!, !œRedo!, !œNew!, !œOpen!, !œClose!, !œReply!, !œForward!, !œSend!, !œSpell!, !œSave!, !œPrint! şeklinde F-tuşları üzerinde sıralanan özellikleri kullanmak işimizi rahatlatsa da, iki tuş kullanarak bu fonksiyonları yerine getirebilmeye alışmış biri asla F-tuşlarının ikincil fonksiyonlarına kolay kolay kullanamayacaktır. Ayıca, sağ üst köşede bulunan !œF Lock! tuşu basılı olduğu zamanlarda bu fonksiyonları kullanamıyoruz. Tabii, bunu klavye üzerinden bulunan LED ışıklardan !œF! ile işaretlenmiş olanı belirtiyor.

Ayrıca, standard olarak klavyelerde bulunan num lock, caps lock ve scrool lock tuşlarının basılı olduğunu belirten ışıklı göstergelerin klavyede olmaması büyük bir eksiklik gibi gözükmüyor. Microsoft, bu ışıkları alıcıya monte edip daha akılcı bir çözüm sunmuş bize.

Su geçirir mi bu klavye?
Klavyemizi suya daldırmadığımız sürece ıslandığından dolayı asla bozulmayacaktır. Microsoft’un üründe tuşlar altına yaptığı özel bir kanal sayesinde klavyemize damlayan ya da dökülen sıvının dışarı atılmasını mümkün kılıyor. Böylelikle bilgisayar başındayken içeceklerimizin dökülüp elektronik aletlerimizi bozma lüksü artık ortadan kalkıyor.

Ya vücut ölçüleri?
Klavyemizin 455 mm uzunluğunda, 271 mm derinliğinde, 36,9 mm boyunda oluşu masaüstünde ekonomik yer kapladığının da bir kanıtı. Eğer sürekli taşıyacaksanız 2 adet AA pille ağırlığı da 883 gram.

Uçan ve Kaçan Fare!
Kablosuz optik fare, kablosuz özgürlüğün ve konforun keyfini sürmemize yardımcı olacak. Her iki elle kullanım için özel bir tasarıma sahip olan faremiz tasarım açısından da göz alıcı. Gri ve siyah renklerin oluşturduğu güzel tema, ürünümüzün masaüstünün de şık görünmesine sebep oluyor.

Optik Teknoloji
Microsoft’un sunduğu bu teknoloji sayesinde daha iyi hızla seyir edebilir, güvenliğin ve eksiksizliğin keyfini sürebilmek elimizde.  Optik sensor sayesinde zeminin türü ne olursa olsun hareketler çabuk bir şekilde algılanıyor ve ekranda yaptığımız hareketin tam karşılığını alabiliyoruz.

Dürbün mü var?
İyi  tasarlanan sağ ve sol tuş ve çok işlevsel olan kaydırma tekerleği gün geçtikçe bizi kendine bağlayacağa benziyor. Yazılımdan yapılacak ufak bir ayar sayesinde faremizin üçüncü tuşunu bir büyüteç haline dönüştürebiliyoruz. Bu da dökümanlarımızı okurken işimize yarayacak güzel bir özellik olarak gözümüze çarpıyor.

Ayrıca, aynı odada çalışan ya da uyuyan biri farenin tıklatma sesleri yüzünden rahatsız olma gibi bir şikayeti olmayacak. Çünkü faremiz o kadar hassas tuşlara sahip ki tıklamalar kulaklarımızı rahatsız etmeyecek düzeyde.

Gerçek fare kadar büyük ve uzun ömürlü
Faremiz 119 mm uzunluğunda, 64,8 mm derinliğinde, 38,7 mm boyunda oluşu çok ufak olmadığının habercisi fakat  2 adet AA pille ağırlığı 132 gram olduğundan faremizi odamızın çeşitli yerlerine taşımak pek de masraflı olmayacak.

Faremizi çok kullandığımızdan kolay bozulacağını düşünebilirsiniz fakat sağ ve sol tuşun bir milyon ve tekerleğin yüz elli bin kez basılmaya kadar dayanıklı olduğu düşünüldüğünde kolay bozulması söz konusu olmuyor.

VİDEO İNCELEME
[flashvideo filename=”http://www.bilgiiletim.com/flv/Microsoft_Wireless_Optical_Desktop_1000.flv” image=”http://www.bilgiiletim.com/flv/preview_Microsoft_Optical_Desktop_1000.jpg” width=”512px”/]

Alıcımız da var
Kablosuz teknolojiyi bize sağlayan kutu içi ürünümüz alıcımız. Microsoft’un diğer ürünlerine nazaran 120 mm uzunluğu, 80 mm derinliği ve  287 mm boyu ile biraz büyük. Fakat 1524 mm uzunluğundaki USB kablosu sayesinde odamızın en gizli yerine yerleştirebilmemiz mümkün. Tabii çok fazla uzağa yerleştirmemiz fare ve klavyeden tam verim alamayacağımızın işareti olabilir.

Alıcı Bağlantısı
Alıcımızı ürünlerimize bağlamadan önce kutu içi CD’den çıkan yazılım yükleme zorunluluğumuz var. Microsoft’un fare ve klavye için özel olarak ürettiği bu yazılımlar sayesinde hem ürünlerimizin fonksiyonlarını daha kullanılabilir hale getireceğiz hem de günlük kullanım için daha rahat bir çözümlere ulaşacağız.

Yazılım yüklemesi yaptıktan sonra alıcıdaki !œBağlan!(connect) düğmesi aracılığıyla klavye ve fare kullanılabilir hale geliyor. Yine iki ürünün de altında bulunan !œbağlan! tuşlarına basarak alıcı ile senkronizasyonu sağlayabilmemiz mümkün

Ürünün bir güzel yanı da bir kere bağlandıktan sonra bir daha bağlanma yapmanıza gerek kalmıyor olması. Oturum kapatıldığında ya da USB alıcı yerinden çıkarıldığında asla yeniden aynı işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor.

Pil Yuvası ve Uyku Modu
Faremizin ve klavyenin alt kısmındaki gizli bölme pilleri yerleştirmemiz için özel tasarlanmış ve asla kullanıma bir etkisi bulunmuyor.

Ayırca, akıllı faremiz bir süre kullanmadığımızda pil ömrünü uzatmak için kendi kendine uyku moduna geçiyor. Fareyi yeniden etkinleştirmek için kaydırma tekerleğini hareket ettirmemiz ya da bir düğmeye tıklatmamız yeterli olacaktır.  Fareyi yalnızca hareket ettirmemiz fareyi uykusundan uyandırmayacaktır. Aslında bu da bir nevi fare kilidi olarak kullanılabilir.

Ekonomik Güç kullanımı
Setimizin en çarpıcı özelliği ise 6 ay gibi uzun ömürlü pil ömrü sağlıyor olması. Böylelikle önemli işlerimizi yaparken bir anda gücün kesilmesi gibi bir aksiliğin karşımıza çıkmayacağına emin olabiliriz.

Beğendiğim yönleri
Klavyenin tuşlarının kullanım rahatlığı
Farenin uyku moduna geçmesi
Alıcının bir kere bağlantılanması
Klavyedeki kısa yol tuşları
Uzun pil gücü
Klavyenin oda içi yüksek kablosuz performans
Şık ve kompakt tasarım

Beğenmediğin Yönleri
•Farenin ara ara sinyal zayıflığı çekmesi
Alıcıdan çok uzaklaşınca sinyallerin karışması

Sonuç
Uzun sözün kısası,  Microsoft kablosuz fare ve klavye fiyatı göz önünde tutulduğunda harika bir ürün olarak karşımızda. Ev kullanıcıları ve ilk kullananlar için güzel bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.


Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının hazırlandığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.