Ürün İnceleme, Ürün / Şirket Yorum Sitesi

PES 2009

‘Solda adam boş’ , ‘Off yaa! Yine atamadı!’, ‘Kaleciyle karşı karşıya ve dışarı!’ , ‘İnanılmaz bir gol!’, ‘Gole bak gole!’, ‘Bu adam efsane!’ gibi söylemleri mi özlediniz? O zaman geliştirilmiş özellikleriyle en tutkulu futbol oyunu PES 2009’u oynama zamanınız geldi!

Bir senedir yeni oyunumuzun çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorduk. İşte gün geldi çattı. Bilgisayar platformunun en yeni ve en iyi futbol oyunu PES 2009, bizi tekrar koltuklarımıza yapıştıracak derecede bağımlı yapmaya geldi! Müdavimleri gittikçe artan ve yenilenen özellikleriyle daha oynanabilir hale gelen Pro Evolution Soccer 2009 rakiplerini alt etmekte pek zorlanacağa benzemiyor.

Her bilgisayar oyun serisi en son oyununda yeniliklere gider oyuncuları sıkmamak için. PES bizi sıkmamış olsa da oyuna girerken göreceklerimiz bize farklı bir tat vereceğe benziyor. Öncelikle oyun artık resmi olarak bir marka! Yeni logosu ile de bizi kendine hayran bırakacağa benziyor.

Yoksa yeni bir ligimiz mi var?
Oyunun ilk açılışında çok tatlı ufak bir video devreye giriyor. Oyuna konsantreyi de zaten arka planda çalan müzikle ve görüntülerdeki enfes hareketlerle sağlıyoruz. Zaten daha oyun çıkmadan önce, geliştirilmiş fizik ve grafik motoru kullanılacağı açıklanmıştı. Bu da PES 2008 ile yakalanan başarının artarak devam edeceğini bize gösteriyordu.

[flashvideo filename=”http://www.bilgiiletim.com/flv/samp_ligi_giris.flv” image=”http://www.bilgiiletim.com/flv/preview_pes_2009_samp_ligi_giris.jpg” width=”512px”/]

İlk gözümüze çarpan özellik UEFA Şampiyonlar Ligi’nin de oyuna eklenmesi. KONAMİ’nin girişimleri sonuç vermiş ve sonunda lisanslı olarak Avrupa’nın en büyük turnuvasında maç yapabilme şansını kazanmışız. Menümüzün en başında da zaten yer alıyor. Başlarken 32 takımdan fazlasını seçemiyor olmamız bu ligin özelliklerine pek fazla müdahale edemeyeceğimizi gösteriyor. Ligin klasikleşmiş takımlarının yanı sıra, bu lige girmesi muhtemel olmayan her takımı kullanabiliyoruz. Bu biraz da turnuvanın tadını kaçırsa da, bize birçok heyecanlı maçlar vaat ediyor.

Gruplarımızı oluşturduktan sonra belki de herkesin hayran kaldığı bir Şampiyonlar Ligi kültü olan müziği ve videosu karşımıza çıkıyor. Etkilenmeye başlamışken menülerde çalan diğer özel parçaları da duyunca, kendimizi bir anda Salı ya da Çarşamba 21:45’te buluyoruz. Tüm maçlar ve gruplar hakkında detaylı bilgiye ana menüden ulaşabiliyoruz. Bu da bize çekişmeli ve zorlu ligi takip etmemizi sağlıyor.

Bir efsane doğuyor!
İkinci yeniliğimiz ise kendimizi bir futbol efsanesi haline getirebileceğimiz !œBecome a Legend! modu. Bu mod tüm takım oyuncularını değil de sadece kendi oyuncumuzu kontrol etmemizi sağlıyor. Fakat, burada var olan bir oyuncuyu değil, kendimizin oluşturacağı yepyeni bir oyuncuyu kontrol etme hakkına sahibiz. Oyuncunun fiziksel özelliklerinden, futbolculuk özelliklerine kadar en ince detayı düşünerek oyuncumuzu oluşturuyoruz ve boşta olarak oyuna başlıyoruz. Hemen endişelenmeyin, size en az iki takım düşük maaşta teklifte bulunuyor. Yani yıldız olmanın ilk adımı ufak adımlar atmaktan geçiyor. Bu karşımıza çıkan ilk zorluk değil maalesef.

Takımımızı seçtikten sonra hem futbolculuk özelliklerimizi geliştirmek hem de teknik direktörümüzün gözüne girmemiz için antrenmanlarda iyi performans sergilememiz gerekiyor. Bu noktada oyunun ilk eksikliği karşımıza çıkıyor. Antrenman adına sadece A takım oyuncuları ile maç yapabiliyorsunuz. Burada sergileyeceğimiz iyi performans bizi önce A takım kadrosunda antrenman maçı yapmaya daha sonra da A takım yedek kulübesinde oturtmaya yarıyor. Kısacası, efsane olmak sanıldığı kadar kolay gözükmüyor.

[flashvideo filename=”http://www.bilgiiletim.com/flv/becomealegend.flv” image=”http://www.bilgiiletim.com/flv/preview_pes_2009_genel.jpg” width=”512px”/]

Burada dikkat edeceğimiz temel noktalardan biri oluşturduğumuz oyuncunun hangi mevkide olduğu. DMF-WB-CMF-SMF-AMF-WF-SS-CF mevkilerinden sadece birini seçebiliyoruz. Tabii kanat oyuncuları WB-SMF-WF için de iki kanatta da oynayabilme yeteneğini seçebiliyoruz. Hayalinde çok sağlam bir defans oyuncusu ya da harika bir kaleci olmak isteyenlerin canını sıkacak yön ise defansın ortası ve kaleci pozisyonlarının seçilemiyor olması. Bu oyunda biraz çeşitliliği azaltsa da oyunda biraz ilerledikten sonra neden olmadığını anlayacaksınız.

Bu mod sanıldığının aksine çok kolay değil. Bireysel oyun oynayarak gelişemeyeceğiniz bir yapılandırma var. Paslı ve organize hareket etmeniz gerekiyor. Ve asla kendi pozisyonunuzdan çok sık ayrılmayın çünkü bir anda sizin pozisyonunuza pas gelebiliyor ve siz orada olmadığınızdan topu alamıyorsunuz. Bu da hanenize düşük puan olarak yazılıyor.Maçlar bittikten sonra !œrating! kısmından  10 üzerinden kaç aldığınızı görebiliyorsunuz. Gol veya asist yapmak 0,5 kazandırırken, sarı ve kırmızı kart görmek 1 puan kaybettiriyor. Ortalama olarak  6 olarak belirlenen puanımız gol şov yapsak da antrenman maçları için en fazla 7,5 oluyor.

Maçın Adamı ve En Etkileyici Oyuncu Ödülleri
Her maçtan sonra galip takımın en iyi puan alan ve mağlup takımın en iyi puan alan oyuncularına sırası ile MOM (man of the match) ve MIP (most impressive player) ödülleri veriliyor. ir şekilde teknik direktörünüz sizi oyuna aldıktan iyi performans sergilerseniz bu ödüllerden birini almaya hak kazanıyorsunuz. Tabii bu size ileriki maçlar için puan kazandırıyor. !œBecome a Legend! modunda oyuncunuzun tüm özellikleri maçlar sonrasında geliştirebiliyorsunuz. Altı farklı kategoride gelişebilen bu özellikler için 12 adet barınız bulunuyor. Bu barlar maç sonu ne kadar oranda geliştiğinizi belirliyor. Sürekli aynı ayarda kalan barlar bizi yavaş geliştireceğinden barları her maçta farklı özelliğe eklemenizi tavsiye ederim.

Bu modda hiç bir şekilde oyuna müdahale edemiyorsunuz. Takımınız beş maç üst üste kaybetse bile aynı taktikle ve hemen hemen aynı oyuncularla oynuyorsunuz. Aynı şekilde rakip takımda da hiçbir değişiklik olmuyor. Ayrıca rakiplerin en zor seviyede bile akıllıca hareket yapamaması da bir süre sonra keyfinizi kaçıran bir yön oluyor.

Tabii ki pas isteme ve koşu yoluna top atma gibi özellikleri bize futbol oynuyormuş hissi verecek ama özelliklerin yavaş artması da sabrımızı zorlayan bir yön olarak karşımıza çıkacak. Eğer gelişmeye açık ve hırslı biriyseniz !œefsane olmak! elinizde!

İnternette Kapışmak
Belli bir zaman sonra yapay zekaya karşı oynamak canınızı sıkacaktır. KONAMİ bunu düşünecek olacak ki !œNETWORK! , !œMESSAGES! ve !œLEGEND! modlarını oluşturmuş. Bunlar sayesinde internetten arkadaşlarınızla ya da hiç tanımadığınız biri ile daha keyifli dakikalar geçirebilir ve mesajlaşabiliriz. Tabii burada canımızı sıkan şey ise ağ bağlantısında sürekli sorunlar yaşanması ve maç esnasında oyundan kopmamız. Gerçekten oyundan soğuyacak duruma getiren bu geliştirilmesi gereken özeliğe umarım KONAMI bir yama ile cevap verir.

Oyun içi detaya geçmeden önce mutlaka dikkatinizi çekecek olan !œhediye şarkı! seçeneğine göz atmanızı tavsiye ederim. Ayarlar menüsünden ulaşabileceğimiz bu kısımda, oyun içerisinde gerçekleştirdiğimiz !œilk!lere daha önce oyunda duymadığımız şarkılar armağan edilecek. Örneğin, ilk galibiyet, son dakika golü, centilmen oyuncu, 100 galibiyet, Avrupa şampiyonu ve hot-trick golü. Tabii !œbecome a legend! modu için de ilk milli takım maçı, ilk gol ve 200 gol gibi aktiviteler ödüller veriliyor. Çok büyük bir artı olmasa da oyun içine renk katacak bu ufak ayrıntı hoşunuza gidecektir.

PES serisini sevenlerin görsel olarak muzdarip oldukları noktalar arasında favori takımlarının forma ve logolarının gerçek dışı olduğu gelirdi. Oyun son versiyonunda eklenen birkaç takım sayesinde bu eksikliği gidermişe benziyor. İngiltere milli takımının resmi video oyunu olmasının yanı sıra Liverpool ve Manchester United gibi iyi takımların yayın hakları da satın alınmış. Tabii ki bu da sevdiğiniz takımı daha keyifli idare edebileceğiniz anlama geliyor.

Oynanabilirlik için: PES!
2008 ile gelen oynanabilirlik devrimi bu versiyonda geliştirilerek devam ediyor. Daha gerçekçi ve canlı oyuncu kontrolleri sayesinde topu istediğimiz yöne rahatça yönlendirebileceğiz. Değişmeyen tek yön ise oyuncu top sürüşlerindeki yavanlık. Topla ilerlerken, sağa ve sola dönüşler çok yavaş ve kontrolsüz oluyor. Bu anlamda çalım atmanın kolaylaştığını söylemek gerçekten yanlış olur.  Bunun yanı sıra, oyunda ki artistik hareket sayısı arttırılmış. Ve neredeyse birçok hareket aktif hale getirilmiş. Fakat burada da kısıtlanıyoruz ve göze hoş gelen hareketleri sadece birkaç yetenekli oyuncunun yapacağını görüyoruz. Bu klas hareketleri yapmak isterseniz, oyunun orijinal kutusuyla birlikte gelen el kitabından fazlasıyla faydalanabilirsiniz.

Oyunda beş büyük lig tüm detayıyla bulunmasına rağmen bizim ligimiz bulunmuyor ama üzülmemize gerek yok çünkü Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray diğer ligler kısmında yerini almış. Üç takımımızdan birini seçtiğimiz maçlarda seyirciler Türkiye Türkiye sesleriyle size kendilerini belli ediyor. Maç öncesi ufak sinematik videolar bizim oyuna odaklanmamızı sağlayacak. Yine statta bulunan bayrak, flama ve ilginç yazıların oyuna görsellik açısından ufak bir artı kattığını söylememiz mümkün. Görsellik için diğer bir artı da oyuncu formaları ve oyuncu modellemelerinde kendini gösteriyor. Çok fazla üne sahip olmayan futbolcular dahi oyunda en ince ayrıntısına kadar temsil ediliyor. Sadece yüzleri ve jestleri değil, fiziksel özellikleri de çok iyi şekilde oyuna yansıtılmış. Özellikle defans oyuncuların iri yapılı olması oyuna da etkisini gösterecek ve bu oyuncuları kolayca geçemeyeceksiniz.

Oyundaki iki adet yayıncı kamerasının dışında beş adet de farklı açılardan maçı takip etmeyi sağlayan kameralar var. Genel olarak hepsi iyi konumlandırılmış. Özellikle !œBecome a Legend! modu için çok gerekli bu kameralar bazen oyundaki fiziksel hataları da göz önüne seriyor. Örneğin, orta hızda gelen bir topu futbolcunuz göğüsle durdurmakta aşırı derecede zorlanıyor ve sanki ağaca duvara çarpmış gibi kötü şekilde sizden uzaklaşıyor. Bunun yanında, topsuz alanda da faul yapma imkanı elde ettik. Tabii bunu her an yapamıyoruz birkaç tuş yardımıyla. Çok kritik anlarda ve sizin isteğiniz dışı yapılıyor bu fauller. Yararlı olduğunu söylemekte bir sakınca yok sanırım. Bize yapılan faulleri de hızlı bir şekilde kullanmak için ekranda çıkan tuş kombinasyonlarını kullanırdık. Fakat artık futbolcumuzu topa doğru kendimi yönlendiriyor ve kısa sürede pasımızı verebiliyoruz.

Her futbolcunun belli özellikleri vardır. İşte PES 2009 bunu çok iyi oyuna aktarabildiğinden sevilen bir yapım. Duran toplarda, pas verirken, şut çekerken ve hatta topsuz alanda koşarken bile oyuncu özellikleri ön planda. Basit bir oyuncu bir yıldızla asla baş edemiyor. Fakat bunu dengelemek için de basit oyuncu akıllıca oynuyor.

[flashvideo filename=”http://www.bilgiiletim.com/flv/PES_2009_bd.flv” image=”http://www.bilgiiletim.com/flv/preview_pes_2009.jpg” width=”512px”/]

SONUÇ
PES serisini seven kimse oyundan hayal kırıklığı ile ayrılmayacaktır ama oyunu yeni oynayan için biraz zorluk çıkabilir. Bilgisayar platformunun en iyi futbol oyunu haline gelen PES 2009 oynanabilirliği ve gerçekçiliği ile bize heyecanlı dakikalar yaşatmaya hazır. Siz yerinizi aldınız mı?

PES 2008
Platform: Bilgisayar
Tür: Spor
Çoklu oyuncu desteği: Sadece orijinal DVD alanlar için mevcut
Yapımcı: Konami
Minimum sistem gereksinimi: Windows XP SP2, Vista, 1 GB RAM, 6 GB HDD Alanı, Geforce FX ya da Radeon 9700 serisi ekran kartı
Çıkış tarihi: Ekim 2008
Satış Fiyatı: PC versiyonu 75 YTL (KDV Dahil)

DEĞERLENDİRME
Oynanabilirlik: 9/10
Eğlence: 9/10
Grafik: 9/10
Ses ve müzik: 9/10
Genel: 9/10

Bu sayfalarda bulunan yazı ve fotoğrafların bütün hakları uruninceleme.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. Teknik ve fiyat bilgileri yazının kaleme alındığı tarihteki değerler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yazının kaleme alındığı tarihten sonra yapılan değişikliklerden uruninceleme.com ya da yazar sorumlu tutulamaz.