Örnek Video: Nikon D90

Özgür Çetin

1974 yılında Bursa'da doğan Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. 1999-2007 yılları arasında 8 yıl NTV’de çalıştı. NTVMSNBC haber portalının kuruluşundan itibaren tasarım ve arayüzü ile ilgilendi. Ek olarak aynı sitede teknolojik ürün incelemeleri hazırladı. Ayrıca PCWorld, Photoshop Magazin ve Dijital Photoline dergilerinde köşe yazarlığı yaptı. Halen PCMagazine dergisinde fotoğrafçılıkla ilgili yazıları yayınlanıyor. www.hurriyet.com.tr sitesinde teknoloji haberleri hazırlıyor ve aynı adreste bilişimle ilgili haftalık yazılarının yayınlandığı bir köşesi bulunuyor. Bunlara ek olarak STV Haber’de yayınlanan Bilişim Dünyası ve Mehtap TV’de yayınlanan Bilgitek programlarında ürün inceleme yapıyor. Halen çalışmalarını Kurucu Ortağı ve İçerik Yönetmeni olduğu www.uruninceleme.com adresinde değerlendirmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Soner Toraman dedi ki:

  Keşke streaming video şeklinde değil de orjinal boyutu ve bitrate’i ile yayınlasaydınız çok daha yardımcı olurdu. Video akış hızını ve piksellenmesini merak ediyordum. Yine de teşekkürler.

 2. Evet aslında haklısınız. Ben de düşünmüştüm bunu ama çok yer kapladığı için vazgeçmiştim. Madem bu tip bir istek var. Videonun orjinal halini (montaj yapılmamış ham görüntüyü) buraya koyacağım.

  Not: Örnek videoda sehven ürünün 1024×720 piksel video çektiğini söylemişim. Doğrusu 1280×720 piksel olacaktı. Bu da nazarlık olsun…

 3. Soner Toraman dedi ki:

  Orjinal video için çok teşekkürler, ürün hakkında merak ettiğim bir özelliği daha görmüş oldum. Her ne kadar DSLR makinelerde gerekliliği tartışılsa da gitgide “prosumer” makinelerden DSLR’lara geçen eski amatör kullanıcılar ya da fotoğraf ve teknoloji meraklıları da vardır illa ki.

  Merak edenler için;
  Video akışı 19mbps Mption JPEG, ses ise variable yani değişken olarak ~170kbps civarı PCM.
  Bitrate yeterli fakat dalgalanmalar ve kontrast sorunu var gibi. Ayrıca noise filter uygulanmış gibi bir görünümü var. Pek başarılı bulmadım.

  Ürün hakkında fikir oluşmasını sağladığınuz için tekrar teşekkür ederim, video da 100mb boyutundan ötürü zahmetli olmuştur, eksik olmayın.

 4. Rica ederim. Yakında detaylı bir incelemesi de yayınlanacak bu ürünün. Bazı eksiklikleri var cihazın. Onları da anlatacağım.

 5. Sedat C dedi ki:

  •KDV dahil 2300 YTL fiyata nerede bulabiliriz acaba

 6. Fiyat konusunda hata olmuş sanırım. Sadece gövdenin fiyatı olacaktı o. Bir de fiyat eksik. Dolar kuru çok oynadığı için de bir haftada fiyat da değişebiliyor. Bugünkü kura göre sadece gövde fiyatı 2800 YTL (KDV Dahil).

 7. Burak Altun dedi ki:

  İyi günler benim kullanmakta olduğum d90’nın video çekimi esnasında çok kısa da olsa dalgalanmalar ve bazen bir kaç kare bu dalgalanmalara ek olarak renk değiştirme sorunu veriyor,sonra tekrar eski haline dönüyor bu aralar makinem sürekli dalgalanma sorunu yaşıyor bu nedenle de video çekemiyorum…Yardımlarınız için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın